
28. aprill 2025 kell 10:34
Foto: oiguskantsler.ee
Eelmisel nädalal kirjutas Eesti Ekspress, et politsei- ja piirivalveamet (PPA) kasutab üle-eestilist autonumbrite tuvastuskaamerate võrgustikku ja sinna kuuluvate kaameratega tehakse kuus üle 20 miljoni pildi. Sellest süsteemist ei teadnud aga peaminister, endine siseminister ega justiitsminister ning riigikogu pole sellise süsteemi loomiseks kunagi luba andnud, märgib ERR.
Õiguskantsler Ülle Madise sõnul peab riigikogu seadustega kindlaks määrama, millistel eesmärkidel tohib inimeste andmeid koguda ja kasutada ning kuidas tagatakse kuritarvituse vältimine, kirjutab Delfi.
Madise rääkis Delfile, et põhiseaduse järgi peab riigikogu seadustega kindlaks määrama, millistel eesmärkidel tohib inimeste andmeid koguda ja kasutada ning kuidas tagatakse kuritarvituse vältimine. Tema sõnul tuleb alati läbi mõelda, kuidas on võimalik andmeid kuritarvitada ning millist kahju võidakse sel moel teha.
“Jälgimisühiskond on ohtlik, sest see võimaldab autoritaarsel võimul lämmatada igasuguse vastuhaku ja vabaduse,” sõnas Madise. “Sellist riski ei tohi võtta. Küllap leidub neid, kes viha või hirmu ajel soovivad valitsejatelt kõva kätt ja inimõiguste karmi piiramist. Võimukandjaid, kes seda ära kasutavad, leidub alati, ka demokraatlikus õigusriigis.”
Madise lisas, et riik kogub andmeid sunnijõuga ja saab neid ka sunnijõuga kasutada.
Põhiõigusi piirava tehnoloogia arendamiseks ja kasutamiseks ei tohi Madise sõnul kulutada sentigi riigi raha ega võtta rahalisi kohustusi enne, kui selle kohta on vastu võetud seadus, mille president on välja kuulutanud.
Telegram on kirjutanud juba aastaid, et läänemaailm on teel Hiinaga sarnase kontrollühiskonna poole ning koroonapettusega sai see suundumus ainult hoogu juurde.
Loe pikemalt: ERR
Edastas Mariann Joonas
Märguanded
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.