28. jaanuar 2022 kell 9:37
Riigikogu liige ja endine välisminister ja justiitsminister Urmas Reinsalu võttis eile oma Facebooki seinal jutuks Riigikogus menetluses oleva seaduseelnõu 504 SE (rikkumisest teavitaja kaitse seadus). Antud seadus annaks sisuliselt kaitse koputajale ja looks Reinsalu sõnul täieliku pealekaebamissüsteemi. Tere taas, NSVL?
Avaldame Urmas Reinsalu postituse:
Riigikogu menetleb Kaja Kallase valitsuse ettepanekul lausa uskumatu sisuga seaduseelnõu, mis loob Eestis totaalse pealekaebamissüsteemi.
Tegemist on esmapilgul süütu nimega rikkumisest teavitaja kaitse seadusega.
Selle Orwelli stiilis seadusega luuakse Eestis organiseeritud anonüümse pealekaebamise süsteem sisuliselt kõigis riigiasutustes, kirikutes, kogudustes, ajalehtedes, parlamendis, kohtutes, koolides, kaitseväe üksustes, ülikoolides, ettevõtetes, ühingutes jne.
Lisaks üle 50 töötajaga organisatsioonid peavad nimetama eraldi anonüümsuse kaitse all pealekaebustega tegeleva voliniku, kes kaebusi uurib ja pöördub pädeva asutuse poole ( mida see iganes tähendab).
Kaevata saab igasuguse tegevuse (ja tegevusetuse) peale, mis rikub ü k s k õ i k millist Eesti sadadest seadustest või on küll seaduslik, aga on vastuolus õigusnormi eesmärgiga (ehk sisuliselt mõtteroim).
Kaebuste hävitamist seaduses ette nähtud pole ning kaebajad tohivad koguda kaebuse kokkupanemiseks andmeid.
Kaebajaid ei tohi ametist vallandada ega keelduda nende edutamisest, kui asutuse juht ei suuda tõendada, et see mitteedutamine või vallandamine polnud seotud kaebusega ( tõendamise koormis on asutuse juhil, mitte kaebajal).
See on moraalitu ja riigi survel ühiskonnas massilist salakaebamist ässitav seadus.
Eestis tekkivad sajad, kui mitte tuhanded ametiisikud, kes hakkavad tegelema salakaebustega kindla protseduuri alusel.
Ettepaneku teinud valitsuse mõtteviisi moraalset väärastumist näitab see, et kuigi anonüümset kaebamist ei ole lubatud arsti kutsesaladust rikkudes, on lubatud seaduses pihisaladuse rikkumine.
Kas meil Eestis vähe tegelikke muresid on? Mina sellist Suure Venna ühiskonda ei taha.
Vene aeg on kõigil veel meeles.
Kui olete minuga nõus, palun JAGAGE!
***
Tegemist on valitsuse, täpsemalt justiitsminister Maris Lauri, poolt algatatud seaduseelnõuga, mis oli arutelul valitsuse istungil 16. detsembril 2021. Eelnõud lugedes selgub, et tegu on järjekordse Euroopa Liidu direktiiviga, mille täitmata jätmise korral võib liikmesriiki oodata trahv.
Lõike seaduseelnõust:
(1) Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) nr 596/2014 sätestatud juhtudel inspektsioonile teabe esitamisele kohaldatakse Finantsinspektsiooni seaduse § 503 lõikes 5 rikkumisest teavitamise kohta sätestatut.
(2) Rikkumisest teavitamisel kohaldatakse teavitaja kaitset rikkumisest teavitaja kaitse seaduse ja selle alusel kehtestatud õigusaktide tähenduses.“.
Käesolev seadus jõustub 2022. aasta 1. juunil.
1 Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv (EL) 2019/1937 liidu õiguse rikkumisest teavitavate isikute kaitse kohta (ELT L 305, 26.11.2019, lk 17–56).
Seega, kui te ei soovi, et antud seadus jõustuks, tasub teha häält! Eelnõu läbis 26. jaanuaril esimese lugemise ning esimese hääletuse tulemusi saate vaadata siit. Suur osa riigikogu liikmeid olid vait (sh Reinsalu ise!), seaduse tagasilükkamise poolt hääletasid valdavalt EKRE ja Isamaa liikmed, vastu peamiselt Reformierakonna ja Keskerakonna liikmed.
Riigikogu liikmed peaksid oma otsuseid tegema sõltumatult, lähtudes südametunnistusest. Ometi näeme pea eranditult, et lähtutakse vaid erakondade endi huvidest ja fraktsioonide siseselt hääletatakse valdavalt ühte moodi. Koputame teie südametunnistusele, head rahvasaadikud!
Ja mida arvad sina, hea lugeja – kas uus plaanitav seadus pigem kaitseb vilepuhujaid või hoopis soodustab pealekaebamist?
Loe ka: Komisjon algatas vilepuhujate direktiivi pärast Eesti suhtes rikkumismenetluse (ERR)
Allikad: Urmas Reinsalu Facebook, Riigikogu / SE 504, lingid artikli sees
Foto: vm.ee
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.