9. august 2022 kell 11:21
Majandusministeerium sai valmis uue valitsuse keskseks lubaduseks oleva elektrituruseaduse ja konkurentsiseaduse muutmise eelnõu, mis kehtestaks kodutarbijatele võimaluse osta elektrit universaalteenusena ning sätestab alused universaalteenusena müüdava elektri hinna määramiseks, vahendab ERR.
“Eelnõu aitab ellu viia 2022. aasta juulis Eesti Reformierakonna, Isamaa Erakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna koostöölepingus aastateks 2022–2023 sätestatud eesmärke, mille järgi leevendatakse energiakandjate hinnatõusu ja tagatakse Eesti perede parem toimetulek. Eelnõuga on võimalik antud tarbijagrupil lihtsamalt, kiiremini ja efektiivsemalt toetada ning vältida olukorda, kus abivajajad peavad avaldustega ise riigi või kohaliku omavalitsuse üksuste poole pöörduma,” seisab eelnõu seletuskirjas.
Eelnõu teeks elektrituruseadusesse muudatused, mis kohustaksid üle 150 MW võimsusega tootmisseadet omava isikuga ühes kontsernis olevat müüjat või Nord Pooli Eesti hinnapiirkonnas üle 50 protsendi suurust turuosa omavat elektrimüüjat müüma toodetud elektrit universaalteenuse korras tarbijatele, kelle hulka kuulub kodutarbija ning korteriühistu ja kõigile elektri edasimüüjatele piiritletud elektrienergia hinnaga.
Kõnealune regulatsioon soovitakse jõustada hiljemalt 1. oktoobril 2022, see on ajutine ning kehtib 2026. aasta 30. aprillini.
“Kui universaalteenuse hinnaks kujuneb näiteks 180 €/MWh (tegelik tase kujuneb konkurentsiameti kooskõlastusprotsessis), säästab keskmine elektritarbija prognoositava börsihinna 250 €/MWh juures tarbimise 0,5 MWh/kuu juures ca 35 eurot kuus,” märgib ministeerium seletuskirjas.
Universaalteenuse tarbijatel säilib vastavalt kehtivale õigusele vabadus jätkata senise elektripaketi kasutamist või vahetada oma elektripakett universaalteenuse paketi vastu. Vabadus osutada lisaks universaalteenusele ka vabaturuteenust säilib kõikidele elektrit müüvatele ettevõtjatele.
Konkurentsiamet võiks seaduses sätestatud juhtudel kehtestada elektrienergiale ajutise hinna.
Seadusemuudatus sätestaks erandi, mille järgi võiks universaalteenuse tarbimiseks sõlmitava lepingu korral eelnevalt sõlmitud elektrienergia lepingu ilma leppetrahvi maksmata ajutiselt üles öelda. Teenuse tarbimiseks on vaja tarbijal avaldada selleks soovi ning sõlmida elektrimüüjaga universaalteenuse leping.
Loe pikemalt: ERR
Toimetas Ksenia Kask
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.