Tutvustame eksperte: Tallinna koroonakriisi konverentsil astub üles 11 esinejat kaheksast riigist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. aprill 2023 kell 12:44



Fotokollaaž: Rahvusvaheline konverents “Tervisekriisist teadlaste ja arstide pilgu läbi” + Canva.com

29. aprillil toimub Tallinnas T1 Cinamon IMAXis rahvusvaheline konverents “Tervisekriisist teadlaste ja arstide pilgu läbi”, kus esinevad kriisi lahendamisega lähedalt kokku puutunud teadlased ja arstid, kes kutsuvad lõhestunud ühiskonda ületama erimeelsuseid, et läbi teadusliku analüüsi panna kokku terviklik pilt toimunust. “See on hädavajalik, et tulevikus samu vigu vältida,” märgivad korraldajad.

 

Ettekanded võtavad kokku inimkonda viimastel aastatel räsinud pandeemia narratiivid – tulemused ja vastutusalad, selle mõju tervisele laiemalt, tervisepoliitika arengud, aga ka massvaktsineerimise mõju tervisele ja viiruse leviku ohjamisele.

“Täna on tunnistanud mitmed eksperdid, et pandeemia haldamine ja kommunikatsioon väljusid hea meditsiinieetika raamidest ning tuginedes olnule ja kogemustele, saab järgmisel korral paremini teha,” sõnas perearst ja konverentsi üks korraldajatest dr Helen Lasn, kelle missiooniks on kõrvaldada pingeid ühiskonnas, taastada inimeste psühholoogiline ja füüsiline tervis ning vältida tulevikus ühiskonda kahjustavaid otsuseid.

Peamine konverentsi eesmärk on tänase meditsiini, teaduse ja tervishoiu olukorra analüüsimine ning lahenduste leidmine – kuidas minna edasi, et teadus ja tervisekorraldus oleks taas inimest toetav ning eetiline. Ka tänased majandusprobleemid on tihedalt seotud töötajate tervisenäitajatega. Vaimse tervise probleemid ja depressioon on saavutanud enneolematult suured mõõtmed.

“Olulisem kui kunagi varem on teha järeldusi tõenäoliselt läbi aegade kõige ebaõnnestunuma meditsiinilise sekkumise põhjal,” nentis konverentsi üks kõnelejatest, laste-ja noorte psühhiaater Sven Román. Talle on esmatähtis, et sajandivanune ja teaduslikult põhjendatud lähenemine oleks prioriteet ning tulevikus ei keelataks ära riskivaba ravi.

Pandeemia oleks justkui seljatatud, kuid siiski on WHO oma hetkearengukavas pööranud suure tähelepanu tuleviku pandeemiatele – millised võivad olla nende strateegiate tagajärjed tulevikus ning kas möödunu võib korduda. Jätkuvalt toimuvad nii WHO-s kui EL tasandil tervist puudutavad seadusemuudatused.

 

Telegram.ee teeb ülevaate konverentsil ülesastuvatest ekspertidest:

  • Martin Neil, BSc, PhD – statistika ja arvutiteaduste professor, Inglismaa

Paljusid kõnetanud liigsuremuse teema saab 29. aprillil lahti harutatud ühe kuulsaima ja hinnatuima eksperdi poolt ettekandes “Globaalse liigsuremuse analüüsid aastatel 2020-2023.”. Saame ülevaate globaalse liigsuremuse mustritest, erinevate faktorite seostest ja põhjustest, mis on saanud paljudele saatuslikuks ajavahemikus 2020-2023. Ta on avaldanud üle 150 akadeemilise publikatsiooni, mida on tsiteeritud üle 10 000 korra.
On töötanud õppejõuna ülikoolis City University of London ja konsultandina ettevõttes JP Morgan. Täna töötab ta professorina ülikoolis Queen Mary University of London ja direktorina tehisintellektiga seotud projekte arendavas ettevõttes Agena.ai. Koos professor Norman Fentoniga haldavad nad populaarset kanalit wherearethenumbers.substack.com.

 

  • Ann-Cathrin Engwall, PhD – immunoloogia ja viroloogia teaduste doktor, Rootsi
Konverentsil esineb ta ettekandega “Massvaktsineerimine – kas see strateegia peatab respiratoorsete viiruste leviku või mitte?”. Engwall avab immuunsüsteemi saladusi – miks ja kuidas keha reageerib, kui kasutada pandeemia ägedas faasis massvaktsineerimist valimatult kõigile ning uudsete, väheuuritud preparaatidega. Kas tänane reaalsus on üllatus või pigem ammuste teadmiste kinnitamine?
Engwall on immunoloogia ja viroloogia teaduste doktor, kes töötab raku-uuringute alal. Ta on õppinud ülikoolides Uppsala University ja Swedish University of Agricultural Sciences. Uurinud viiruste ja vastuvõtva organismi interreaktsioone ning evolutsioonilisi muutuseid, koostöös Paul-Ehrlich-Instituudiga.
Kavandanud, arendanud ja tegelenud vaktsiinide tootmisega kliiniliste uuringute jaoks. Dr Engwall on olnud ka Rootsi riikliku ravimiarenduse võrgustiku liige. Praegu on ta Acemcon AB tegevjuht ja pakub oma teadmisi konsultandina.

 

  • Sven Román, MD – laste ja noorte psühhiaater, Rootsi

Ettekande teemaks on “Avalike terviseandmete raporteerimise ja interpreteerimise tõkked Rootsi andmete baasil.”. Saame teada, kuidas toimus terviseandmete dokumenteerimine Rootsi andmebaasides, ravimi-ja terviseametis. Millistele järeldustele on tänaseks jõutud?

Dr. Román on laste-ja noorukite psühhiaater. Ta on pikalt tegelenud noorukite bipolaarsete häirete ning psühhoosidega. Kaasautor Brownstone’i instituudis, mis on käsitlenud avatult erinevaid probleeme seoses COVID-19 pandeemia ja vaktsiinidega.
Lisaks on Dr Román Rootsi arstide ühenduse Läkaruppropet president. 2023. aaasta jaanuaris korraldas ühendus Stockholmis rahvusvahelise konverentsi “Pandeemiastrateegiad, õppetunnid ja tagajärjed“.

 

  • Jessica Rose – immunoloogia, biokeemia ja molekulaarbioloogia teadur, Kanada

Tema ettekande teemaks on “Vaktsiinide kontaminatsioon ja selle võimalik roll kõrvaltoimete tekkes ja sageduses.”. Saame teada, miks osadele inimestele sai vaktsineerimine komplitseeritud kogemuseks ja teistele mitte?
Jessica Rose on matemaatika-, molekulaarbioloogia-, biokeemia- ja immunoloogiateadlane. Õppinud ülikoolides Memorial University of Newfoundland, Bar Ilan University, The Hebrew University of Jerusalem, Technion – Israel Institute of Technology.
Viimasel ajal analüüsib Rose erinevate andmebaaside statistikaid, SARS-CoV-2 ja COVID-19 distsiplinaarmeetmete mõju, COVID-19 preparaatide koostist, manustamismeetodeid ja võimalikku saastumist.

 

  • Jonathan Gilthorpe, PhD – molekulaarbioloogia dotsent, Rootsi

Tema ettekanne kannab pealkirja “Pandeemia narratiivid ja selle tagajärjed. Kuidas oli see suunatud ja kes selle eest vastutab?”
Jonathan Gilthorpe on molekulaarbioloogia professor ja kaasprofessor eksperimentaalsete neuroteaduste alal. Tema 25-aastane teaduskarjäär on hõlmanud viroloogiat, embrüoloogiat, neurobioloogiat ja neuroteadust. Täna keskendub ta oma teadustöös neurodegeneratiivsete haiguste molekulaarmehhanismidele. Alates 2021. a arstide ühenduse Läkaruppropet liige.

 

  • Alexandra Henrion-Caude, PhD – geneetika teadlane, Prantsusmaa

Ta on mitmetel konverentsidel avanud ukse mRNA maailma kõrgteaduslikul tasemel. Saame ettekandest teada, kuidas mRNA “vaktsiinid” meie kehas käituvad ja mis raku tasandil toimub.
Henrion-Caude on geneetik, Harvard Medical Schooli teadustedoktor, kes on 30 aastat uurinud keskkonna mõjusid inimese geenidele. Aastani 2019 oli ta French National Institute of Healthi teadusdirektor.
Edasi asutas dr Henrion-Caude oma enda uurimisinstituudi – SimplissimA International Research Institute´i, et leida lihtsaid, odavaid, jätkusuutlikke ja eetilisi tervishoiulahendusi. On üks rahvusvahelise meditsiinilise kriisi välja kuulutajaid.

 

  • Natalia Prego, MD – peremeditsiini- ja erakorralise meditsiini arst, Hispaania/Portugal

Tema ettekande teema on “Meditsiinieetika: ohutud ja efektiivsed ravipõhimõtted?”. Saame teada, miks ja kuidas oli võimalik, et meditsiinieetika unustati päeva pealt?
Millised on võimalused tegeleda vaktsiinikahjustuste tagajärgedega?
Natalia Prego on perearst, erakorralise meditsiini arst, erakliiniku juht, kes on meditsiinis töötanud üle 20 aasta, sellest 10 erakorralises meditsiinis.
Ta on tuntud lektor ja “Doctors for Truth” kaasasutaja. 2022. aastal korraldas dr Prego Hispaanias ka ise kaks konverentsi: “Medical-Legal Congress” ja “Medical-Scientific Congress”. Tema missiooniks on COVID-19 vaktsiinide kõrvalmõjude diagnoosimise ja raviga seotud teadmiste levitamine.

 

  • Tess Lawrie, MBBCh, PhD – teaduspõhise meditsiini konsultant, WHO endine konsultant, Inglismaa

Ettekanne keskendub sellele, kuidas targemalt ja paremini edasi minna, väärtustades nii üksikindiviidi kui ühiskonda tervikuna. Kuhu maailm suundub? Kuidas saame inimestena seda protsessi mõjutada?
Tess Lawrie on teadlane, kes aastatel 2012–2021 töötas Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) väliskonsultandina. Dr Lawrie on konsultatsioonifirma Evidence-based Medicine Consultancy direktor. Samuti BiRD Internationali asutaja, Better Way konverentsi kokkukutsuja ja Maailma Tervisenõukogu kaasasutaja.

 

  • Viktoria Weinrank, MD – psühhoanalüütik, kehaterapeut, Soome/Eesti

Kriisi ajal noorte vaimset tervist jälginud arsti ja psühhoanalüütiku ettekande teemaks on “COVIDi ja post-COVIDi mõju teismeliste vaimsele tervisele praktilise psühholoogi poolt.”. Viimased 3 aastat on väga oluliselt mõjutanud noorukite vaimset tervist. Saame teada, milline on olukord eksperdi silmade läbi.
Dr Weinrank on arst, psühhoanalüütik, kehaterapeut, lektor, kes on õppinud mh Peterburi Mechnikovi nimelises Meditsiini Akadeemias. Ta on sertifitseeritud spetsialist teraapiates nagu struktuurne psühhosomaatika, töö negatiivsete käitumisstrateegiatega, seksuaalpsühhoteraapia, bioenergeetiline teraapia ja süsteemsed kriisid. Ta on ka Eesti Supervisiooni ja Coachingu Ühingu liige.

 

  • Sergey Saadi, MD – peremeditsiini- ja töövõime hindamise ekspertarst, Eesti

Toitumise ja metaboolse tervise olulisusest räägib Saadi oma ettekandes “Toitumine ja metaboolsed muutused kui pre- ja post-covidi võtmepunktid.”. Saame teada, kui oluline on meie enda panus ainevahetuse reguleerimisse ning kuidas saame enda organismi raskete aegade kiuste enda kasuks tööle panna. Oluline tarkus ellujäämismehhanismidest, kui väline patogeen ohustab.
Dr Sergey Saadi loodud Ennetusmeditsiini Kliinik keskendub sellele, kuidas inimene saaks pikendada oma tervelt elatud aastate arvu, ennetada haigusi ja terveneda.

 

  • Silvia Behrendt, PhD – jurist, WHO endine konsultant, Austria

Tema ettekande teemaks on “Muutes ravimite registreerimise ja kasutuse reegleid erakorralises olukorras: millised on selle mõjud rahvatervisele?”. Saame teada, miks on regulatsioonide muutmisel tervishoius võtmeroll meie tuleviku määramisel. Kus täna oleme ja kuhu suundume?
Silvia Behrendt on doktorikraadiga jurist, kes on spetsialiseerunud rahvusvahelistele tervishoiueeskirjadele. Õppinud ülikoolides University of St. Gallen ja Georgetown University Law Center. Behrend oli varem WHO IHRi sekretariaadi juriidiline konsultant, täna juhib ta organisatsiooni Global Health Responsibility Agency (GHRA), mis loodi pandeemia ajal eesmärgiga tagada läbipaistvus, aruandekohustus ning vastutus rahvatervise kvaliteedi eest.

 

Konverentsi korraldab MTÜ Ühinenud Meedikud ja Teadlased (MTÜ ÜMT), mis toetab läbipaistvat, ausat, teaduspõhist ja eetilist meditsiini ning tahab anda oma panuse sellele tugineva poliitika kujundamisse. Ühendusega on liitunud nii arstid, proviisorid, meditsiiniõed kui teadlased, kellele on oluline aidata kaasa vaimse ja füüsilise tervise ning bioeetika põhimõtete teadvustamisele ühiskonnas.

Rahvusvaheline konverents toimub 29. aprillil Tallinnas, T1 keskuses Cinamon IMAX ruumides. Konverentsi kava ja teaduslikud ettekanded on laiapõhjalised ja üles ehitatud nii, et päeva sisu oleks hariv ja arusaadav kõigile. Nii on konverentsil osalema oodatud lisaks teadlastele ja arstidele ka poliitikud, õpetajad ja lapsevanemad.

Vaata ka Objektiivi intervjuud konverentsi ellukutsujatega: “Helen Lasn ja Meeme Mõttus: konverents kutsub lõhestunud ühiskonda ületama erimeelsused“.

 

LISAINFO:

Konverentsil on inglise-eesti ja hispaania-eesti/inglise sünkroontõlge.

Pääsmed on müügil piletikeskonnas Fienta:
https://fienta.com/et/pandeemia-oppetunnid-teadlaste-ja-arstide-pilgu-labi

Konverentsi koduleht: tervisekonverents.ee

MTÜ Ühinenud Meedikud ja Teadlased Facebook

NB! Telegram.ee Facebooki lehel on käimas ka piletiloos!

 

Konverentsi toimumist on võimalik toetada:

Saaja: MTÜ Ühinenud Meedikud ja Teadlased

Konto nr: LHV EE58 7700 7710 0726 9270

Selgitus: Konverentsi toetus

 

Toimetas Mariann Joonas



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt