Vandeadvokaat Paul Keres: Valitsuse uued piirangud ei ole piisavalt põhjendatud

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. oktoober 2021 kell 12:47



Foto: ekraanikuva

Valitsuse eile välja öeldud ja esmaspäevast, 25. oktoobrist kehtima hakkavad uued piirangud tekitavad hämmingut nii rahva kui ka rahva esindajate ning seadusloome asjatundjate hulgas. Vandeadvokaat Paul Kerese sõnul ei ole valitsuse uued piirangud piisavalt põhjendatud ning sellised otsused tuleks teatada juba algselt koos põhjendustega. Kerese hinnangul on tegemist olulise riigielu puudutava küsimusega ja parlament jätab sellest kõrvale jäädes tegemata oma töö, kirjutab ERR. Ka õigusabiplatvormi HUGO.legal peajuristi Erki Pisukese sõnul (loe täpsemalt Võrumaa Teatajast) on valitsuse otsus, mille kohaselt negatiivse testiga enda nakkusohutust tõendada ei saa, suure tõenäosusega õigusvastane ning seotud vaktsineerimisele sundimise, mitte nakkusohutuse tagamisega. Jüri Ratas laiutab aga käsi: riigikogul puudub võimalus sekkuda. 

 

“Valitsus kehtestab piiranguid üldkorraldusega, mis on haldusakt. Kui haldusakt tehakse eelnevalt teatavaks ja pärast tuuakse sinna põhjendused järele, siis minu arvates see päris hästi hea haldustavaga kooskõlas ei ole,” sõnas Keres. Tema sõnul oleks õigem piirangud kehtestada juba korrektselt dokumendiga ja lisada põhjendused sellesse samasse dokumenti.

Miks niimoodi aga tehakse, kas valitsus testib avalikkust?

 

Paul Keres: valitsus otsib endale lisaaega ja parlament ei tee oma tööd

“Tõepoolest, kui nad näevad, et avalikkusest tuleb tugevaid vastuväiteid kavandatavatele piirangutele, siis nad saavad endale lisaaega, et põhjendusi otsida,” möönis Keres.

Piirangute õiguspärasuse kohta ütles Keres, et see sõltub väga palju põhjendustest: “Mina oma peas ei suuda põhjendusi välja mõelda, kuidas on täiesti tervete inimeste liikumisvabaduse piiramine sellisel määral õiguspärane. Nüüd uute piirangutega kaotati ära seni ainus tõhus nakkusohutust tõendav meede, testimine. Kuidas see aitab viiruse levikut peatada – mul on väga raske aru saada.”

“Ma arvan, et inimestele põhjustab selline piirang pigem ebamugavusi, aga ettevõtete jaoks võib tegemist olla ka eksistentsiaalse küsimusega, sest jällegi vähendatakse ettevõtete klientuuri. Nagu ma olen lugenud, siis väga paljud neist vaaguvad juba niikuinii elu ja surma piiril,” lisas Keres.

Keres ütles, et tema hinnangul ei tee parlament praegu oma tööd.

 

Jüri Ratas: riigikogul puudub võimalus koroonapiirangute kehtestamisse sekkuda

Riigikogu esimees Jüri Ratas aga ütles ERR-ile, et riigikogul puudub võimalus otseselt koroonapiirangute kehtestamisse sekkuda. Ümmarguselt, nagu ikka, selgitas ta, et riigikogu komisjonid nagu sotsiaalkomisjon ja riigieelarve kontrolli erikomisjon on olnud tihedalt seotud Covid-19-kriisi teemade arutamisega ning see roll peaks jätkuma.

Peaminister ja teised valitsuse liikmed on käinud ja on ka edaspidi oodatud riigikogu ette neil teemadel rääkima, lisas Ratas.

Opositsiooni kuuluva Isamaa erakonna esimees Helir-Valdor Seeder kritiseeris eile valitsuse otsust hakata koroonaviiruse leviku takistamiseks piirama inimeste liikumisvabadust. Seeder leidis, et see on põhimõtteline küsimus, mis tuleb otsustada riigikogus, mitte kitsalt valitsuskabinetis.

 

Erki Pisuke: tegu on vaktsineerima sundimise, mitte nakkusohutuse tagamisega

Õigusabiplatvormi HUGO.legal peajuristi Erki Pisukese sõnul on valitsuse otsus, mille kohaselt negatiivse testiga enda nakkusohutust tõendada ei saa, suure tõenäosusega õigusvastane ning seotud vaktsineerimisele sundimise, mitte nakkusohutuse tagamisega.

“Olukord on tegelikult vastupidine, kuivõrd isikud, kes end regulaarselt testivad, on viiruse leviku seisukohalt märksa ohutumad kui vaktsineeritud inimesed, kelle puhul testimisnõue puudub,” ütles Pisuke.

 

Allikad: ERR 1, ERR 2, Võrumaa Teataja

Toimetas Sander Soomaa

 

Foto:



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt