21. oktoober 2022 kell 13:11
Täna, 21. oktoobri hommikul toimus Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni (ELAK) istung, kus arutati Telegrami algatatud kollektiivset pöördumist “Eesti peab ütlema „EI“ WHO nn pandeemialepingule“, mis kogus ligi 4400 allkirja. Lisaks komisjoni liikmetele ja pöördumise algatajale olid arutelul osalema kutsutud ka tervise- ja tööminister Peep Peterson, tema nõunik Maris Jesse ning sotsiaalministeeriumi Euroopa Liidu ja väliskoostöö osakonna juhataja Triin Uusberg.
Istung kestis tund aega, sõna võtsid lisaks koosoleku juhatajale Raivo Tammele ka minister Peep Peterson, komisjoni liikmed Helmen Kütt, Kalle Grünthal ja Ruuben Kaalep ning pöördumisele allakirjutanute esindaja Mariann Joonas.
Peep Petersoni sõnas alguses, et ei pöördumisele allakirjutanutel ega ka Eestil üldiselt ei ole karta midagi, kuna nimetatud lepe endaga ühtegi kohustust kaasa ei too. Koosoleku jätkudes ütles ta siiski, et lepe peaks sisaldama ka kohustuslikke punkte ja täi näiteks, et koroonapandeemia alguses ei olnud WHO-l õigust minna Hiinasse tegema “sõltumatut uuringut ja hinnangut” ning taoline tegutsemine võiks olla kohustuslik. Mariann Joonas tõi seepeale välja, et WHO-d rahastavad samad fondid kes rahastavad vaktsiinide väljatöötamist, seega sõltumatusest siinkohal rääkida ei saa. Petersoni sõnul tuleb tõesti vaeva näha sellega, et riigid ise suurendaksid WHO rahalist toetamist, et organisatsioonist jääks usaldusväärsem mulje.
Kalle Grünthal pööras tähelepanu seigale, et Eesti on Riigikogu ELAK-i 9:8 vastu hääletuse tulemusena andnud oma õiguse WHO pandeemialeppe osas läbirääkimisi pidada Euroopa Liidule ning Helmen Kütt soovis ministrit selgitust, kas Eestile jääb õigus kõiki asju ise otsustada siiski alles. Petersoni sõnul peab läbirääkimisi hetkel Eesti eest küll EL, kuid kui dokument esialgsete plaanide kohaselt 2025. aastal kinnitatakse, siis peab selle Eestis kõigepealt ratifitseerima Riigikogu. Ruuben Kaalep uuris, kas sotsiaalministeeriumil on kavas uurida rahva arvamust WHO pandeemialeppe osas. Peterson vastas, et praegu seda plaanis pole. Mitu korda istungi jooksul toonitas ta siiski, et kodanikujärelvalve on oluline ja ohupunktidest tuleb vastavatele riiklikele institutsioonidele ka teada anda.
Istungi protokolli leiad siit.
Rahvaalgatuse “Eesti peab ütlema “EI“ WHO nn pandeemialepingule” täisteksti leiad ja menetluse käiku saad jälgida siit: https://rahvaalgatus.ee/initiatives/dea02c0b-277a-4f09-98b8-2e966b2ab575
Toimetas Mariann Joonas
PS. Telegrami lugejatel on võimalus tutvuda aruteluga ka täispikal kujul, mis küll pandi teatud sanktsoonide alla, kuna osalenud ametnikud ei pidanud vajalikuks, et kogu Eestil (mis sest, et see puudutab kõiki inimesi), oleks arutelule avalik ligipääs.
Et aga minister pidas oluliseks kodanike kaasatust, saab läbipaistvuse huvides iga soovija siin istungit ise järelvaadata:
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.