22. märts 2015 kell 14:29
Oleme Telegramis avaldanud üle 5000 artikli ja pakume aeg-ajalt mõne vanema neist ülelugemiseks. Allolev kirjutis ilmus esimest korda 14. september 2013.
37-aastane New Yorkis elav Arshad Chowdhury muutis kaks aastat tagasi enda harjumusi, kui otsustas, et ei istu enam arvuti taga, vaid seisab tööd tehes püsti. Tänaseks on mees enda uue tööasendiga väga rahul ning kiidab seda ka teistele, öeldes et ta ei ole ennast kunagi paremini tundnud – tema rüht on paranenud ning töö produktiivsus oluliselt suurenenud.
Mees, kelle tööks on disainida tervisega seotud aplikatsioone, otsustas proovid püsti töötamist siis kui ta mõistis, kui halvasti arvuti ees istutud tunnid tema tervisele mõjuvad. Oma blogipostituses selgitab mees, et ta istub ainult uinaku tegemiseks, söömiseks või meditatsiooniks. Ta tunnistab ka, et tema paranenud tervis ei ole seotud mitte ainult püstise tööasendiga vaid seda mõjutab kindlasti regulaarne treening. Kuid kuna ta veedab püsti seistes oluliselt pikema aja, kui ükskõik millist teist tegevust tehes, siis usub mees, et see on tema tervist mõjutanud rohkem, kui muud tegurid.
Enne püstise tööasendi katsetamist oli Chowdhury mures võimalike kõrvalnähtude osas nagu ülekoormusest tingitud valu liigestes. Samuti arvas ta, et seismine võib põhjustada päeva lõpuks väsimust ning halvendada töö produktiivsust ning keskendumist. Tegelikkuses olid tulemused aga hoopis vastupidised. Lisaks paranenud rühile on ka tema jalalihased suurenenud ning seljavalu kadunud. Kuna Chowdhury eksperiment on nii edukas, siis on kolm inimest tema töökohal hakanud samuti kasutama püstiseks tööasendiks ette nähtud laudu. Ainuke negatiivne kõrvalnäht, mida Chowdhury oskab välja tuua on see, et olukorrad, milles ta on sunnitud istuma rohkem, kui kaks tundi järjest, on „kergelt ebamugavad“
Istu vähem ja liigu rohkem
Aina enam teadusuuringuid toetab seda, et me veedame liiga palju aega istudes ja liiga vähe aega ringi liikudes. On öeldud isegi, et istuv eluviis võib põhjustada sama palju surmasid, kui suitsetamine. Loughborough ülikooli kehalise aktiivsuse ja tervise professor dr. Stuart Biddle ütleb, et „Isegi siis, kui sa treenid enamusel päevadel vähemalt 30 minutit, tekitab ikkagi liigne istumine terviseprobleeme. Sõnum on selge – liikuge rohkem ja istuge vähem“. Eksperdid on öelnud, et kui igast tööl veedetud pooltunnist kõigest viis minutit kulutada seismisele ja liikumisele, siis teeb see tund ja 20 minutit päevas, mis kuu lõikes tähendab vähemalt 2500 kcal kulutamist. Varasemad uuringud on näidanud, et istuv eluviis võib põhjustada sama palju surmasid kui suitsetamine ning tuua vanemas eas kaasa diabeedi.
Chowdhury kirjeldab enda tööasendit järgmiselt, et ta klaviatuur asub umbes rinnakõrgusel ning pilk on umbes 105º nurga all allapoole suunatud. Katsetamise käigus pidi mees tõstma enda arvutit algsest kõrgemale, kuna liiga madalal asuv arvuti sunnib liiga palju kaela painutama. Kui ta tunneb, et vajab pausi, siis ta ei istu maha vaid hüppab natuke, öeldes et see värskendab palju paremini, kui istumine. Peale kahte aastat püsti töötamist soovitab ta seda soojalt igaühele.
Tööasend ei tohiks olla staatiline
Erinevad tööergonoomika spetsialistid leiavad, et olgu tööasend kas istuv või seisev – see ei tohiks olla liiga pikalt staatiline. Igal juhul tuleb ennast tööasendist regulaarselt liigutada. Kanada töötervise ja -turvalisuse amet soovitab töötada vahelduvalt nii istuvas kui seisvas asendis, kuna sagedane kehaasendi muutmine aitab ennetada väsimust. Kindlasti peab sealjuures silmas pidama, et mõlemas asendis on töölaud ja -tool reguleeritud õigele kõrgusele ja õige nurga alla.
UCLA (University of California Los Angeles) teadlased toovad tööergonoomikast rääkides samuti välja selle, et inimesed on püsti seistes oma töös produktiivsemad. Samas arvatakse üldiselt ikka, et inimesed ei jaksa terve päeva tööd tehes püsti seista ning soovitatakse samuti tööasendi sagedast muutmist.
Loe ka: “Istumisega seotud terviseriskid ja mida teha probleemide vältimiseks”
Allikad: Daily Mail, Arshad Chowdhury veebileht, CCOHS, UCLA
Foto: Arshad Chowdhury erakogu
Toimetas Katrin Suik
NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.