Tervislik eluviis ja füüsiline aktiivsus – noored varakult olümpiale!

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. september 2021 kell 16:26



2020. aasta suve Olümpia üks suurimaks muutuseks oli kindlasti aastanumber. Medalitel ja Olümpiaga seotud meenetel ilutses siiski sel aastal 2020, sest tänu 2020.aastal lahvatanud Covid 19 epideemiale, tuli Jaapanis toimuv Olümpia aasta võrra edasi lükata. Varakult tehtud panused võitudele jäid vastuseta. Siiski sai igaüks see aasta kaasa elada ilmaista pelirahaa uusille pelaajille lehel. Olümpia jäi 2020.aastal pidamata hoolimata kõigist broneeritud tellimustest ehitistele.  Kindlasti rikkus see pikaajalist traditsiooni, sest mänge peetakse siiski iga nelja aasta tagant, kuid olenevalt sündmustest, ei jäänud muud üle. Varasemalt on olümpiamänge jäetud ära kuid mitte siiski edasi lükatud. Tegemist oli enneolematu sündmusega, mida jälgisid miljardid inimesed televisooni vahendusel.Suvemängudel osales 205 rahvust ja 11090 sportlast. Professionaalne sportlane saab enim tähelepanu spordivõistlustel häid tulemusi saavutades ning sponsorite poolt väärtustatuna.Spordiga saab igaüks võimaluse melule kaasa elada.

 

2021.aastal suveolümpiamängude noorimad osalejad olid vanuses 12 kuni 17. 13.aastane rulasõitja Jaapanist sai kuldmedali.Süüria lauatennisemängija oli vaid 13.aastane. Hiinat esindav sukelduja 15.aastane ja USA-d esindas 15.aastane Katie ujumises. Kui see ei ole inspiratsiooniks kõigile noortele mujal maailmas, siis ei tea, mis muu oleks.

Tervislik elustiil ja füüsiline aktiivsus on aastatega saanud enim tähelepanu keskealise ning vanema generatsiooni seas, sest meditsiini edasiminekutega üritatakse enim tähelepanu panna inimestele, kelle tervislik seisund sooviks enim tugevama rutiiniga lähenemist. Kooliealisi lapsi ning teismelise ea tippu jõudnud lapsi innustatakse enim just koolisüsteemi juurde kuuluva kehalise kasvatuse õppekava alusel. Kooliväline füüsiline aktiivsus on siiski enim seotud perekondlike koostegemistega, ning vanemlike soovituste alusel. Trennid ning vabaajaveetmine tuleb siiski kõigele lisaks.

Värsket statistikat vaadates selgub, et suur protsent algklasse lõpetatavatest lastest on ülekaalulised. Tegemist on siiski kokkuvõttega, BMI indeksit arvestades tehtud arvutustel. Sama väidavad ka lastearstid ning peremeditsiiniga seotud arstid. Ülekaal on üks suurimaid tervisega seotud probleemide allikas noortel lastel. Miks on laste füüsiline aktiivsus langenud? Tehnika edasi arenemise järel on loodud üha enam ajaviitmise võimalusi, mille puhul ei pea isegi toast lahkuma. Üleüldine kooliga seonduv on samuti üle kolinud interneti portaalidesse ning juba korra arvuti või telefoni/nutiseadme taha istuma jäädes, võib kogu läbielatav aeg ulatuda tundidesse. Lisaks on lastel ja vanematel halb harjumus ka süüa siis kui aega on ja seda mida saab lihtsamini valmis.

 

Kuidas oleks õige motiveerida oma last olema piisavalt füüsiliselt aktiivne?

 

Märguanne-tegevus-auhind

 

Harjumuste tekitamise tehnikaid on mitmeid. Kuid üks tõhusamaid on siiski cue-action-reward, mille päritolu arvatakse olevat Ameerika Ühendriikides põhineval psühholoogide kollektiivil. Harjumuse käivitamiseks peab noortel olema võimalik märguanne, mille järel noor alustaks füüsilise treeninguga või aktiivse liikumisega. Neurobioloogiat õppinud mentor Erin Kendall Braun toob välja kõik kolm võimalikku harjumuse sütitajat: vajutus, taju ja sõnum. Automaatselt käivitub ajus protsess, mille järel soosib ka noor võimalikku füüsilist tegevust. Olgu selleks koolitundide järel algab jalgpallitrenn või kella 20-sed perekondlikud jalgratta sõidud. Tegevus kui action, mis järgneb sütitaja(märguande) järel peaks toimuma koheselt ning võimalikult lühikese aja.

Auhind kui tegevus on pigem seotud pikema ajalise ajagraafikuga seotud eesmärkidega. Olgu selleks kaalukaotus, võimalus osaleda tiimikaaslaste/sõpradega spordivõistlustel või olles inspireerituna mõnest professionaalsest sportlasest- pääsust Olümpiamängudele.

Noorte väärtustamine ja spordiga tegelemisele innustamine on kasulik nii noorele endale kui ka teda ümbritsevatele inimestele. Liikumine on kasulik nii vaimsel kui ka füüsilisel tasemel.

 

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt