21. mai 2024 kell 8:34
Samal ajal kui teised lapsed enne magamaminekut tubasid korrastavad, peab Marie vahel oma magamisasemest lund lükkama. Marie õueelu sai alguse koroonapettuse ajal, kui tema venna (13) õpetaja soovitas end viirusesse nakatumise eest kaitsta õues magades. Kuna tüdruk ei tahtnud oma suurele vennale alla jääda, soovis Marie, kes oli toona 7-aastane, ka õues magada.
Aga kui vend pärast kahte ööd majja naasis, jäi väike õde kaljukindlaks ja magas väljas igal aastaajal, hoolimata sellest, kas oli tugev tuul või lumesadu. Raudse tervise omandanud “icegirl” tõestab veelkord, et “ekspertide” püsige-kodus-mantra on jama.
Marie on vähem haige kui tema klassikaaslased
Marie perekond elab Troms-Finnmarki piirkonnas Norra põhjaosas. Talvel tõuseb päeva ajal temperatuur harva nullist kõrgemale, öösel langeb aga kuni 30 miinuskraadini.
“Kui Marie midagi otsustab, teeb ta selle alati lõpuni,” räägib ema Tina Heiskel oma tütre kohta Norra televisioonis. “Peame ütlema, et oleme tema üle pisut uhked,” ütleb isa Stian ja lisab: “Kui me hommikul välja läheme ja ta üles äratame, peame tihtipeale lume magamiskotilt ära pühkima, et ta sealt üles leida.”
Astmat põdev 10-aastane Marie rõhutab, et õues värskes õhus magamine on tema kehale ja tervisele kasulik: “Väljas magamisega muutus mu immuunsüsteem palju tugevamaks. Aga kui ma ka jään haigeks, lähen ikkagi õue magama.” Seda pole seni sageli juhtunud. Tema koolisõbrad on palju sagedamini haiged kui tema ise.
Marie ema ei muretse, ütleb ta. Tütrel on nii tugev tahtejõud, et ta ei suutnud teda veenda plaanist loobuma. Lapsevanematena tuleb muidugi hoolitseda selle eest, et tal oleks kõik külmaks vajalik olemas: matkajatele mõeldud tuule ja niiskuse eest kaitsev magamiskott, erinevate tekkide ja polsterdustega sees – kõige eest on hoolitsetud.
Kas see on immuunsüsteemile kasulik?
Kuigi piirkonnas on palju karusid ja põtru, pole veel ükski karu maja lähedale sattunud. Ja pereisa rõhutab, et põtra tütar kartma ei pea, sest põder ei saa trepist üles ronida. Veranda uks on hädaolukorras lähedal ja ka koer Bivdi hoolitseb tüdruku eest. Ühel ööl ärkas Marie selle peale, et miski kratsis ta pead. Kui ta pead puudutas, lendas lind minema. “See oli natuke hirmus,” tunnistab Marie, kuid tahab siiski õues magamist jätkata.
Norra arst, immunoloogiaspetsialist Anne Spurkland ei pea õues magamist põhimõtteliselt valeks. Oleneb muidugi asjaoludest. Väljas olev külm õhk võib astma raskust kindlasti vähendada. Samas, õietolm kevadel ja suvel võib suurendada allergilisi reaktsioone. Igal juhul on immuunsüsteemile hea loodusega palju kokku puutuda. Ägeda haiguse korral on kindlasti parem kodus taastuda. Täpselt nii nagu Marie on seda teinud kolm aastat. Ja ta ei plaani veel alla anda.
Allikas: heute.at
Tõlkis Hando Tõnumaa
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.