30. juuli 2018 kell 12:34
Londoni loodeosas asuvas Walthamstow linnaosas on end sisse seadnud uut ja kunstilist laadi “finantsasutus”, mis kannab nime Hoe Street Central Bank (HSCB), tuntud ka kui Rebel Bank (mässav pank). See on kombinatsioon heategevusest ning kunstist, sest asutus on võtnud endale eesmärgiks vabastada kohalikud inimesed võlgadest ning müüb selleks enda loodud kunstilist “valuutat”.
HSCB ei ole pank selle otseses ja traditsioonilises mõttes- asutajad identifitseerivad enda loodut kui kodanikele raha “tekitamise” ettevõtet. Nad prindivad ise omapäraselt kauni disainiga rahatähti, ning müüvad kupüüre inimestele päris raha eest. Eesmärgiks on kasutada müügist saadud tulusid selleks, et osta tagasi 1 miljoni väärtuses võlga, mis lasub E17 postiindeksi all elavate inimeste kaelas. See linnaosa on terves riigis enim puudustkannatavate seas 35. kohal.
Kunstnik Hilary Powell ning tema filmitegijast abikaasa Dan Edelstyn algatasid projekti selle aasta alguses ning loodavad koguda vähemalt 50 000 naela. Praeguseks on nad juba kogunud üle 30 000 naela. Vapustav iroonia on see, et “pangalaenude” hindadeks järelturul on sageli kõigest killuke nende n-ö originaalväärtusest.
“Me soovime majandust demüstifitseerida,” ütles Edelstyn ja lisas: “Teadmised ja kogukond on võim.” Kusjuures hiljutisest Positive Money uuringust selgus, et lausa 85% parlamendi liikmetest ei ole õrna aimugi, kuidas raha majandussüsteemi tekib. Tegelikult luuakse lausa 97% rahast läbi kommertspankade laenude ja vaid 3% trükitakse Inglise Panga (Bank of England) poolt sulas.
Üks neist kunstnikest, kes tegeleb Walthamstow “pangas” raha printimisega, on kohalik, Alistair Gentry, keda tõmbas projekti isiklik kogemus võlgadega, kuna ta vanemad kaotasid kodu majandussurutise ajal: “Igaüks võib võlgadesse sattuda ja ei oma tähtsust, kui rikas sa esialgu oled. Mul on hea tunne enda varrukad üles kerida ja saada tindiseks ning tunda, et ma olen ise selle probleemi lahendamisse panustanud, mitte niisama istunud ja kurtnud.”
Kuninganna asemele kohalik nägu
“Me tahame majandusega kaasas käivaid saladusi hajutada,” ütles Edelstyn. “Teadmised ja kogukond – need ongi tõeline võim.” Projekti on kaasatud hulk kohalikke inimesi, keda kogu ettevõtmine on ühendanud. “Ma tundsin varem, et mul ei ole piisavalt aega selleks, et kohaliku kogukonnaga tutvuda. Me oleme kõik nii stressis juba ainuüksi selle tõttu, et ots-otsaga kokku tulla. See idee tundus küll hea, aga alguses veidi hirmutav ning saavutamatu. Kui ma hakkasin uurima ning võtsin ühendust kohalike ettevõtmistega, avastasin ma peagi, et siinsetel inimestel on hea huumorisoon ja nad on päriselt normaalsed ja tavalised inimesed. Jutt levis üle piirkonna ning tõime kokku erinevaid inimesi. Kokkuvõttes selles asi ka seisnebki – see on lihtsalt üks suhtlemise viise.”
HSCB on enda valuutal asendanud kuninganna näo enda kogukonna liikmetega ja nõnda figureerivadki “rahatähtedel” näiteks kohaliku toidupanga, kodutute varjupaiga, noortenõuandlas ja algkoolides tegutsevad inimesed. Meeskond printis rahatähti suuruses 1,5,10,20 ja 50 ning kasutas selleks erinevaid tehnikaid ning Powelli ja Edelstyni sõnul on neid juba soetanud ka muuseumid.
Paar loodab, et projekt loob soodsa ja provokatiivse pinnase selleks, et alustada dialoogi majanduslikust õiglusest ja haridusest. “Huumor ja loomingulisus on fantastilised viisid avamaks pealtnäha kangutamatuid ja muutumatuid kontseptsioone ja meie majandussüsteemi struktuure teistele, õiglasematele, võimalustele,” sõnas Powell.
HSCB viib lisaks läbi avalikke koolitusi ning arutelusid juhtivate majandustegelaste ja ekspertidega. Pärast projekti lõpulejõudmist plaanib teha ka dokumentaalfilmi, kus on vaatluse all raha ja võla tekkimise viisid meie majandussüsteemis ning otsib “alternatiive, mis võiksid tuua avalikkusele rohkem kasu”. Filmi esilinastust on oodata 2019. aasta alguses.
Samal põhimõttel tegutsevad ka Ameerika Ühendriikide projektid Strike Debt ja Rolling Jubilee: nad ostavad võlga ning eetilistel kaalutlustel. 2014. aastal ostis Strike Debt ära 3,8 miljoni dollari väärtuses õppelaene, 2016. aastal kandis telesaatejuht John Oliver maha 9000 inimese eest kokku 15 miljoni dollari väärtuses haiglaarveid ning maksis ise selle eest 60 000 dollarit. The Rolling Jubilee kampaania on kogunud üle 700 000 dollari, millest piisab 30 miljoni väärtuses võlgade kustutamiseks.
Allikad: Positive News, BankJob, Positive Money, The Guardian
Foto: Peter Searle
Toimetas Sander Soomaa
NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!
Unlimited MTÜ
EE497700771002818684
BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr
DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV
BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s
ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.