28. veebruar 2013 kell 9:04
Blogis The Economic Collapse avaldati mahukas artikkel selle kohta, miks on Ameerika ravikindlustussüsteem tegelikult loodud raha teenimise, mitte inimeste aitamise eesmärgil ning toodi välja põhjused, miks selline süsteem ei saa enam kaua vanaviisi toimida.
USA tervisekindlustussüsteemi juhivad valitsusametnikud koos tervisekindlustusfirmade ja farmaatsiatööstustega. Farmaatsiatööstused kulutavad igal aastal miljardeid dollareid, veendes inimesi saama sõltuvaks nende toodetud ravimitest ja kindlustusfirmad teenivad miljoneid, pakkudes nii vähe meditsiinilist abi kui võimalik. Ning mõlemad osapooled kulutavad omakorda miljoneid, kindlustamaks, et poliitikud hoiavad süsteemi muutusteta käigus. Samal ajal lähevad arstid pankrotti ja patsiendid ei saa vajalikku abi. Ravi hinnad tõusevad kiiresti, aga kvaliteet langeb.
Ainuüksi erakorralise meditsiini osakonna külastamine võib USA-s maksma minna 100 000 dollarit ning vähki haigestunu raviarved võivad ulatuda miljonitesse. Ravikindlustusel on reeglina rahalised piirangud ja üks raskem haigestumine peres võib kaasa tuua pankrotistumise. Haiglaoperaatorid, farmaatsiatööstused ning ravikindlustusfirmade juhid ei näi aga rahapuuduses vaevlevat. See petuskeem on paisunud nii suureks, et ähvardab kokku kukutada nii USA tervishoiusüsteemi kui ka terve majanduse.
Raviarved on paisunud nii suureks, et keegi ei suuda neid enam maksta.
Time Magazine kirjeldab juhtumit, kus 4. staadiumi vähi diagnoosi saanud mehe 11 kuud kestnud võitlus elu eest jättis lesele pärast abikaasa surma ligi miljoni dollari väärtuses raviarveid. USA-s kulutatakse tervishoiule rohkem kui Jaapanis, Saksamaal, Prantsusmaal, Hiinas, Suurbritannias, Itaalias, Kanadas, Brasiilias, Hispaanias ja Austraalias kokku – kui tervishoiusüsteem oleks omaette riik, siis oleks sellel maailma suuruselt kuues majandus. Umbes 60% üksikisiku pankrottidest on USA-s seotud raviarvetega.
Ameerika meditsiiniülikoolide ühenduse andmetel on praegu puudu umbes 13 000 arsti.
Järgmise kümne aasta jooksul ennustatakse selle numbri kasvamist kümnekordseks. Praegu on üle 40% arstidest üle 55 aasta vanad.
Haiglad ja nende juhid teenivad arulagedalt suuri summasid.
Tervisekindlustuse administreerimise kulud ulatuvad kuni 8%-ni kõigist tervihoiu kuludest (võrdluseks: Soomes on sama number umber 2%). Esmaabiasutused teenivad igal aastal rohkem kui filmitööstus.
Viis suuremat ravikindlustusfirmat teenisid 2009. aasta lõpuks kokku 12,2 miljardit dollarit kasumit ning nende tippjuhtide tasud ulatusid kokku 200 miljonile.
Pärast 2010. aastal vastu võetud uut tervisekindlustuse seadust, mida on hakatud nimetama obamacare’iks, on ravikindlustusmaksed oluliselt tõusnud.
Ennustatakse, et kui see seadus 2014. aastal täiel määral kehtima hakkab, võivad ravikindlustusmaksed kahekordistuda ning selle tõttu plaanib umbes 10% USA tööandjatest lõpetada ravikindlustuse pakkumise oma töötajatele. Ühe uuringu andmetel on 83% arstidest kaalunud ametist lahkumist, kui obamacare kehtima hakkab.
Ennustatakse, et 2013. aastal kulutavad ameeriklased üle 280 miljardi dollari retseptiravimite peale ja ravimid on USA-s keskmiselt 50% kallimad kui mujal maailmas.
Retsepti alusel müüdavate valuvaigistite üledoseerimine on tapnud rohkem ameeriklasi kui heroiin ja kokaiin kokku. Üle poole ameeriklastest kasutab regulaarselt mõnda retseptiravimit ja antidepressantidel olevate naiste hulk on suurem kui ühelgi teisel maal. Ka lastele ja teismelistele kirjutatakse antidepressante ning kesknärvisüsteemi mõjutavaid ravimeid välja rohkem kui kusagil mujal maailmas. Pole ime, et 2008. aastal oli üle kahe tosina ravimifirma, mis teenis üle miljardi kasumit.
Tänapäeval on USA-s suurem tõenäosus surra arsti käe läbi kui tulistamise tagajärjel.
Ameeriklaste hulgas on kaks korda rohkem ülekaalulisi kui kanadalaste hulgas ja neil on kolm korda suurem tõenäosus haigestuda diabeeti kui brittidel. Eluea pikkus on näiteks Puerto Ricos kõrgem kui USA-s.
USA meditsiinisüsteemi peaks algtasandilt uuesti looma, aga on selge, et seda ei juhtu. Selle asemel leitakse uusi viise inimestelt raha sisse kasseerida ja ravikvaliteet aina langeb. Kõige turvalisem soovitus ameeriklastele on vältida igasuguseid kokkupuuteid tervishoiusüsteemiga nii palju kui võimalik ning harida ennast tervislike eluviiside osas.
Allikad: The Economic Collapse blogi, Infowars
Toimetas Katrin Suik
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.