Austraalia March in March nõuab läbipaistvamat ja õiglasemat valitsust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. märts 2014 kell 18:45



Laupäeval ja pühapäeval, 15. ja 16. märtsil, kogunesid Austraalia suuremates linnades tuhanded inimesed, et protestida valitsuse kliimamuutuste, varjupaigataotlejate, abieluvõrdsuse, hariduse rahastamise, põlisrahvaste õiguste, protestimise ja piketeerimise vastaste seaduste ja muudegi riiklike strateegiate vastu. Tegemist oli sõltumatu rahumeelse rohujuure tasandil algatatud protestiga, mida organiseeriti suuresti sotsiaalmeedia kaudu. Lisaks kõigele muule protestiti ka selle vastu, et Austraalias plaanitakse käesoleval aastal vastu võtta protestimist piiravaid seaduseid, Victoria osariigis on sellega juba algust tehtud.

 

Melbourne’i, Hobarti, Sydney, Perthi ja Brisbane’i tänavatel oli ühtekokku tuhandeid protestijaid. Vabatahtlike grupi poolt juhitud March in March  protesti peamisteks organiseerijateks on Craig Batty ja Tim Jones. Grupp on avaldanud umbusaldust konservatiivse föderaalvalitsuse vastu ning andnud inimestele hääle seista erinevate küsimuste eest oma riigis.

Protestidele kogunesid ametiühingud, grupid, aktivistid ja eraisikud. Täna peaks protestimarss liikuma edasi pealinna Canberrasse, kus protestijad on plaaninud valitsushoone ees oma meelsust näidata.

March in Marchi liikumine kasvas välja Austraalia internetitsensuuri vastasest kampaaniast, mille organiseeris mittetulundusühing Digital Liberty Coalition. Kampaania algas juba 2008. aasta novembris, kui paljud Austraalia internetikasutajad korraldasid proteste. Edasi levis liikumine sotsiaalmeediasse ning kogus palju järgijaid, kes olid huvitatud erinevate seisukohtade avaldamisest.

 

Tänavuse liikumise algus

2013. aasta lõpus kogus Twitteri konto @MarchinMarch_2014 palju järgijaid oma ideele korraldada Canberras märtsikuus parlamendihoone ümber protestiaktsioon. Esialgne idee algataja oli sunnitud protestiaktsiooni korraldamisest küll tagasi astuma, kuid üsna pea leidus uus aktivistide seltskond, kes idee teostamist jätkas.

Idee levitamiseks, inimeste kaasamiseks ja osalema kutsumiseks loodi Facebooki lehekülg. Esialgsele kavale koguneda Canberra valitsushoone juurde lisandus rahulolematuid inimesi Austraalia erinevatest linnadest, kes avaldasid üha enam rahulolematust paljude Austraalia peaministri Tony Abbotti valitsuse tegevuste osas.

Levis üldine usaldamatus valitseva riigikorra suhtes, inimesed tundsid, et valitsuse tegevus ei ole olnud piisavalt läbipaistev. Seetõttu otsustati protestiaktsiooni laiendada suurematesse linnadesse ning ka protestiaktsiooni sõnum muutus üldisemaks. Protestis osalejad loodavad, et nende tegevus annab tavalistele austraallastele hääle nõuda valitsuse paremat tegutsemist.

Kui aga peaminister Abbottilt pressikonverentsil protestiaktsiooni kommenteerida paluti, sõnas ta ükskõikselt, et tema arvates kogunetakse Sydneys St Patricku päeva paraadi jaoks.

 

 

Vaata ka videot:

 

Allikad: The Sydney Morning Herald, The Chronicle, ABC News, March in March, News.com.au, The Guardian, March in March FacebookHuffington Post

Foto: adelaidenow.com.au

 

Toimetas Hendrik Mere

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt