Austraalia on teel täiesti sularahavaba ühiskonna poole

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. august 2023 kell 10:14



Näib, et Austraalia on muutumas sularahavabaks ühiskonnaks, sest ringluses olevate pangatähtede arv on ametlikult vähenenud esimest korda pärast dollarite ja sentide kasutuselevõttu 1966. aastal. Austraalia keskpanga (RBA) andmetel kadus eelmisel majandusaastal ringlusest enam kui miljardi dollari väärtuses füüsilist sularaha.

Ka BBC vahendab optimistlikult, et Austraalia üleminek tõeliselt sularahavabale ühiskonnale on hästi käima läinud. Eksperdid ütlevad, et see juhtub 5 kuni 8 aasta jooksul. Teised, näiteks professor Richard Holden UNSW ärikoolist, väidavad, et see võib juhtuda lausa 3 aasta jooksul.  Holdeni plaan kaotada sularaha järk-järgult 3 aasta jooksul algab 100-dollariliste pangatähtede kaotamisega esimesel aastal ja 50-dollariste pangatähtede kaotamisega teisel aastal. Seejärel stiimulite kasutamisega, eriti traditsiooniliste sularahakasutajate veenmisega paremates valikutes.

Globaalse rahaülekannete ettevõtte OFX tegevjuht Adam Smith ütleb, et digitaalne majandus muudab inimeste äritegevust ja igapäevaelu. Smith ütleb, et reaalajas globaalsed maksed on tulevik ja OFX teeb koostööd oma ülemaailmsete panganduspartneritega, et parandada kliendikogemust kiiremate maksetega, kasutades Austraalia tuumaelektrijaama ja Ühendkuningriigis sarnast Faster Payments Service’i. Käimasolev makseinnovatsioon ületab olemasolevad klientide valupunktid, vähendab kulusid ja suurendab tõhusust, ütleb Smith.

Holden mõistab, miks paljud vanemad austraallased on tehnoloogia kasutamise pärast häiritud ja eelistavad kaubelda sularahaga. Ka lapsed võivad vajada rahatähti ja münte näiteks koolisööklas toidu ja joogi ostmiseks, kuigi paljud müügikohad on sularahavabad. Holden väidab, et sularahata ühiskonna eelised kaaluvad üles negatiivsed mõjud. Paljud Austraalia väikeettevõtted, eriti kohvikud, ei aktsepteeri enam münte ega rahatähti. Ta ütleb, et sularahata ühiskond toob kaasa ainult “ausa” maksukeskkonna ja suurimad kaotajad on need, kes loodavad sularahatehingutele, eriti kurjategijad.

Rootsi-Austraalia futurist, Thinque’i autor ja tegevdirektor Anders Sörman-Nilsson ütleb, et kuigi sularaha pole enam kuningas, on ebatõenäoline, et me lõpetame selle oma “madratsites” hoidmise. “Inimesed ei ole lõpetanud kunagi sularahaga tehingute tegemist, ka pärast tšekkide tulekut,” ütleb ta. “Siiski on tõenäolisem, et sularaha kaob jätkuvalt unustuse hõlma.”

„Austraalia muutub praktiliselt sularahavabaks, kui tarbijad ja ettevõtted mõistavad sularaha käitlemisega kaasnevat frustratsiooni ning nõuavad sujuvaid makseid. Kui maksetehing muutub “mittesündmuseks” – kui see juhtub automaatselt, pärast maitsvat sööki restoranist väljudes –, elame “sularahavabas” ühiskonnas.

Lõppkokkuvõttes usub Sörman-Nilsson, et tehnoloogia, mis teeb parima töö klienditeekonnalt hõõrdumise eemaldamiseks, “võidab lahingu homsete klientide digitaalsete mõtete ja analoogsüdamete pärast”. Ta väidab ka, et rahakott ise on muutumas “detsentraliseerituks”. “Selle asemel, et mõelda, milline seade on ainus tõeallikas, sulanduvad maksetehnoloogiad selle ökosüsteemi, mida te kannate,” ütleb ta. “Maksame juba oma käekelladega, kõrvaklapid on võimelised suhtlema ja tulevikus võivad tavalised prillid täieneda maksevõimega. “Niikaua kui teil on hea meel kiipi oma kehas või kehal kanda, võite uhkusega väita, et olete kõndiv pangaautomaat.”

Allikad: BBC ja 9news.com

Toimetas Anneli Roots



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt