Bangkokis käib viimaste aastate suurim valitsusevastane protest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. november 2013 kell 13:58



Tai kuningriigi pealinnas Bangkokis on kohalike sõnul käimas viimaste aastate või koguni ajaloo suurim valitsusevastane meeleavaldus, mis on väldanud juba kuid. Protesti vallandas poliitilise amnestia eelnõu, mille vastuvõtmise korral loobuksid võimud süüdistustest nende isikute suhtes, kes osalesid poliitilistes rahutustes alates 2006. aasta septembris peaminister Thaksin Shinawatra kukutanud sõjalisest riigipöördest kuni 2012. aasta maini. Seaduse vastaste väitel rikub see poliitilist rahu riigis, sest teeb võimalikuks Thaksinil riiki naasta. Eelnõu esitanud praegune Tai peaminister Yingluck Shinawatra on Thaksini õde.

 

Eelnõu vastased protestid algasid juba kuid tagasi, kuid kümned tuhanded inimesed tulid uuesti Tai pealinna Bangkoki tänavatele reedel, 1. novembril pärast seda, kui eelnõu sai parlamendi alamkoja heakskiidu, jõustumiseks peab eelnõu heaks kiitma ka senat. Tänaseks on tänavatel meelt avaldamas käinud sajad tuhanded inimesed.

Kolmapäeval, 6. novembril liitusid protestiga ka 1000 valitsuse töötajat, kes rahumeelselt oma seisukoha teatavaks tegid. Valitsuse töötajate sõnul rikuks eelnõu seadust ning nad alustasid ka selle vastu allkirjade kogumist, lubades, et kui miljon allkirja koos, viivad nad need parlamendile.

Reedel, 8. novembril astusid oma tööandja soovide vastaselt tänavale meelt avaldama lennukompanii Thai Airways ligi 1000 töötajat. Protesti korraldas lennufirma töötajate ametiühing, osalejad puhusid vilesid ja nõudsid poliitilist reformi. “Thai Airways International Union annab teada, et ühineb teiste kodanikeühendustega eelnõu vastu, mis tahab anda amnestiat neile, kelle pärast korrumpeerus see riik ja rahvas,” ütles ametiühingu esindaja demonstratsioonil.

 

 

Ka Pattani Prints Songkhla ülikooli 100 akadeemikut, töötajat ja õpilast liitusid protestiga ja saatsid kuberner Witthaya Panitchpongile kirja, milles seisis, et tegu on inimeste tahte, seaduse ja hea valitsemistava vastase eelnõuga. Nad kutsusid valitsust üles eelnõust loobuma, sest see on onupojapoliitika maiguline ning rikub demokraatlikke põhimõtteid.

Tai peaminister Yingluck Shinawatra sõnul on amnestia vajalik riigi taasühendamiseks pärast aastaid kestnud lõhestatust, mis kulmineerus 2010. aastal kümneid ohvreid nõudnud Thaksini pooldanud punasärklaste protestide mahasurumisega. “Praegune valitsus on alates võimuletulekust keskendunud lepituse leidmisele,” ütles peaminister teleesinemises. “Amnestia ei tähenda mineviku valusate õppetundide unustamist, vaid neist õppimist, et need tulevikus ei korduks.”

Thaksini vastustavad kuningriiklased ja opositsioonilised demokraadid on lubanud korraldada suurmeeleavalduse, kui endine peaminister peaks tõepoolest tagasi tulema. 2010. aastal kestsid Thaksini pooldajate meeleavaldused nädalaid ja lõppesid veriselt. Juhuks, kui eelnõu vastu peaks võetama, on samuti ennustatud äärmiselt veriseid protestiaktsioone.

 

 

Allikad: Kohalikud allikad Tais, The Guardian, BNS, BBCBangkok Post, BP 2, PB3, BP 4

Vaata ja loe lisaks: Bangkok Post Learning, Richard Barrow blogi, Bangkok Post

Foto: Patipat Janthong, Bangkok Post

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt