Bhutan tähistas kroonprintsi sündi 108 000 uue puu istutamisega

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. märts 2016 kell 16:53



Vanasõna ütleb, et „parim aeg puu istutamiseks oli 20 aastat tagasi, järgmine parim aeg on nüüd”. Igal kultuuril üle maailma on erinevad kombed, millega tähistatakse lapse sündi. Maailma kõige õnnelikumaks riigiks nimetatud Bhutani elanikud tähistasid hiljuti kroonprintsi sündi, istutades 108 000 uut puud.

 

Bhutan on ainus riik maailmas, mis mõõdab oma rahva heaolu mitte sisemajanduse kogutoodangu numbrite põhjal, vaid kasutab selleks omapärast „riigisisese õnnelikkuse” (gross national happiness) näitajat. See kõrgel Himaalaja mägedes asuv pisike kuningriik võiks mitmes mõttes olla läänemaailmale eeskujuks, kuna riigijuhid usuvad, et kodanike heaolu on olulisem kui majanduskasv. Nad keskenduvad sellele, et hoida majanduskasv ja keskkonnakaitse omavahel tasakaalus.

Puid peetakse budismis elu andjateks ning Bhutan budistliku riigina ei ole selle suhtes erand. Riigi põhiseaduses on määratud, et 60% riigi pindalast peab alati olema kaetud metsaga. Praegu on metsaga kaetud ligi 75% riigi pindalast. Eelmisel aastal püstitati Guinnessi maailmarekord, kui 100 vabatahtlikku istutasid kõigest tunni ajaga 49 672 puud.

Nii ei ole ime, et ka kuningliku järeltulija sündi tähistati just nimelt puude istutamisega. 5.veebruaril teatasid Bhutani kuningas Khesar Namgyel Wangchuck ja kuninganna Jetsun Pema oma esimese lapse sünnist. Kuu aega hiljem tähistati seda puude istutamise tseremooniaga, mis on üheks vastsündinu jaoks peetava palve vormiks. Iga noor puu tähistab selle istutaja palvet, et väike prints kasvaks terveks, tugevaks ja targaks nagu puu. Numbrit 108 peetakse budismis samuti pühaks. See tähistab 108 takistust, mis inimesel tuleb ületada, et jõuda valgustatuseni.

Selle initsiatiivi koordinaator Tenzin Lekphell sõnas: „Budismis peetakse iga puud kõikide eluvormide toitjateks, sümboliseerides pikka iga, tervist, ilu ja ka kaastundlikkust. See ei olnud kokkusattumus, et Buddha saavutas valgustatuse puu all istudes.”

Kuninglik pere on Bhutanis väga armastatud. Selles väikeses riigis ei esine massilist vägivalda ja terrorismi, nagu see on tavaline mujal Lõuna-Aasias. Bhutani ei ole ka kunagi koloniseeritud ning neil on väga tugevad traditsioonid. Inimesed omistavad selle rahuküllase eksistentsi kuningliku pere saavutuseks ja väikeses kroonprintsis nähakse monarhia jätkumise sümbolit.

Samal ajal kui inimesed üle terve riigi tähistasid printsi sündi puude istutamisega, nägi turismiministeerium võimalust oma panus anda ning nende eestvedamisel õnnistati pealinnas Thimphus sisse „Õnnelikkuse aed” (A Happiness Garden), kuhu kutsutakse üle maailma saabunud külalisi istutama „õnnelikkuse puud”. Loodetakse, et ühel päeval on selles aias esindatud iga riik maailmas.

 

Loe lisaks:

India küla, mis tähistab iga väikese tüdruku sündi 111 puu istutamisega

 

Allikad: The Diplomat, Treehugger

 

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt