Debatt Iirimaa rahvustelevisioonis: kas valitsuse sulgemis-strateegia on õige?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. november 2020 kell 12:26



22. oktoobril toimus Iirimaa rahvustelevisioonis (RTÉ) ühiskonna sulgemist puudutav debatt: kas valitsuse strateegia sulgeda riik kuni vaktsiini saabumiseni on õige? Sõna võtavad ka eksperdid, kes on täielikult vastu tervet populatsiooni vangistavatele koroonameetmetele. Avaldame osa diskussioonist, mis toimub saatejuhi ja patoloog John A. Lee vahel. 

 

Saatejuht: Te ei usu riigi sulgemisse, vaid arvate, et see on mõttetu. Miks küll nii?

Ekspert: Tegu ei ole uue katkuga. Kevadel olid asjad ebaselged, enam mitte. Siiski käitume nii nagu tegu oleks katkuga, vaatamata koroonameetmete laastavale mõjule ja neid põhjendavate tõendite puudumisele. 

Saatejuht: Aga juhtumite arv tõuseb eksponentsiaalselt. Kuidas saab ilma riigi sulgemiseta seda takistada? Sest oht on selles, et hospitaliseerimiste arv kasvab, intensiivravis on rohkem inimesi, tervisesüsteem ei pea vastu. 

Ekspert: Kui tervisesüsteem ei suuda piisavalt teenuseid pakkuda, peaks see suurendama oma mahutavust. Kuid vangistada tervet populatsiooni ja teha inimeksperimente pole mõistlik. 

Samuti ei tähenda positiivsed testid haigeid inimesi. Mitte kunagi varem ei ole me nii sundmõtteliselt testinud. Haiged on vaid need, kellel on haiguse sümptomid. Haiglasse satuvad vaid tõsiselt haiged inimesed, kes moodustavad positiivsete hulgast pisikese osa. Fakt: nakatunute suremus alla 70-aastaste inimeste puhul on 0.05% – poole väiksem gripist!

Meil tuleb pöörduda tagasi normaalse elu juurde, lõpetada eriolukorrad ja karantiinid. Kui üle 70 aasta vanad ja riskigrupid soovivad ennast isoleerida, siis aitame neil end kaitsta. Mõned neist ei pruugi seda soovida, sest kaovad asjad, mis neile elus rõõmu toovad. Kas me ei võiks iseseisvalt riske hinnata? Peab seda tegema valitsus?

Saatejuht: Aga see viiks haavatavate inimeste ja vanurite surmani – see ei ole ju aktsepteeritav? 

Ekspert: Te ütlete, et ükski inimene ei tohiks surra. Ma arvan, et me peaksime rääkima surmast täiskasvanulikult. Inglismaa inimeste keskmine eluiga on 82 aastat. Keskmine COVID-isse surnud inimeste vanus on sellest kõrgem. Me peaksime aktsepteerima, et inimesed surevad ja teatud vanuses ei ole vahet, milline viirus või haigus selle kaasa toob.

Maailmas sureb igal aastal 70 miljonit inimest. Koroonasse on surnud ülemaailmselt üle 1 miljoni inimese. Niiviisi ei ole inimkond mitte kunagi reageerinud! 

Teine ekspert lisab juurde, et vaktsiinist ei pruugi kasu olla, sest viirus muteerub kiiresti. Lõpuks oleme olukorras, kus viirusest pole endiselt jagu saadud, kuid riigi majandus on täielikult hävitatud. 

 

Allikad: YouTube, RTÉ

Foto: ekraanikuva

 

Toimetas Madis Mark



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt