Dick Cheney: Järgmine rünnak USA-le on surmavam kui 9/11

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. detsember 2014 kell 14:13



Vaadates tagasi 2014. aastal maailmas toimunule, ei saa kindlasti jätta tähelepanuta G. W. Bushi valitsuse asepresidendi Richard “Dick” Cheney´i vastuolulisi sõnavõtte. Oktoobris Bill Kristolile antud intervjuus väljendas poliitik oma seisukohti üsna teravalt, avaldades muu hulgas toetust CIA kahtlusaluste piinamisele ja kritiseeris Obama poliitikat.

 

Üheks teravamaks mõtteavalduseks sellest intervjuust oli Cheney väide, et USA-s on praegu väga ohtlik aeg, mis on veelgi ähvardavam kui 9/11 eelne ajajärk ning järgmine suurem rünnak USA vastu on veel surmavam, kui oli 9/11. See pole esimene kord, kui Cheney on sellist mõtet väljendanud, nimelt väitis ta sama ka juunis antud intervjuus Hugh Hewittile. Siis ütles Cheney, et ta ei usu, et USA suudaks üle elada aastakümmet ilma suurema rünnakuta nende riigile ning et see kujuneb surmavamaks, kui oli 9/11. Ta lisas, et kui selline rünnak toimub, peab USA-d mõnda aega juhtima sõjaväeline valitsus.

 

Cheney: USA vajab tugevat juhti

Cheney on veendunud, et praegusel ajal on USA-le suureks ohuks terroristlike organisatsioonide kiire levik – kui enne 9/11 oli riigi mureallikaks vaid Afganistan, siis nüüd ohustavad neid terroristid Malis, Nigeerias, Põhja-Aafrikas, Lähis-Idas ja Indoneesias. Endise asepresidendi sõnul võib riigile ning rahvusvahelisele üldsusele osutuda kahjulikuks president Obama soov mitte sõdida Lähis-Ida riikides. Ta nentis, et neil pole valikut selles maailma piirkonnas tegutsemisel, sest kui nad ei sekku, hakkavad juhtuma “väga halvad” asjad. Probleeme võivad tema arvates tekitada nii Iraan, kärped sõjaväesektoris kui ka Hiina häkkerid. Cheney usub, et USA vajab tugevat juhti ehk tema silmis presidenti ja Kongressi, kes “mõistaks ohu iseloomu”. Ta väljendas lootust, et USA tõuseb taas kord esile nagu maailmasõdade ajal. Samuti rõhutas Cheney, et USA vajab kedagi, kes astuks üles ning meenutaks maailmale, milleks USA on suuteline ning näitaks riigi võimekust ja valmidust selliste sammude astumisel.

 

Cheney õigustas piinamist

Endise kaitseministrina kinnitas Cheney, et piinamine – või tema sõnutsi “võimendatud ülekuulamise tehnika” – oli äärmiselt vajalik, et saada terroristidelt infot pärast 9/11 toimumist. Tema sõnul ei teadnud USA Al Qaedast kuigi palju: Cheney väitis, et nad teadsid vaid organisatsiooni olemasolust ja bin Ladenist, kuid piinamise abil saadi palju vajalikku lisainfot. Ta kiitis ka waterboarding’una tuntud piinamismeetodit, öeldes, et see aitas päästa ameeriklaste elusid nii kodu- kui ka välismaal.

Cheney on veendunud, et piinamisega ennetati järgmist suurt rünnakut USA vastu ning tema kui isik, kes aktiivselt osales piinamisprogrammi ettevalmistamises ja toetamises, on seisukohal, et nad ei pea selle pärast kellegi ees vabandust paluma. Ta lisas, et tänapäeval teeks ta sarnases olukorras täpselt samamoodi. Cheney kiitis ka riiklikku julgeolekuagentuuri (NSA), väites, et nende töö muudab USA-d turvalisemaks, kaitstes samal ajal oma kodanike tsiviilõigusi ja -vabadusi.

Kogu intervjuud saab vaadata siit:

 

Allikad: Conversations with Bill KristolHugh Hewitt, Russia Today, The Daily Mail

Foto: U.S. federal government / Wikipedia Commons

 

Toimetas Annika Urvela

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt