24. mai 2013 kell 10:36
USA president Barack Obama ütles neljapäeval peetud kõnes, et terrorioht USA vastu on kadunud juba pärast 2001. aasta 11. septembri rünnakuid, kuid siiski kaitses ta droonide kasutamist.
Lisaks allkirjastas Obama kolmapäeval dokumendi, mis määras juhised jõu kasutamiseks terroristide vastu. Ta märkis kõnes, et kui droonirünnakuid on kavas korraldada, peab olema peaaegu täielikult kindel, et ükski tsiviilelanik surma või vigastada ei saa. Uued reeglid jätavad siiski vabaduse toimida täpselt sama moodi, nagu siiani.
Nelja USA kodaniku tapmist kommenteeris ta: “Me oleme sõjas organisatsiooniga, mis tapaks kohe võimalikult palju ameeriklasi, kui me neid enne ei peataks. Nii et see on õiglane sõda – proportsionaalne sõjapidamine, viimane päästetee ja enesekaitse.” Siiski möönis Obama, et tegu pole moraalse teoga: “Ent kui meie võitlus on jõudmas uude faasi, ei saa Ameerika legitiimne õigus enesekaitsele olla ainus argument. Öelda, et sõjaline taktika on seaduslik või tõhus, pole sama, mis öelda, et see on igal puhul tark või moraalne.”
Kuigi ametlikult kinnitas Obama administratsioon eile esimest korda, et alates 2011. aastast on droonirünnakute tagajärjel Pakistanis ja Jeemenis hukkunud neli Ühendriikide kodanikku, on erinevad allikad seda juba varem kommenteerinud ning sellest on kirjutanud ka Telegram.
Guantanamo vangilaager
Barak Obama kutsus Kongressi üles mitte tema vastu töötama ning lubama vangide üleviimist USA vanglatesse, aga ka välisriikidesse nagu Jeemen. Seni on kõik sellised püüded rahvasaadikute suure vastuseisu tõttu liiva jooksnud, kuid Guantanamo näljastreik on vangilaagri-teema taas teravalt tõstatanud.
Senaator Saxby Chambliss kommenteeris pärast Obama kõnet, et Jeemeni võime ei saa vangidesse puutuvas usaldada: “Guantanamo Bays on täna 166 maailma kõige kurjemat ja vastikumat tapjat. Kui me viime nad Jeemenisse, oleks see sama, kui laseksime nad lahti. Me peaksime Guantanamo isikud panema proovile kohturuumides ja otsustama siis, mida nendega teha”. Oluline on siinkohal märkida, et Guantanamos on väga palju neid vange, kelle süüd pole mitte kunagi õnnestunud tõestada ja on suur tõenäosus, et nii mõnedki neist on sinna sattunud vaid kehva seltskonnavaliku või eksituse tõttu.
Allikad: ERR, BBC, The Atlantic, Examiner, Telegram
Foto: U.S. Air Force photo
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.