Droonirelv võimaldab soovimatuid lennumasinaid ohutult maandada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. veebruar 2016 kell 10:31



Viimaste aastatega on tehnoloogiamaailmas hakanud üha enam populaarsust koguma mehitamata lennumasinad, mida plaanitakse rakendada nii kaupade kodudesse toimetamiseks, lammaste karjatamiseks, turistivideote tegemiseks kui luuretegevuseks. Masinate odavnemise ning suurema kättesaadavusega on suurenenud ka inimeste hirm droonide hooletu või pahatahtliku kasutamise ees, mistõttu on loodud erinevaid meetmeid soovimatute lennusõidukite ohutuks kõrvaldamiseks: neist üheks on droone maandav relv DroneDefender.

 

Soovimatute droonide vastu on võidelnud nii tavakodanikud kui politseinikud, kasutades kas olemasolevaid relvi nagu haavlipüsse või sõidukitele paigutatud spetsiaalseid süsteeme. Nüüd on aga USA siseriikliku julgeoleku uurimise ja arendamise firma Battelle leiutanud neile kergema, kaasaskantava ning odavama alternatiivi: vintpüssi laadse relva DroneDefenderi, mis segab raadiolainega drooni juhtsüsteeme.

Relv on kujundatud lihtsastikasutatava süsteemina, mis tulistab kuni 400m kaugusel asuva drooni suunas raadiolaineid 30-kraadise koonusena. Kui raadiolained tabavad lennumasinat, segavad need selle juhtimis- ja GPS-i navigatsioonisüsteeme, pannes drooni arvama, et see on lennanud väljapoole lennuulatust ning paljude masinate puhul käivitub siis programm, mis automaatselt kas jätab drooni hõljuma, algpunkti naasma või maanduma. Battelle sõnul suudab nende uudne relv takistada droonini ka teiste kaudsete signaalide (sh enesehävituse käsu) saatmist, mis võimaldab pärast seadme maandamist seda ohutult lähemalt uurida.

Uudne relv kaalub alla 4,5kg ning suudab käivituda vähem kui 1/10 sekundiga. Järjest suudab see koos varuakudega töötada kuni viis tundi. Firma sõnul ei ole inimestel DroneDefenderi kasutamiseks vaja omada eelnevat treeningut ning et see on varasemates välikatsetes näidanud stabiilselt häid tulemusi. Esimesed DroneDefenderid peaksid jõudma turule sel aastal ning siiani on juba mitmed föderaalsed agentuurid näidanud nende soetamise vastu huvi. Relv on mõeldud ennekõike valitsusagentuuridele ning politseinikele nii USA-s kui mujal ning näib, et (vähemalt niipea) seda tavainimesed soetada ei saa. Üheks põhjuseks on toodud asjaolu, et relv töötab Föderaalse Kommunikatsioonikomisjoni (FCC) kontrollitud sagedustel, mis pole mõeldud tavatarbijatele, kuid arvatakse ka, et firma lihtsalt ei soovi, et inimestel oleks võimalus takistada ka valitsuse ning politsei droone.

 

Allikad: Gizmag, Digital Trends

Loe ka: The Drones are Coming

Foto: ekraanikuva

 

Toimetas Annika Urvela

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt