4. märts 2018 kell 18:14
Viimasel ajal on hakatud üha valjemalt sõna võtma sotsiaalmeedia kahjulikkuse teemadel, olgu selleks valeuudiste levik või haavatavas emotsionaalses seisus inimeste ärakasutamine toodete müümiseks. Nii Silicon Valley enda IT-hiidude töötajate kui sotsiaalteadlaste hulgas on taaskord hakatud arutlema sotsiaalmeedia ning eriti Facebooki mõju üle inimeste psüühikale ja ühiskonna töömehhanismidele. Facebook on hakanud omama rolli rahva meelsuse kujundamises, tsensuuris ja ka poliitmängudes. Kriitikat on väljendanud nii Facebooki varajased investorid, töötajad kui ka endine tegevjuht Chamath Palihapitiya, kes leiab, et antud sotsiaalmeedia platvorm võib lõhestada tervet ühiskonda.
Palihapitiya liitus Facebookiga aastal 2007 ning temast sai peagi kasutajabaasi suurendamise tegevjuht. Tänaseks on ta seisukohal, et nad lõid Facebooki näol tööriistad, millega rebitakse lõhki ühiskonna toimemehhanisme ja et Facebook õõnestab põhilisi fuktsioone, mille kaudu inimesed omavahel suhtlevad. Antud mõtet jagas ta ka hiljutises kõnes Stanfordi Ärikooli magistritudengite ees, hoiatades, et kui nad koletist toidavad, siis see hävitab nad ning soovitas neil sotsiaalmeediast pikem range paus võtta.
Tema kriitika ei olnud aga suunatud ainult Facebookile, vaid kogu sotsiaalmeedia süsteemile, kus inimesed paluvad ning saavad lühiajalisi dopamiinisüste oma sõprade “meeldib” märgetest. Palihapitiya sõnul on inimesed hakanud oma elu korraldama kujutletava ideaalsuse ümber, sest nad saavad pidevalt tasustatud dopamiiniga oma postituste eest (olgu need tõesed või mitte) ning hakkavad „meeldib” märkeid ja südamekesi võrdsustama oma väärtuse ning tõega. Paljud kasutajad ajavad tihtipeale segamini populaarsuse ja tõe. Selles valguses hoiatas ta, et inimesed ei mõista seda, aga nende käitumist programmeeritakse. Ta lisas, et see oli tahtmatu, kuid nüüd on see meie endi otsus, kui palju me oleme nõus loovutama oma intellektuaalset iseseisvust.
Varasemalt on Facebooki kritiseerinud ka näiteks firma varajane investor Sean Parker, kelle sõnul on korporatsioon saavutanud edu, kuna see kasutab ära haavatavust inimpsühholoogias. Parker väidab, et Facebooki asutajad teadsid juba alguses, et nad loovad midagi, millest inimesed jäävad sõltuvusse, võrreldes sotsiaalmeediaplatvormi rämpstoiduga ajule – sealt saab lihtsa postitusega kohest rahulolu, kuid see tekitab tahte ja sõltuvuse enama järele. Parkeri sõnul oli Facebooki loomeprotsessi taga küsimus, kuidas võtta inimestelt võimalikult palju nende aega ja teadlikku tähelepanu.
Palihapitiya sõnul teeb talle muret, et globaalselt levib sotsiaalmeedias trend, kus postitustes ei ole kohta viisakale arutelule ega koostööle, kuid tugevalt levib väärinfo. Drastilise näitena tõi ta juhtumi Indiast, kus Whatsappis saadetud võltssõnumid inimeste röövimisest viisid seitsme süütu inimese lintšimiseni. Facebook vastas Palihapitiya kriitikale väitega, et tema lahkumisest on möödunud kuus aastat, mille jooksul on Facebook muutunud ning on oma kasvuga võtnud ka suurema vastutuse ja näeb vaeva enda parandamiseks. Firma sõnul on nad teinud palju koostööd väliste ekspertide ja teadlastega, et mõista oma toote mõju inimeste heaolule ning väidab, et nad on valmis vähendama oma kasumlikkust, et tagada õigete investeeringute tegemine.
Kui arvestada, et ka praegu Facebook valetab oma inimeste mõjutamise võimekuse kohta kasutajatelt kogutud andmete põhjal, ja väldib vastutust ühtede uudiste levitamise ja teiste takistamise eest, nt Myanmaris toimuva etnilise puhastamise eitamise eest, tunduvad Facebooki väited pisut õõnsad.
Allikad: The Guardian, The Verge, Ideapod, CNBC
Foto: criticalhit.net
Toimetas Annika Urvela
NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!
Unlimited MTÜ
EE497700771002818684
BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr
DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV
BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s
ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6
Märguanded
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.