28. juuni 2013 kell 14:38
Avastus, et pärast rida eksperimente on sündinud vähemalt 15 tervet muundatud geenidega last, on tekitanud raevukaid diskussioone eetika teemal. Kahe testitud lapse puhul leiti kolme ”vanema” geene. Pole kahtlustki, et tegemist on väga murettekitava kui mitte vale sammuga inimkonna tuleviku suunas, vahendab Top Info Post´is kirjutatut Vabameedia. Kuigi uudis tundub saabuvat tulevikust, kirjutasid BBC ja CNN sellest juba aastal 2001.
30 viljatut naist, 15 geenmuundatud last
Uudset tehnikat kasutati juba alates 1997. aastast 30 viljatu naise peal, 17 neist ei rasestunud ja ühel rasedus katkes. Allesjäänud 12 naist sünnitasid, nendest kolm said kaksikud.
15 lapsest 13 elavad Ameerikas, üks Suurbritannias ja üks Prantsusmaal.
Kolme aasta jooksul sündinud lapsed tulid ilmale ühe eksperimentaalse programmi tulemusena New Jersey St. Barnabase Reproduktiivmeditsiini ja Teaduse Instituudis. Lapsed sündisid naistele, kellel esines varasemalt probleeme rasestumisega. Enne viljastamist lisati nende munarakkudesse naisdoonori geenid, mis võimaldasid neil rasestuda.
Kahelt ühe-aastaselt lapselt võetud proovidest selgus, et lapsed on pärinud kolme inimese DNA – kahe naise ja ühe mehe. Asjaolu, et lapsed on lisaks enda geenidele pärinud ka lisageenid, tähendab seda, et nad on suutelised edastama need ka enda järglastele.
Katseid juhtinud professor Jacques Coheni sõnul ei tegeletud otseselt geenide muundamisega, vaid lihtsalt geenide lisamisega.
Selline ”idutee” muutmine on aga paljude teadlaste silmis võõrastav ning mitmed eksperdid on selliseid katseid teravalt kritiseerinud. Geeniteadlased kardavad, et ühel päeval võidakse seda meetodit kurjasti ära kasutada, luues inimesi ja võimendades seejuures nende soovitud omadusi, nagu tugevus või kõrge intelligentsus.
Lord Winston Londoni Hammersmithi haiglast ütles: ”Mis puudutab viljatuid naisi, siis ei ole ühtegi tõendit selle kohta, et käesolev meetod oleks seda väärt. Olen väga üllatunud, et see sellises etapis üldse läbi viidi. Suurbritannias ei oleks see kindlasti lubatud.”
Coheni sõnul on tegemist esimese sellise juhtumiga, kus inimeste geneetilise muundamise tulemusena sünnivad terved lapsed.
Sündimata Laste Kaitse Ühingu nimel kõnelenud John Smeaton ütles: ”Üks asi on tunda kaasa neile paaridele, kes kannatavad viljatuse probleemide all. Siin tundub aga olevat tegemist järjekordse näitega sellest, kuidas kunstliku viljastamise protsessi käigus sündivaid lapsi vaadeldakse kui esemeid tootmisliinil.”
Washington Monthly kirjutas aastal 2002, et väidetavalt keelustas Ameerika Ühendriikide Toidu- ja Ravimiamet (FDA) säärase viljastamise eksperimendi.
Vastuoluline professor Cohen
Eksperimendi läbiviijat professor Jacques Cohenit peetakse briljantseks, ent vastuoluliseks teadlaseks, kes on nihutanud viljastamise tehnoloogia piire. Ta on välja töötanud meetodi, mis annab viljatutele meestele võimaluse nende enda lapse saamiseks, süstides selleks sperma DNA-d otse laboris asuvatesse munarakkudesse. Varem oli selline võimalus rasestumiseks ainult viljatutel naistel.
Professor Cohen on öelnud, et tema teadmised võimaldaksid ka lapsi kloonida – tegemist on väljavaatega, mida üldine teadlaskond õudusega käsitleb. Tema sõnul oleks see mõne tema õpilase pärastlõunane töö, kuid lisas, et on tagasi lükanud kõik kloonimissoovi sisaldavad taotlused.
Pärast New Jersey St. Barnabase Reproduktiivmeditsiini ja Teaduse Instituudist lahkumist on teadlane töötanud USA sõjaväega seotud haiglas, kus ta samuti aitab viljatuid lapsesoovijaid. Viljakusravi selles asutuses maksab 4800 – 7000 dollarit.
Allikad: Vabameedia, BBC, CNN, Life News, Washington Monthly
Loe lisaks: Gene Faith, Top Info Post, Daily Mail
Kuidas 2001. aastal ilmsiks tulnud uudis veel tänaseni kirgi kütab, loe siit: Biopolitical Times, Life News
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.