FBI-l seisab ees kohtuasi ajakirjanduse maine kahjustamise eest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

31. august 2015 kell 13:50



Üks tuntumaid meediaagentuure Associated Press (AP) ning pressivabaduse eest seisev reporterite komitee on kaevanud USA Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) kohtusse teabenõudele mitte vastamise eest. Nimelt esitati FBI-le teabevabaduse seaduse (FOIA) alusel teabenõue dokumentide kohta, mis on seotud juhtumiga, kus FBI töötaja jäljendas AP töötajat, et luua võlts uudislugu ning nakatada kahtlusaluse arvuti pahavaraga. AP sõnul kahjustas see juhtum vaba meedia mainet ning usaldusväärsust ja dokumentidega salatsemine eirab avalikkuse suurt huvi sellise taktika kasutamise suhtes.

 

27. augustil esitasid AP ja pressivabaduse eest seisev reporterite komitee Columbia piirkonnakohtusse kaebuse FBI vastu. Kohtuasjaga palutakse piirkonnakohtul nõuda justiitsministeeriumilt ning FBI-lt FOIA-le allumist ning kõigi alates 2000. aastast toimunud FBI-ga seotud meedia ja uudisteagentuuride liikmete jäljendamisega seotud dokumentide avaldamist. Kohtukaebuse kohaselt on AP-l ja reporterite komiteel seaduslik õigus nende dokumentide avaldamise nõudmisele ja informatsiooni nõutakse avalikkuse informeerimiseks FBI ajakirjanike ja uudisteorganisatsioonide jäljendamise programmi olemusest ja ulatusest.

Kohtuasi vaatleb peamiselt 2007. aastal toimunud FBI operatsiooni, milles büroo agendid avaldasid võltsi AP uudisloo keskkoolis toimunud pommiähvarduse kohta, millega peteti 15-aastane kahtlusalune oma arvutisse luuretarkvara paigaldama. Nimelt saadeti büroo uudislugu kahtlusalusele erasõnumina ning kui ta selle avas, laeti tema teadmata ta arvutisse tarkvara, mis andis büroole tema IP ja MAC aadressi ning kõik detailid arvuti kohta. Seda infot peeti piisavaks, et esitada õpilasele süüdistus Timberline’i keskkoolile pommiähvarduse tegemise kohta.

See, et FBI oli ajakirjanikke jäljendanud, tuli päevavalgele alles 2014. aasta oktoobris ning nii reporterite komitee kui ka 25 uudisteorganisatsiooni saatsid selle peale kriitilise avalduse FBI juhile ja peaprokurörile. Seejärel esitati FBI-le FOIA alusel üksikasjalikud infonõuded, millega sooviti saada infot selliste programmide kohta, kus agendid esinesid ajakirjanikena või kus võltsuudiseid kasutati luure- või nuhkimistarkvara salajaseks paigaldamiseks. Siiani pole ühtegi nõutud dokumenti avalikustatud, mistõttu AP ja reporterite komitee pöördusidki kohtu poole.

Kohtuasja kohaselt on FBI ja justiitsministeerium jätnud nõutud dokumendid üle andmata, rikkudes seadust ning astudes vastu avalikkuse tugevale huvile. AP juhtiva advokaadi Karen Kaiseri sõnul õõnestas FBI võltsuudiste loomise, uudisloo allika väärtõlgendamise ning valelikult selle AP-le omistamisega vaba pressi iseseisvust. Kaiser leiab, et selline teguviis on ohustanud nende võimet koguda uudiseid ohutult ja tõhusalt nendes maailma piirkondades, kus nende usaldusväärsus põhineb AP kui vabalt ning iseseisvalt töötava uudisteagentuuri mainel. Fakt, et FBI agendid teesklesid ajakirjanikke, võib hirmutada olulisi allikaid vajalikku infot mitte avalikustama, sest keegi ei saa olla enam kindel, kas nendest saab konfidentsiaalne allikas või kriminaalkuriteo kahtlusalune.

 

Allikad: Reporters Committee, Los Angeles Times, Hackread

Foto: sbcbogaados.com

 

Toimetas Allar Pajuste

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt