11. juuli 2013 kell 11:22
Fukushima tuumakatastroof annab endiselt tunda. 2012. aasta märtsis, kui oli möödunud rohkem kui aasta maavärinast ja tsunamist, mis Fukushima tuumajaama kahjustas, oli radiatsiooni tase reaktorite ümber tõusnud kõrgemaks kui kunagi varem. Tuumajaama haldav elektrienergiaettevõte TEPCO nägi vaeva, et leida roboteid, mis aitaks tuumajäätmeid koristada. Kuna radiatsiooni tase oli nii kõrge, ei pidanud olemasolev tehnika sellises keskkonnas vastu. Samuti teatati, et vesi, mis takistab tuumajaama südamiku sulamist, on oluliselt madalamal tasemel, kui see olema peaks.
USA Geoloogiliste uuringute amet (USGS – U.S. Geological Survey) avaldas mõni aeg peale Fukushima katastroofi toimumist kaardi, millel näidati vihmapilvedega saabunud ja USA-s maha sadanud radioaktiivseid jäätmeid. Selle kohaselt oli radioaktiivne saaste jõudnud väga paljudesse piirkondadesse üle terve USA ning on põhjust arvata, et samamoodi levis see üle terve maailma. USGS kinnitas küll kiirelt, et radiatsiooni tase on nii madal, et ei põhjusta inimestele ohtu, kuid paljud spetsialistid leiavad, et inimesele ohutut radiatsiooni taset ei ole olemas.
Kuna Fukushimas reaktorite ümber on radiatsiooni tase nii kõrge, siis inimesi sinna katastroofi tagajärgi likvideerima saata ei saa. Selleks püütakse kasutada roboteid, kuid TEPCO-l on raskusi vastava tehnika leidmisega, mis sellises keskkonnas vastu peaks. Tuumaenergia spetsialist Kevin Kamps ütles uudistekanalile RT, et talle meenutab see Tšornobõlis toimunud katastroofi. Ka seal püüti katastroofi tagajärgede likvideerimiseks kasutada tehnikat, kuid see ei toiminud ning seetõttu lähetati sunniviisiliselt kohapeale koristama kümneid tuhandeid sõjaväelasi, kes enda teadmata saadeti kindlasse surma.
Ka Jaapanis kahtlustatakse, et kohalik maffia on asjasse segatud selle kaudu, et otsib ja palkab inimesi, kes on meeleheitlikus olukorras ja nõustuvad töötama Fukushima tuumajaama lähistel. Jaapani avalikkusel on suhtumine, et kui energiakompanii juhid ja valitsus kommenteerivad olukorda Fukushimas, siis nad igal juhul valetavad. Inimesed on kategooriliselt kõikide tuumajaamade sulgemise poolt, hoolimata valitsuse püüdlustest jätkata tuumaenergia kasutamist.
Allikad: Russia Today, Beyond Nuclear
Foto: New Scientist
Toimetas Katrin Suik
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.