22. oktoober 2013 kell 11:10
Lisaks arvukatele leketele, eeldatust kordi suurematele radioaktiivsuse tasemetele, saastunud vee ülevoolamistele ning muudele probleemidele on Jaapanis Fukushima tuumajaamas leitud radioaktiivsed aineid ka põhjaveest. Tuumajaama operaator TEPCO teatas, et ühe saastevee hoiupaagi lähedal asuvas kaevus on mõõdetud radioaktiivseid ained kontsentratsiooniga 400 000 bekrelli liitri kohta. Radioaktiivse strontsiumi näitajad on tõusnud kõigest mõne päevaga 6500 korda kõrgemaks.
Augustis lekkis kõnealusest paagist 300 tonni saastunud vett, millest osa on ilmselt kuivenduskraavi kaudu merre voolanud. Kaev, milles mõõdeti massiivne radiatsioonitaseme tõus, asub umbes 10 meetri kaugusel paagist ning on kaevatud eesmärgiga hinnata saasteainete lekkimist.
TEPCO sõnul näitavad leiud, et radioaktiivne strontsium on ulatanud põhjavette. Kergemini vees edasi kanduva triitiumi kõrget taset on mõõdetud juba varasemalt. Hiljuti tabas Jaapanit võimas taifuun, mille tagajärjel voolas tugevalt radioaktiivselt saastunud vesi säilituspaagis lähedasse kuivenduskraavi, suurendades riski, et saastunud vesi satub edasi merre. 16. oktoobril teatas TEPCO, et nad tuvastasid kõrge radiatsiooni taseme ühest kuivenduskraavist. Arvatakse, et tugevad vihmad on saastunud pinnast üles keerutanud.
21. oktoobril teatati, et tugevalt radioaktiivne vesi tõusis üle piirete, kuna hinnati valesti hiljutiste tugevate vihmade mõju ning vett ei suudetud piisavalt kiiresti välja pumbata. Kogunevat vihmavett plaaniti pumbata tühjadesse paakidesse, kontrollida seda radioaktiivsuse suhtes ning kui see on saastumata, lasta see merre. Kuid käigus olevad pumbad jäid vihmavee kogusele alla. TEPCO oli ette valmistunud 30–40 mm vihmaks, aga pühapäeva pärastlõunaks oli vihma sadanud juba 100 mm. Viimases insidendis lekkinud vee strontsiumi kontsentratsioon oli 71 korda kõrgem, kui on TEPCO poolt turvaliseks saastetasemeks määratud. TEPCO lubas paigaldada 30 lisapumpa ning panna maha veel 10 km torusid, et ennetada tulevikus ülevoolamise toimumist. Kuid tuumaenergia ekspert Arnold Gundersen on kritiseerinud, et tuhanded säilituspaagid, mis on omavahel ühendatud plastiktorudega, ei ole turvaline lahendus. Juba keskmise tugevusega maavärin põhjustaks torude lagunemise ja saastevee lekkimise merre.
Vaatamata firma suutmatusele tulla toime Fukushima lekke piiramise ja peatamisega, üritab TEPCO saada luba taaskäivitada Kashiwazaki Kariwa jaama, mis on maailma suurim tuumajaam. Jaam suleti 2007. aastal, kui pärast maavärinat leiti jälgi radioaktiivsete ainete lekkest. Enne Fukushima tuumakatastroofi moodustas tuumaenergia 30% Jaapani energiatootmisest ning tuumajaama kaotuse tõttu on nad sunnitud importima fossiilseid kütuseid. Jaapanis on praegu maailma suurima vedelgaasi importija ja see on valitsuse jaoks kulukas. Seega ei ole Fukushimas toimuv ainuke faktor, mille põhjal langetatakse Jaapanis edasisi otsuseid tuumaenergia kasutamise osas.
Allikad: Live Free Live Natural, RT, Japan Today
Pilt: earthtimes.com
Toimetas Katrin Suik
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.