3. september 2013 kell 10:02
3 inimest esitasid 3. septembri hommikul Fukushima politseiprefektuurile kriminaalsüüdistuse Tokyo Electric Power Co (TEPCO) 32 endisele ja praegusele juhtivtöötajale, süüdistades neid tegutsematuses, kuigi radioaktiivse aine lekked ookeani oli neile teada.
Kolm politseis käinut esindasid 13 119 kohalikku elanikku, kes esitasid varem kriminaalsüüdistuse TEPCO-le, selle juhtidele ja riigiametnikele, kuna nad on Fukushima tuumakatastroofi eest vastutavad. 2. septembril otsustas prokurör sellest süüdistusest loobuda ning asi kohtusse ei jõudnudki.
Uusima kaebuse sisuks on Tokyo Electricu ja selle juhtide, kaasaarvatud praeguse presidendi Naomi Hirose, saamatus vajalike meetmete kasutuselevõtus, et takistada 300-400 tonni radioaktiivselt saastunud vee voolamist Vaiksesse ookeani.
Jaapani karistusseadustiku järgi on turvameetmete eiramine ja seeläbi teiste inimeste vigastuste või surma põhjustamine karistatav kuni 5 aastase vangistuse või kuni miljoni jeeni (u 7630 euro) suuruse rahatrahviga.
Jaapan valitsus plaanib kulutada tuumajaama lekete peatamiseks 356 miljonit eurot
Jaapani valitsus avalikustas esmaspäeval ümberarvestatult 356 miljoni euro suuruse kava radioaktiivsete lekete peatamiseks Fukushima tuumaelektrijaamas.
Kabinetisekretär Yoshihide Suga ütles ajakirjanikele, et ametnikud on välja töötanud projekti, mis näeb ette jaama aluse pinnase külmutamist. Selleks toimetatakse jahutusvahend maa-aluste torude kaudu kohale ning püütakse puhastada saastunud vett. “Meie arvestuste kohaselt kulub sellele projektile 47 miljardit jeeni,” lausus Suga.
Fukushima tuumaelektrijaamas tuvastati laupäeval taas kõrge radioaktiivsuse tase. Operaatorfirma Tokyo Electric Power Co (TEPCO) teatel mõõtsid nad kõrge radioaktiivsuse taseme neljas kohas jahutusvett sisaldanud mahutite lähedal. Vett kasutati kahjustada saanud reaktorite jahutamisel. Jaapani uudisteagentuuride informatsiooni kohaselt polnud ühegi mahuti veetase nähtavalt langenud.
Fukushima elektrijaam sai 2011. aasta märtsis Jaapanit tabanud ülivõimsa maavärina ja sellest põhjustatud tsunami tõttu rängalt kannatada – hävisid jahutussüsteemid ja reaktorid sulasid üles. Elektrijaama reaktoreid peab pidevalt veega jahutama, kuid seeläbi satub vette radioaktiivseid aineid.
TEPCO tunnistas hiljuti kroonilist leket Vaiksesse ookeani. Jaapani tuumajärelevalveamet teatas eelmisel nädalal, et Fukushima tuumaelektrijaamast välja lekkinud radioaktiivse saastega vee mõju Vaiksele ookeanile ei ole veel teada, kuid olukorda tuleb tähelepanelikult jälgida. Järelevalveameti peadirektor Shunichi Tanaka ütles, et Fukushima leket ei ole võimalik kohe sulgeda, kuid seni on seda jälgitud ebapiisavalt, vaadelda tuleks ka ookeani elektrijaama lähedal.
Allikad: Kyodo News, Japan Today, Japan Daily Press, Kyodo News 2, BNS
Foto: Japan Daily Press
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.