9. märts 2016 kell 16:17
Sageli, kui meile tutvustatakse uut seadusandlust, mis tagab kodanike kuulekuse riigile ning riigi kontrolli suurenemise, meenutame George Orwelli teost “1984”. Mitte ükski riik aga ei ole veel Orwelli kujutatud totalitaarsele kontrollile jõudnud lähemale kui Hiina, kus kehtestatud uus sotsiaalse kontrolli meetod – seesamkrediit (Sesame Credit). See on pealtnäha süütu nimetus salakavalale programmile, mis aitab kommunistlikul suurriigil tagada oma kodanike täielik alluvus.
Enamuses maailma riikides ei ole krediidikontrolli idee mitte midagi uut. Info sinu finantstehingute ja võlgade kohta on oluline näitaja, mis aitab pankadel hinnata, milline võib olla sinu finantskäitumine tulevikus. Lääneriikides püüavad kõike ja kõiki jälgivad struktuurid hoida võimalikult madalat profiili, Hiina on aga otsustanud kodanike jälgimise viia hoopis uuele tasemele, hindamaks avalikult oma kodanike usaldusväärsust.
Aastaks 2020 plaanitakse sisse seada riiklik andmebaas, mis sisaldab infot nii finantsasutustelt kui riigiametitelt. See annab igale inimesele koha sotsiaalses pingereas. Esialgu on see süsteem alles planeerimisel. Selleks aga, et sotsiaalne krediidiinfo süsteem tõhusalt üles ehitada, on riik andnud heakskiidu kaheksale erakätes olevale firmale “sotsiaalse krediidi” punktisumma süsteemi loomiseks, mida vaadeldakse kui pilootprojekti või “beeta-versiooni”, mille põhjal luua riiklik süsteem.
Kõik suuremad ja väiksemad tehingud on olulised
Sotsiaalne krediit tähendab seda, et kõikide sinu igapäevaste väikeste tehingute kohta salvestatakse info ühte andmebaasi. Alates taksoarvest ja online poe ostudest kuni parkimistrahvini – kõik need tehingud hinnatakse kas “heaks” või “halvaks” ja nende põhjal arvutatakse sinu kohta kokku üks punktisumma vahemikus 350-950. See punktisumma on seostatud inimese isikut tõendava dokumendi numbriga. Sisuliselt on tegemist “Suure Venna” süsteemiga, kus sind pidevalt jälgitakse ja hinnatakse. Esialgu on tegemist vabatahtliku süsteemiga, kuid aastaks 2020 plaanitakse see teha riiklikul tasemel kohustuslikuks. Riiklikus süsteemis hakkab muuhulgas kajastuma näiteks ka see, kas oled maksnud oma maksud ja trahvid õigel ajal, kas inimesel on akadeemilisi saavutusi ning isegi see, kas naised kasutavad rasestumisvastaseid vahendeid.
Üks mahukamaid sotsiaalse krediidiinfo süsteeme kuulub maailma suurimale online-kaubamajale Alibaba. Nendega teeb koostööd Hiina suurim tutvumisteenus Baihe, mis julgustab inimesi oma punktisummat avaldama ja seda enda “väärtuse” suurendamiseks kasutama.
Seesamkrediit jälgib “kasutajate rahalisi tehinguid ja tarbimisharjumusi”, kommenteerib projekti esindaja Miranda Shek BBC-le. Ta eitab, nagu mõjutaks sotsiaalmeedias avaldatud materjalid sotsiaalse krediidi punktisummat, samas aga ei tehta saladust asjaolust, et inimesi hinnatakse selle põhjal, mida nad ostavad. Näiteks videomängude ostmine viitab sellele, et tegemist on pigem laisa inimesega, mähkmete ostmine aga on pigem tegusa ja toimeka pereema tunnus.
Punktide kogumine tehtud lõbusaks ja ihaldusväärseks
Hiina riigiesindajad on kommenteerinud, et erafirmade poolt läbi viidava pilootprojekti eesmärk on kujundada avalikku arvamust, et “usaldusväärsus on suurepärane” ning samuti on nad hoiatanud, et “uus süsteem autasustab neid, kes annavad teada usalduse rikkumisest”. Riigi poolt välja töötamisel oleva süsteemi üksikasjad on ebamäärased, kuid on selge et hindama hakatakse kõiki Hiina kodanikke ja organisatsioone. Teatud ametikohtadel olevaid inimesi hakatakse jälgima eriti hoolikalt – näiteks õpetajaid, raamatupidajaid, ajakirjanikke, arste ning isegi loomaarste ja turistigiide.
Erafirmad teevad omalt poolt kõik, et muuta kuulekus ja jälgitavus meeldivaks ja mänguliseks.
Paljud hiinlased leiavad, et selline punktisumma süsteem on kasulik ja kiidavad välisajakirjandusele, kui tore on süsteem, mis aitab kodanike vahel usaldust luua ning petturite tegevust piirata. Nad kiitlevad oma punktisummadega ning saavad hea punktisumma puhul paremat kohtlemist hotellide ja autorendifirmade poolt. Kõrgemate punktisummadega kaasnevad ihaldusväärsed boonused, nagu näiteks kiirendatud korras Singapuri külastusloa või isegi Euroopa viisa saamine. Vähesed aga näivad mõistvat, milline on sellise hindamissüsteemi varjukülg. Kui riiklik mudel kehtima hakkab, siis võib sotsiaalse krediidi punktisummast hakata olenema see, kas inimene saab soovitud töökoha, sotsiaalteenused või eluasemelaenu.
Sotsiaalne surve välistab igasuguse süsteemile allumatuse
Projekti kriitikud nimetavad seda süsteemi luupainajalikuks ja orwellilikuks. Tegelikkuses aitab sotsiaalne krediidiinfo luua kuulekaid ja vastutustundlikke kodanikke, kes omavahelise võrdlemise teel loovad isereguleeruva sotsiaalse kontrollisüsteemi. Punktisummat mõjutab ka inimeste poliitiline meelestatus – valitsevale režiimile mittesobiva info levitamine mõjutab koheselt ka sotsiaalset krediiti isegi siis, kui sa ise ei ole levitajaks, vaid seda on mõni su sõpradest. See toob kaasa väga tugeva sotsiaalse surve mis aitab väga efektiivselt välistada süsteemile allumatust. Igaühe punktisummat on võimalik avalikust andmebaasist kontrollida ning leida, milliste sõprade madal punktisumma tõmbab ka sinu oma madalamaks. Igaüks, kes levitab sotsiaalmeedias kehtivale režiimile ebasobivat poliitilist või ajaloolist infot, satub kiiresti isolatsiooni, kuna keegi ei julge ennast siduda inimesega, kelle sõprus su sotsiaalset krediiti vähendab.
Süsteemi haldavad kaks firmat, Alibaba ja Tencent, mis on samal ajal ka kõikide Hiina sotsiaalmeedia platvormide haldajad. Neil on ligipääs tohutule infohulgale inimeste sotsiaalsete sidemete ja käitumise kohta, sellele lisandub info maksevõimekuse ja tarbimisharjumuste kohta.
Hiina sotsiaalse krediidi süsteemi on võrreldud KGB ja Stasi meetoditega, kuid see on veelgi tõhusam. Hiina valitsus rakendab moodsa tehnoloogia võimalusi ja kombineerib seda Nõukogude Liidust teada “koputamise” ideega. See on väga ambitsioonikas ja kurjakuulutav projekt mida serveeritakse inimestele kui lõbusat viisi oma usaldusväärsust tõendada ja turvalisust suurendada. Suurepärane võimalus uue maailmakorra kehtestamiseks – tee autoritaarsus mänguliseks ja lase inimestel endil kogu töö ära teha.
Allikad: The Anti Media, BBC, ACLU, Private Internet Access
Foto: zengardner.com
Toimetas Katrin Suik
NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.