28. oktoober 2022 kell 15:45
Hollandist on leitud ebaseaduslikud Hiina politseijaoskonnad, milles survestatakse Madalmaades elavaid hiina dissidente, teatasid teisipäeval Hollandi väljaanded. Hollandis asuvates Hiina teenindusjaamades pakutakse Hiina kodanikele Madalmaades erinevaid teenuseid, näiteks võimalust enda juhilubade kehtivusaega pikendada. Selle tegevuse varjus aga tegeletakse hoopis dissidentide vaigistamisega, vahendas Hollandi meedia.
Nimelt, ühe Hollandisse põgenenud dissidendi sõnul võttis temaga ühendust Hiina “politseijaoskond” Rotterdamis, kes palus tal naasta Hiinasse “oma probleemide lahendamiseks”, soovitade muuhulgas ka oma perekonna peale mõelda. Hiina kodanik teatas ka, et on saanud tundmatutelt numbritelt ähvardava sisuga telefonikõnesid ja tekstisõnumeid ning et tema nime alt on tehtud pommiähvardusi.
Hiina saatkond Madalmaades väitis, et nemad ei tea sellistest asutustes midagi, kuigi nende rajamiselolevat osalenud ka kohaliku Hiina saatkonna diplomaat.
Mis teoksil?
Hollandi välisministeeriumi pressiesindaja Maxime Hovenkamp ütles Deutsche Wellele, et ministeerium uurib, mis keskustes toimub. “Tõsiasi on see, et Hiina valitsus ei ole meid diplomaatiliste kanalite kaudu nende keskuste rajamisest kunagi teavitanud, mis muudab need algusest peale ebaseaduslikuks,” lisas Hovenkamp.
Raporti kohaselt avas Rotterdamis asuva politseikeskuse Hiina Zhejiangi provintsi Lishui prefektuuri politsei, mis asub Shanghaist lõunas ning Amsterdami keskus on seotud Fuzhou linna politseijaoskonnaga, mis asub Fujiani provintsis Hiina mandriosas Taiwani väina ääres. Aga just need kaks idapoolset rannikupiirkonda on peamised hiinlaste Euroopasse emigreerumise paika.
Hispaanias tegutsev sõltumatu inimõiguste organisatsioon Safeguard Defenders teatas septembris oma aruandes , et Peking on välisriikidesse paigutanud “kümneid politseikeskuseid, mis asuvad viiel kontinendil,” sealhulgas 12 Euroopa Liidu riigis.
Pekingi poeb telekomikuritegude varju
Aruandes väideti, et Peking on alates 2018. aastast tegelenud välisriikides asuvate hiinlastega, keda kahtlustatakse kelmuses ja telekommunikatsioonipettuste toime panemises ja nendes jaoskondades nõutakse nende kojupöördumist, et kriminaalmenetlus saaks jätkuda.
Niinimetatud kahtlusaluste “veenmiseks” kasutatakse selliseid meetodeid nagu „sihtmärgi perekonna ülesotsimine Hiinas, et survestada neid hirmutamise, ahistamise, kinnipidamise või vangistamise abil”.
Alates 2021. aasta novembri lõpust on Hiina hoiatanud oma kodanikke, et nad ei reisiks seitsmesse Kagu-Aasia riiki, samuti Türki ja Araabia Ühendemiraatidesse, mida peetakse tõsiste telekommunikatsioonikuritegude allikaks.
Safeguard Defenders väidab, et nende riikides elavaid Hiina kodanikke survestatakse kodumaale tagasi pöörduma sõltumata sellest, kas neid kahtlustatakse telekommunikatsioonipettuses või mingites muudes kuritegudes.
Allikad: vanglaplaneet.ee, err.ee
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.