28. veebruar 2023 kell 11:32
Ametlike andmete kohaselt on kliima jahenemas, mitte soojenemas, nagu väidavad meile “eksperdid” ja valeuudistetööstus. Seega, kuna tegelikult mitte mingit kliimakatastroofi pole, on Hiina Rahvavabariigis pead tõstmas uus söebuum: ilmselt soovib maailma suurim CO₂-heitja oma energiakriisiga võidelda rohkemate reaktoritega ja plaanib ehitada kümneid uusi kivisöel töötavaid elektrijaamu.
Mõttekodade Center for Research on Energy and Clean Air (CREA) ja Global Energy Monitor (GEM) analüüsi kohaselt kiitsid rahvavabariigi võimud 2022. aastal heaks tehased koguvõimsusega 106 gigavatti: neli korda rohkem kui 2022. aastal.
106 gigavatti on kõrgeim võimsus alates 2015. aastast, mil Hiina valitsus allkirjastas koos peaaegu 200 muu riigi esindajatega Pariisi kliimaleppe. See näeb ette piirata Maa keskmist soojenemist 1,5 kraadini Celsiuse järgi. Hiina heitkogused kasvasid ka pärast seda: riik saab suure osa oma elektrist söeküttel töötavatest elektrijaamadest.
CREA ja GEM kirjutavad, et eelmisel aastal ehitati Hiinas uued söejaamad võimsusega 50 gigavatti. Seda oli tubli 50 protsenti rohkem kui varem. Võrdluseks: Saksamaa kõigi söeküttel töötavate elektrijaamade installeeritud võimsus kokku on ligi 40 gigavatti.
Nii palju siis kliimakatastroofist
Esimestel aastatel pärast Pariisi kliimaleppe allkirjastamist olid Hiina võimud heaks kiitnud varasemast vähem uusi söejaamu. Nüüd on trend pöördumas.
“2022. aasta projektide edasiliikumise kiirus oli erakordne,” ütles GEM-i analüütik Flora Champenois. Paljud projektid said heakskiidu ja rahastuse mõne kuu jooksul, kuna ametiasutuse hinnangul suudavad need tagada elektrivõrgu stabiilsuse ja minimeerida elektrikatkestuste ohtu.
Hiinas tekkis 2021. aasta keskel söevarustusprobleemide tõttu elektrikatkestuste laine. 2022. aastal kukkus hüdroelektrienergia tootmine pärast pikka põuda kokku; selle tulemusena oli mõnes piirkonnas elekter normeeritud. Pärast rangetest koroonareeglitest ja sulgemistest tingitud majanduslangust püüab Pekingi valitsus nüüd taas majanduskasvu hoogustada.
Allikas: spiegel.de
Toimetas Hando Tõnumaa
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.