25. märts 2013 kell 17:38
Möödunud nädalavahetusel kohtusid omavahel kahe maailma suurjõu – Venemaa ja Hiina presidendid, kui värskelt ametisse astunud Xi Jinping tegi oma esimese riigivisiidi. Selle külaskäigu eesmärk oli rõhutada kogu maailmale nende kahe riigi tugevat suhet, sest ka Putini üks esimesi visiite pärast tagasi valimist eelmisel aastal oli ka just Hiinasse.
Stephen Harner avaldab Forbesis arvamust, et Hiina ja Venemaa värskelt alla kirjutatud uued koostöölepingud ja edasised plaanid ei tee kindasti rõõmsaks USA-d, kes on proovinud oma mõjuvõimu Aasias üsna tulutult suurendada ning Hiinaga ise soojemaid suhteid luua.
Harner arvab, et Xi visiit võis tähistada ajaloolise, kahetsusväärse ning potentsiaalselt Ameerika-vastase geopoliitilise liidu algust. Näiteks lepiti kokku, et toetatakse teineteise territoriaalseid huvisid, sealhulgas vaidlusaluste piirkondade osas. Xi ja Putin rõhutasid, et otsused ja resolutsioonid, mis võeti vastu “lüüasaanud jõudude” (nt Jaapan ja Saksamaa) osas Teise maailmasõja võitnute (nt Hiina ja Venemaa) poolt, on ümberpöördumatud.
Demonstratsioonina tuleb vaadelda ka seika, et Xi lasti esimese välismaise riigijuhina Venemaa strateegilise kaitse peakorterisse, kus Hiina meedial oli õigus filmida, kuidas nende riigipead arvutite ja hiiglaslike ekraanide juures luuretehnika osas kurssi viiakse.
Kogu selle riigivisiidi kokkuvõtteks arvab Harner, et kuigi vähemalt USA meedia jälgis peamiselt president Obama Iisraeli-visiiti, oli Moskvas toimunu hoopis tähenduslikum ning arvatavasti ka maailma ajaloo käiku rohkem mõjutav.
Viisiidi kajastus Eesti meedias: ERR, Delfi, Postimees
Toimetas Maarja Aljas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.