26. veebruar 2014 kell 15:42
Umbes 10% Hiinast, kaasa arvatud mitmeid suurlinnu on juba nädal aega kimbutanud tihe sudu ning meteoroloogide hinnangul ei ole olukorra kiiret paranemist oodata. Pealinnas Pekingis ületas peenosakeste hulk õhus täna taas mitmekordselt rahvusvahelised normid ja nähtavus on vaid mõnisada meetrit. Teadlased hoiatavad, et kui olukord kestab, võib Hiinat ähvardada tuumatalve sarnane nähtus.
Tuumatalveks nimetatakse hüpoteetilist tuumasõja tagajärjel tekkivat olukorda, kus atmosfääri paisatakse selline kogus tolmu, mis kahandab pikaks ajaks märkimisväärselt päikesevalgust. Lisaks temperatuurile mõjutaks selline olukord kogu looduse tavapärast rütmi, sest taimed kasutavad valgust fotosünteesiks.
Tihe ja pidev sudu annab sama efekti – valgust on vähem ja seetõttu kannatab oluliselt ka taimede saagikus. Hiina teadlased hoiatavad, et riiki võib seetõttu ees oodata toidunappus. Hiina põllumajandusülikooli teaduri He Dongxiani mõõtmistulemuste kohaselt on näiteks praeguseks piirkonna kasvuhoonetele langenud õhusaaste vähendanud valguse ligapääsu 50%.
Naine tegi ka katse, kus pani seemned idanema Pekingi äärelinnas asuvas kasvuhoones. Need seemned, mis said lisaks kunstvalgust, hakkasid idanema 20 päevaga, kuid teistel läks aega üle kahe kuu. Niisiis võib õhuprobleemide jätkumise korral Hiinat ees oodata tõsine kriis.
Majandus peab sudu tagajärgedega juba praegu tegelema, sest sudu tõttu jäetakse ära lende, inimesed on vähem aktiivsed ning turistide vool oluliselt vähenenud. Inimestel soovitatakse kanda väljas liikudes näomaske ning oktoobris kinnitatud kriisikava kohaselt on pealinnas suletud 147 tehast. Siiski kritiseeritakse võime tegevusetuse pärast ning elanike tervise rikkumises.
Allikad: The Guardian, BNS, Los Angeles Times
Foto: ewallpapers.eu
Toimetas Maarja Aljas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.