Iisrael püüdis Google’i abiga tsenseerida palestiinlaste videosid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. detsember 2015 kell 11:07



Iisraeli ametnikud kohtusid Google’i tegevjuhtidega, et arutada palestiinlaste videote tsenseerimist videokeskkonnas Youtube. Ametnikud väidavad, et internetti riputatud videod on julgustanud palestiinlasi käituma iisraellastega vägivaldselt, kuid aktivistide sõnul on see pelgalt katse peita videosid, kus on filmitud palestiinlaste väärkohtlemist ja tapmist Iisraeli vägede poolt. Google on pärast tärganud meediahuvi tulnud välja avaldusega, milles väidab, et tegu oli pelgalt firma tavapärase kohtumisega poliitikaloojatega.

 

Google’i esindajad ning Iisraeli ametnikud kohtusid novembri lõpus, et arutleda Youtube’i postitatud palestiinlaste “põletikuliste videote“ üle. Iisraeli asevälisminister Tzipi Hotovely väitis, et nii Palestiina haridussüsteem kui sotsiaalmeediaplatvormid nagu Youtube, Twitter ja Facebook ergutavad Palestiina lapsi viima läbi Iisraeli kodanike vastu vägivaldseid tegusid. Kohtumisel arutleti arvatavasti vägivalda ning terrorismi ergutavate videote jälgimissüsteemi ning nende avalikustamise ennetamise üle. Iisraeli välisministeeriumi andmetel viidi aseminister kurssi ka firma süsteemiga, mis tuvastab vägivallale õhutavaid videoklippe. Hotovely usub, et ka Iisraelis toimunud pussitamisjuhtumid on tulenenud just Palestiina haridussüsteemist ning sotsiaalmeediast. Tema sõnul on nad igapäevaselt seotud vägivallale õhutamisele vastu seismisega ning et neid aitaks suuresti sotsiaalmeediaga seotud firmade koostöö. Esialgselt teatas välisministeerium, et Google’iga sõlmiti kokkulepe kehtestamaks “mehhanismi internetis olevate materjalide jälgimiseks“, kuid Google on teatanud, et sellist kokkulepet ei loodud.

Esimesest oktoobrist alates on Iisraeli-Palestiina ägenenud konfliktis tapetud vähemalt 106 palestiinlast ning 21 iisraellast. Palestiina juhid süüdistavad vägivallalaines Iisraeli, väites, et selle jätkuv okupatsioon ning ebaseaduslik asulate rajamine koos rahuläbirääkimistes progressi puudumisega on viinud noored lootusetusse olukorda. Kõnealused asulad on kuulutatud ebaseaduslikuks ka rahvusvahelise seaduse alusel, kuid Iisrael jätkab tulevase Palestiina riigi alade okupeerimist ning pressivabaduse piiramist. Näiteks peavad kõik okupeeritud aladel uudislugusid tegevad välismaalastest ajakirjanikud end registreerima Iisraeli sõjaväe juures ning kõik nende filmitud materjal peab enne avalikustamist läbima Iisraeli sõjaväe tsensori büroo.

Tugeva tsensuuri tõttu pöördusid palestiinlased enda vaatenurga edastamiseks interneti ning sotsiaalmeedia poole, riputades üles suurel hulgal videosid, kus on näha, kuidas Iisraeli sõdurid ning ohvitserid vigastavad palestiinlasi ning seejärel tapavad nad hukkamise stiilis. Ühtlasi on pandud üles mitmeid videosid, mis näitavad palestiinlaste kannatusi Iisraeli okupatsiooni all elades. Iisraeli valitsus on aga tihedalt väljendanud oma vastumeelsust selliste videote leviku suhtes ning on ka varasemalt püüdnud leida meetodeid, et tsenseerida Palestiina okupeeritud aladelt pärit videomaterjali.

 

Allikad: International Business Times, Al Jazeera, Alternet, Iisraeli välisministeerium

Foto: thegookyglobe.com

 

Toimetas Annika Urvela

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt