7. märts 2013 kell 10:12
Immigrandid peavad tihti vastama kindlatele immigratsiooniloa saamise kriteeriumidele, kuid Iisraeli puhul kuulub nende hulka ka kohustuslik rasestumisvastase ravimi manustamine. Paljudele Etioopiast pärit juudi juurtega sisserändajatele manustati rasestumisvastast ravimit ilma nende teadmata ja ravimi ohtlikest kõrvalmõjudest hoolimata.
Iisraeli minna soovinud immigrant kirjeldab intervjuus Russia Today ajakirjanikule, et talle keelduti põgenikelaagris Iisraeli sõiduks piletit võimaldamast, kui ta peaks süstist keelduma. Ta lasi ennast süstida, teadmata, et tegemist on rasestumisvastase ravimiga. Teine naine kirjeldas, kuidas süstist keeldumise puhul ähvardati nad ilma jätta igasugusest sotsiaalsest ja meditsiinilisest abist. Samuti on teateid sellest, et naistele valetati, nagu oleks tegemist vaktsineerimisega.
Olukord näis kahtlane, kui Etioopia põgenike kogukonnas langes järsult sündivus, ametlikel andmetel 50%. Ühes etiooplaste elupiirkonnas sündis nelja aasta jooksul kõigest üks laps, mis on väga häiriv statistika piirkonnas, kus pere rikkust mõõdetakse laste arvuga.
Racheli Mangoli, kes peab tolles piirkonnas noortekeskust, teadis rääkida, et immigrantide rasestumisvastane ravi algas juba Etioopias ja jätkub Iisraelis, kus sisserännanud Etioopia naised said iga kolme kuu tagant süsti vastuolulise Depo-Provera nimelise rasestumisvastase ravimiga. Ravim on küll seaduslik ja tunnustatud, kuid sellega kaasneb hoiatus, et manustamisel võivad tekkida raskekujulised ning pöördumatud kõrvalnähud nagu ebaregulaarne menstruaaltsükkel, vaginaalne verejooks, osteoporoos, depressioon, meeleolumuutused ja raevuhood. Enamik Iisraeli naisi seda rasestumisvastast ravimit ei kasuta. Vähemalt kaks kolmandikku Etioopia naistest on aga seda ravimit saanud, ilma et nad tegelikult teaksid, et nad ei ole selleks sunnitud.
Selle aasta jaanuaris tunnistas Iisraeli tervishoiuministeeriumi ametnik esmakordselt avalikult, et selline ravimi manustamine on toimunud, andes välja käskkirja, mis keelab selle tava jätkamise etiooplaste ja teiste naiste puhul, kes ei pruugi olla täielikult teadlikud, mida selline ravi kaasa toob.
Kriitikud aga leiavad, et käskkirja sõnastus on rassistlik. Iisraeli naisteorganisatsiooni liige Hedva Eyal räägib, et paljud välismaised abiorganisatsioonid süstivad Etioopia naisi Depo-Proveraga, kuna ei soovita mustanahaliste vaeste arvu suurenemist. Organisatsioonid püüavad oma tegevust kaitsta väitega, et nad pakkusid erinevaid rasestumisvastaseid ravimeid ja naised olevat programmis osalenud vabatahtlikult.
Allikad: Russia Today, BBC, Forbes, Belfast Telegraph
Toimetas Katrin Suik
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.