15. oktoober 2015 kell 12:17
Suurbritannias mõisteti oktoobri alguses vangi Inglismaa kiriku piiskop Peter Ball, kes oli aastakümneid pääsenud seadusesilmade eest tänu kiriku, poliitikute ja ka kuningliku perekonna toetusavaldustele. Aastatel 1977-1992 noori poisse seksuaalselt ära kasutanud ning nendel füüsilist ja vaimset vägivalda rakendanud vaimuliku viis trellide taha 2012. aastal taasavatud politseiuurimus.
Toetuse avaldus kuninglikult perekonnalt
Ball oli viisteist aastat kestnud perioodi vältel väärkohelnud 18 preestriks pürginud noormeest, sundides neid sooritama seksuaalse sisuga akte ning vägivallale alllumist, väites, et vastasel juhul ei võimalda ta neil vaimulikus maailmas kõrgemale tõusta. Esimest korda teavitati Gloucesteri politseid Balli kuritegudest 1992. aastal, kuid kohtu sõnul ei esitatud tema vastu süüdistusi, sest politsei sai Balli toetavaid telefonikõnesid “mitmelt tosinalt inimeselt, sealhulgas parlamendiliikmetelt, endistelt koolidirektoritelt ning kõrgelt kohtunikult“.
Istungil paljastati, et politseile oli Balli asjus saadetud ka kaks tuhat toetuskirja, kusjuures osad olid pärit kabinetiministritelt ning kuningliku perekonna liikmelt. Antud kuningliku perekonna liiget pole nimetatud, kuid Ball on varasemalt kutsunud prints Charlesi oma “lojaalseks sõbraks“. Ballile avaldas 90ndatel toetust ka Canterbury peapiiskop lord Carey, kes oli 1993. aastal võtnud antud juhtumi asjus isiklikult ühendust Crown Prosecution Service’iga. Balli süüdimõistva kohtuotsuse valguses on Carey eitanud, et ta aitas toona Balli kuritegusid maha vaikida.
Juhtumi suunas politseile taasuurimiseks kirik
1993. aastal võttis Ball vastu talle esitatud hoiatuse ebasündsuse eest ning astus Lewesi piiskopi ametikohalt tagasi. Ta asus seejärel majakest üürima prints Charlesile kuulunud Cornwalli hertsogkonnas ja jätkas oma tegevust preestrina. 2008. aastal vaatas kirik Balli juhtumi uuesti üle ning suunas selle 2012. aastal edasi Sussexi politseile, mis otsustas juhtumi taasavada.
Esialgu proovis Ball kohtumõistmisest pääseda, väites, et tema seisund ei võimalda tal kohtu alla minna ning et tema piiskopiroll ei lähe “avaliku halduse“ valdkonna alla. Lõpuks tunnistas ta end süüdi kahes ebasündsa ründamise ning avalikus ametis vääriti käitumise juhtumis. Kohus määras Ballile kahe aasta ning kaheksa kuu pikkuse vanglakaristuse.
Ball oli 15-aastase perioodi vältel sundinud 18 noormeest sooritama seksuaalse sisuga akte ning vastu võtma regulaarseid peksmisi, ähvardades vastasel juhul takistada neil preestriks saamist. Ohvrite sõnul kasutas Ball võimu ja kontrolli, et nendega manipuleerida. Kohtunik Wilkie sõnul oli Ball väärkasutanud oma positsiooni, et veenda väljavalitud isikuid sooritama füüsiliselt või seksuaalselt alandavaid akte, maskeerides seda osana nende rangest pühendumise režiimist, kui need seda tegelikult polnud. Ta rõhutas, et antud akte sooritati Balli käsul talle seksuaalse rahulduse saamiseks.
Kohtuniku sõnul viibis õiglus nii kaua Ballile kiriku poolt antud kaitse tõttu, millega jätkati ka tema preestrina tunnistamist. Prokurör Bobbie Cheema sõnul peeti Balli sügavalt usklikuks meheks, kellel oli eriline side noortega, kuid tegelikkuses kasutas ta oma piiskopiametit ja religiooni kattena, mille taha sai ta end peita, et rahuldada oma seksuaalset huvi nende vastu, kes olid pöördunud tema poole juhendamist ja usaldust otsima.
Praegune Inglismaa kiriku üks peapiiskoppidest Paul Butler on kutsunud juhtumit sügava häbi ja kahetsuse asjaks, kinnitades, et ei ole olemas mingeid vabandusi Balli sooritatud tegudele. Butler lisas, et kirik vabandab Balli ohvrite ees ning tunnustab nende vaprust oma juhtumiga esile astumisel.
Antud juhtum on vaid killuke suuremast väärkasutamise- ja pedofiiliaskandaalist Suurbritannias, kuhu on segatud nii kuninglikud kui ka teised võimuinstitutsioonide esindajad. Loe selle kohta lähemalt meie varasematest artiklitest: “Suurbritannias on lahvatanud ajaloo suurim pedofiiliaskandaal, 1. osa”, “Suurbritannias on lahvatanud ajaloo suurim pedofiiliaskandaal, 1. osa”.
Allikad: The Guardian, The Telegraph
Foto: westerndailyexpress.co.uk
Toimetas Annika Urvela
NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.