19. september 2015 kell 15:43
15-18. septembril toimus Suurbritannias üks maailma suurimaid relvatööstuse laatasid, kuhu on muuhulgas kutsutud nii autoritaarsed režiimid nagu Saudi-Araabia, Bahrain ja Egiptus kui muud riigid, mis on tõestatult inimõiguseid rikkunud. Lisaks on külalisteks oodata ka lapssõdureid kasutavad riigid, millele Suurbritannia vaatamata rahvusvahelisele keelule jätkuvalt relvi müüb. Laada ajal toimusid Londonis erinevad meeleavaldused ja aktsioonid, millega protestiti maksumaksjate raha eest kaugetel maadel inimeste tapmise ning sõjatööstuse ülalhoidmise vastu.
Inglismaal toimub suur rahvusvaheline kaitse- ja turvavarustuse (DSEI) laat iga kahe aasta tagant. Tänavu oli üritusel rõhk nii küberkaitsel, mehitamata tapasüsteemidel (ennekõike droonidel) kui kaitses rakendatavatel toodetel nagu iseenesest täispuhutav kehaturvis ning kuulikindel portfell, mis muutub avatuna ballistiliseks kilbiks.
Varasematel aastatel on laadalt leitud rohkelt ka illegaalseid relvi ning piinariistu nagu elektrišokirelvi ning -kumminuiasid, jalaraudasid ja erinevaid ahelaid. Inimõiguste organisatsiooni Amnesty Internationali sõnul on leitud ka mitmeid rahvusvaheliselt keelustatud kobarlaskemoonaga töötavaid relvi. Aastatel 2005-2013 tuvastati üheksa firmat, mis rikkusid DSEI laadal Suurbritannias kehtivaid seaduseid.
Laadal osalesid ~6o riiki
Laadal tutvustasid oma tooteid enam kui 1500 firmat, nende hulgas ka maailma sõjatööstusest suurimat kasu saavad BAE Systems, Raytheon, Boeing ja Lockheed Martin. Lisaks oli laadal 42 valitsuse (sh Iisraeli) paviljoni ja ligi 50 riigi esindused. Laadast kutsuti osa saama 61 riiki, näiteks Alžeeria, Angola, Columbia, Iraak, Katar, Pakistan, Türgi, Saudi-Araabia, Egiptus, Aserbaidžaan ja Bahrain. DSEI-le kutsutud riikide nimekiri on aga tekitanud avalikkuse hulgas rohkelt pahameelt, arvestades, et paljude riikide valitsused ja režiimid on tuntud oma jõhkrate ja vägivaldsete tegude ning inimõiguste rikkumiste poolest.
Raha jõud on eetikast üle
Relvalaada toimumine on taaskord tõstnud päevakorda probleemi, et Suurbritannia eirab jätkuvalt ÜRO palveid konkreetselt keelata relvade müüki riikidele, kus rutiinselt kasutatakse lapssõdureid või mille sõjatsoonides võetakse sihtmärkideks just noorukeid.
Viimased andmed näitavad, et viimase viie aasta jooksul on Suurbritannia müünud sõjaväelist varustust 19 riigile 23-st, mille ÜRO on märkinud lapssõdureid kasutavate ning laste inimõiguseid rikkuvatena. Näiteks on Suurbritannia alates 2010. aastast müünud Kongo Demokraatlikule Vabariigile 2,4 miljoni naela eest sõjaväelist riistvara, kuigi antud riik värbab ning rakendab tõestatult sadu lapssõdureid. Samuti on Suurbritannia eksportinud 115 miljoni väärtuses tehnikat Pakistani, kus samuti värvatakse lapssõdureid, muuhulgas enesetapupommitajateks. 6,7 miljoni naela väärtuses relvi müüdi ka Somaaliasse, kus ÜRO on dokumenteerinud 1293 lapse värbamist ja rakendamist al-Shabaabi ja Somaalia rahvusliku armee poolt. Sama perioodi vältel müüdi 38 miljoni naela väärtuses relvi ka Taimaale, mis on ÜRO andmetel värvanud ja sõduritena rakendanud lausa 14-aastaseid tüdrukuid ning poisse.
Lisaks eelmainitule on Suurbritannia valitsus 2010. aasta juuni ning 2015. aasta märtsi vahel kiitnud heaks sõjaväelitsentse enam kui 735 miljoni naela eest riikidele, mille ÜRO laste õiguste kaitse eest vastutav komisjon on kandnud musta nimekirja.
Silmakirjalik välispoliitika
Briti relvakaubanduse vastase grupi (Campaign Against Arms Trade) liikme Andrew Smithi sõnul ei ole antud relvamüügid vaid numbrid paberilehel, vaid neil on tõelised ja hävituslikud tagajärjed. Samuti leiab ta, et kuna konfliktipiirkondades ei suudeta efektiivselt kontrollida relvi, suurendab relvade müük sealseid pingeid ning paljastab Suurbritannia välispoliitika südames pesitsevat silmakirjalikkust.
Opositsioonierakonna Šoti rahvusliku partei (SNP) parlamendiliige Brendan O’Hara kommenteeris olukorda, rõhutades, et Suurbritannia valitsusel on vastutus kontrollida relvade turgu ning töötada selle nimel, et peatada nende riikide varustamine, mis kasutavad lapssõdureid või rikuvad inimõiguseid. Välisasjade minister Tobias Ellwood ei ole aga probleemi näinud, väites varem sel aastal antud teema kohta, et Suurbritannia opereerib maailma ühte kõige karmimat ning läbipaistvamat relvade ekspordi kontrollimise režiimi.
Allikad: The Guardian 1, 2, Yahoo! News
Foto: europe.newsweek.com
Toimetas Allar Pajuste
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.