17. september 2013 kell 16:14
Paljud Iraani internetikasutajad said eile meeldiva üllatuse osaliseks, kui selgus, et sotsiaalvõrgustikelt Facebookilt ja Twitterilt on blokeering maha võetud. Filter lisati 2009. aastal, pärast Iraani tollase presidendi Mahmoud Ahmadinejadi tagasivalimist. Täna aga selgus, et tegemist oli kõigest “tehnilise rikkega” ja praeguseks on leheküljed taas blokeeritud.
Iraani ametnikud teatasid, et valitsuse tulemüür oli maas vea tõttu, ning ka siis ei puudutanud see kõiki internetikasutajaid, mis võis sõltuda näiteks teenusepakkujatest. Sotsiaalmeedia lehed on Iraanis keelatud, sest neid kasutati valitsusvastaste protestide korraldamiseks. Paljud internetikasutajad on siiski leidnud võimaluse, kuidas piirangust üle astuda, näiteks kasutades välismaal asuvaid servereid või VPNi. Iraani telekommunikatsiooniministeerium on aga suutnud ka enamus sellisest veebiliiklusest blokeerida.
Riigi uus president Hassan Rouhani on lubanud mitmel korral internetitsensuuri vähendada ning mitmed tema kabineti ministrid on seadnud üles oma Facebooki ja Twitteri kontod, millest mõned on väga aktiivsed.
Siseinfot valdavate inimeste sõnul võis ka “tehniline rike” tulla konfliktist nende vahel, kes tsensuuri vähendada soovivad ning karmi liini jälgivate vanameelsete vahel, kellel on füüsiline kontroll serverite üle.
Lisaks sotsiaalmeediale on Iraanis ära blokeeritud miljonid veebilehed, sealhulgas välisuudiseid vahendavad portaalid. Loodud on spetsiaalne politseiüksus, kes külastab internetikasutajaid nende kodudes ning hoiatab neid katsete eest blokeeritud lehekülgi külastada.
Allikad: PBS, The New York Times
Foto: alarabiya.net
Toimetas Maarja Aljas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.