20. juuli 2017 kell 12:46
“Itaalia tegi vaktsineerimise 12 haiguse vastu kohustuslikuks,“ teatasid Postimees ja ERR selle aasta maikuu lõpus. Millest aga meie peavoolumeedia vaikib on see, kui laialdaselt itaallased selle uue plaani vastu protesteerivad. Juunikuu vältel on erinevates linnades üle Itaalia protestiga tänavatele tulnud miljonid inimesed, kes ei nõustu valitsuse kavaga kolmekordistada kohustuslike vaktsiinide hulka.
Francesca Alesse, kes töötas filmi VAXXED film meeskonnaga, aidates korraldada vaktsineerimise varjukülgi avava filmi linastumist Itaalias, kirjutas olukorrast Itaalias:
“Pretsedenditul moel on tervishoiuministri välja pakutud seaduseelnõu praeguse Itaalia presidendi Sergio Mattarella poolt alla kirjutatud. Itaalias olid kohustuslikud ainult neli vaktsiini, nüüd kolmekordistub see number kaheteistkümneni.“
Alesse toob välja ka, et mitte ükski seaduseelnõu ei ole nii kiiresti Itaalia legislatiivsest süsteemist läbi liikunud, mis omakorda tekitab küsimust, et millest selline kiirustamine? Erinevalt paljudest meediaväljaannete pealkirjadest ei ole Itaalias ametlikult kinnitust saanud väidetav leetrite epideemia ning võrreldes eelmiste aastatega on leetrite ja meningiidi esinemissagedus pigem langemas.
53 vaktsiinisüsti 16 eluaasta jooksul eranditult igale lapsele
Lisanduvate kohustuslike vaktsiinide kulu jääb riikliku tervishoiusüsteemi kanda, peredele oleks need tasuta. Seaduse kriitikud on aga küsinud, kust võtab juba isegi tohutu riigivõla all vaevlev riik lisaraha 8 uue vaktsiini kohustuslikuks manustamiseks kõigile lastele. Uue seaduse kohaselt peab iga kuni 16-aastane laps olema vaktsineeritud lastehalvatuse, difteeria, teetanuse, hepatiit B, läkaköha, Hemofilus influenza B, meningokokk B ja C, leetrite, mumpsi, punetiste ja tuulerõugete vastu.
12 vaktsiini, millest enamikku peab manustama mitmel korral, tähendab kokku 53 vaktsineerimist sünnist kuueteistkümnenda eluaastani ning uue seaduse põhjal ei ole ette nähtud erandeid, millistel juhtudel võiks vanem seaduslikult keelduda. See tähendab, et uue kooliaasta alguses saavad ligikaudu 800 000 last lühikese aja jooksul suure hulga uusi vaktsiine.
Vanematele, kes selle uue seadusega nõustuda ei soovi, toob see kaasa mitmeid probleeme. Vaktsineerimata lapsi ei lubataks enam avalikesse koolidesse ja lapsevanemad peaks iga õppeaasta alguses esitama tõendi, mis kinnitab laste vaktsineeritust. Samuti plaanitakse vanemaid, kes jätavad oma lapsed vaktsineerimata, trahvida ning korduval rikkumisel võidakse vanematelt ka vanemlikud õigused ära võtta. Trahvide suurus ulatub 7500 euroni. Sarnaselt Austraaliaga kaalutakse võimalust, et lapsi mitte vaktsineerivad vanemad kaotavad õiguse peretoetustele.
Vastuseis nii tavainimestelt, kui poliitikutelt
Seaduse allkirjastamisele on järgnenud massilised protestid. 3. juunil tulid inimesed tänavale üheaegselt 25 erinevas linnas ning 11. juunil marssis ligi 22 000 inimest läbi Rooma.
Lisaks rahva vastuseisule on see seadus sattunud ka poliitilise kriitikatule alla. Mitmed Põhja-Itaalia regioonid plaanivad uuele vaktsineerimisseadusele vastu seista kommenteerides, et nad ei ole vaktsiinide vastu, kuid nad ei nõustu sellega, et vaktsineerimine tehakse seadusega kohustuslikuks. Veneto regiooni kuberner Luca Zaia on sõnanud, et pooldab informeeritud otsuseid, mitte valitsuse sanktsioone. Põhja-Itaalia regioonide ühenduse esimees Matteo Salvini on omalt poolt lisanud, et “Laste tervis on olulisem mõnede farmaatsiafirmade huvidest. Valikuvabadus toimib, ähvardused ja trahvid mitte.“ Bolzano regioonist on ligi 130 perekonda kirjutanud president Sergio Mattarellale öeldes, et nad plaanivad taotleda Austriast varjupaika, kuna kohustuslik vaktsineerimine on nende inimõiguste rikkumine. Selle regiooni valitsus võttis ühehäälselt vastu pöördumise, mis nõuab “sundmeetmete“ lõpetamist ning soosib teadlikkuse parandamise kampaaniat.
Farmaatsiatööstuse mõju valitsuse otsustele
See vaktsineerimiskava muudatus ei tohiks tulla üllatusena võttes arvesse, et aastal 2014 valiti Itaalia Maailma Tervishoiuorganisatsiooni poolt juhtivaks riigiks ülemaailmses vaktsineerimiskampaanias, mille üheks kaasfinantseerijaks on Bill & Melinda Gates’i fond.
Farmaatsiahiid GlaxoSmithKline on selle kava suurim kasumilõikaja – avalikult on räägitud miljardi dollari investeerimisest Itaaliasse järgmise nelja aasta jooksul. Arvata võib, et kasumit teeniv ettevõtte ei pea selle all silmas miljardi dollari andmist Itaaliale vaid pigem selle saamist Itaalia valitsuselt. Uut seadust tutvustaval pressikonverentsil vastas küsimustele ka dr. Ranieri Guerra, Itaalia tervishoiuministeeriumi ennetustegevuse osakonna direktor, kelle avalikust CV-st leiab informatsiooni, et mees istub muuhulgas ka GlaxoSmithKline fondi juhatuses. Fondi kodulehelt leiab lisanduvat infot selle kohta, et farmaatsiatööstuse ja Itaalia tervishoiusüsteemi sidemed on väga lähedased. Ei ole ime, et itaallased heidavad valitsusele ette eelkõige farmaatsiatööstuse huvide teenimist. Kohustusliku vaktsineerimise laiendamine avab farmaatsiafirmadele tohutu turu ning võtab vanematelt õiguse otsustada iseseisvalt enda laste elu ja tervist puudutavates küsimustes.
Itaalia senati liige Bartolomeo Pepe sõnul on inimesed tulnud tänavatele, kuna valitsus ohverdab nende inimõigused suurkorporatsioonide kasumi huvides. Ahnus on saanud võitu väärikusest.
Vastusena massilistele protestidele on Itaalia valitsus pakkunud välja uue kava, mille kohaselt oleks kohustuslikke vaktsiine vaid kümme (kaheteistkümne asemel) ning vaktsineerimisest keeldumise trahvisummad oleks väiksemad, maksimumsumma on vähendatud 7500€ pealt 2500€ peale. Samuti olid nad sunnitud eemaldama klausli, et vaktsineerimisest keeldumine võib viia vanemlike õiguste äravõtmiseni. Kas see n-ö leebem versioon seadusest on tegelikult oluliselt erinev algsest versioonist, jääb aga küsitavaks. Protestid jätkuvad Itaalias endiselt.
Vaata lisaks:
Allikad: Health Impact News, Vaxxed, The Local, Vaxxed 2, Your News Wire
Foto: vaxxed.it
Toimetas Katrin Suik
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.