6. märts 2013 kell 11:22
Jaapani ajaleht The Daily Yomiuri väidab, et Fukushima õnnetusest tulenev risk vähki haigestuda on “tõenäoliselt imeväike”. Toidus ja inimeste elukohtades lubatud radiatsiooni hulka peaks suurendama ja katastroofi järgse prahi põletamise kohta vähem küsimusi esitama.
Portaalis Energy News tehti kokkuvõte viimasel ajal suures Jaapani ajalehes The Daily Yomiuri ilmunud arvamusveergudel esinevast tendentsist, et radiatsiooniohu tähtsust inimestele püütakse meedia abil iga hinna eest vähendada.
25. veebruari arvamusküljel kirjutatakse, et praegu kehtiv standard radiatsioonimäära ohtlikkusele olevat väidetavalt liiga madal. Praegu on selleks määraks 1 millisiivertit aastas.
Siivertites (tähis Sv) mõõdetakse biodoosi ehk kehas neeldunud ioniseeriva kiirguse doosi ühe kilogrammi kohta, arvestades eri kiirgusliikide erinevat bioloogilist mõju. Loodusliku taustkiirguse aastane doos inimese jaoks on (0,4 ÷ 4) mSv, maksimaalne lubatud aastane doos on 50 mSv.
Artiklis kirjutatakse sellest, et 1 millisiiverti lävi hoiab ligi 160 000 kriisipiirkonnast evakueeritut enda kodulinnadesse naasmast; võrdluseks tuuakse, et haiglas tehtav radioloogiline uuring annab umbes 7 millisiiverti suuruse kiirgusdoosi ning maailmas on kohti, kus looduslik kiirgusfoon annab isegi 10 millisiivertit.
Samuti leitakse, et kohaliku omavalitsuse juht olevat andnud vale poliitilise signaali, kui mõistis hukka katastroofipiirkondadest pärit prügi liigitamise tavaprügiks ning soovitas “mitte halvendada radiatsiooni kuulujuttude tehtud kahju”.
28. veebruaril avaldatud arvamuskülg jätkab sarnasel teemal. Erasektori spetsialistidest koosnev kogu esitas hiljuti Jaapani valitsusele pöördumise, milles leiti, et tuumaenergiale ei peaks päris selga keerama ning ajaleht väljendab sellele ideele selget toetust.
Leitakse, et tuumaohutuse ameti eesmärk vähendada tuumaenergia kasutamisest tulenevat riski nullilähedaseks on võimatu. Tuumaohutuse amet väljendas seisukohta, et nende analüüsi koostamise seisukohast ei ole erasektori kahjudel tähtsust. Arvamuskülje kirjutaja leiab, et selline seisukoht on upsakas.
3. märtsil kirjutatakse samas arvamusveerus, et Fukushima katastroofi kahjulik mõju on tõenäoliselt imeväike, viidates hiljutisele selleteemalisele WHO raportile. Inimeste murelikkuse vähendamiseks soovitatakse taas kaaluda ohtlikuks peetava radiatsioonitaseme määra tõstmist.
Allikad: Energy News, Yomiuri, Teaduskool, Yomiuri 2, Yomiuri 3
Toimetas Katrin Suik
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.