Järjekordne pankur sai peaministriks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. september 2013 kell 10:28



Kriiside järgselt on väga populaarseks saanud pankurite panemine peaministri toolile. Näiteks Kreekas ja Itaalias said majanduskriisijärgseteks peaministriteks vastavalt endine Kreeka keskpanga juht ja Euroopa Keskpanga asepresident Lucas Papademos ning endine Goldman Sachsi töötaja Mario Monti. Nende jälgedes käib nüüd ka alates 1994. aastast Lääne-Aafrika Riikide Keskpangas (BCEAO) töötanud Oumar Tatam Ly, kellest sai Mali esimene konfliktijärgne peaminister.

 

Mittepoliitiku määramine valitsuse etteotsa on selles Lääne-Aafrika riigis ebatavaline. Mali on väljumas poliitilisest kriisist, mida ilmestasid eelmisel aastal tuareegide ülestõus, sõjaväeline riigipööre ning ligi poole riigi territooriumi langemine Al-Qaeda terrorivõrgustikuga seotud islamistide kätte, vahendab BNS.

The Telegraph kirjutab, et Ly on sündinud Prantsusmaal, lõpetanud seal mitu majanduskooli ning töötas enne Lääne-Aafrika Riikide keskpanka ka Maailmapangas. Tema isa oli kirjanik ja poliitiline aktivist Ibrahima Ly ning ema diplomaat Madina Tall Ly.

Doktorikraadiga majandusteadlane Paul Craig Roberts, kes on töötanud USA president Ronald Reagani administratsioonis ning olnud toimetaja ja kolumnist Wall Street Journalis ning Business Weekis, avaldas juba 2011. aastal arvamust, et pankurid on vallutamas Euroopat ning nende peaministritoolidele istutamine aitab koondada eurooplaste varasid pankade kätesse. Kui pankurid lähevad poliitikasse ka Aafrikas, mille mitmeid riike kontrollib sõjaliselt lääs, hakkavad sarnased teooriad levima ka seal toimuva kohta.

Jaanuaris ja veebruaris kirjutasid mitmed väljaanded, kuidas osa Prantsuse ja liitlaste vägesid on keskendunud Malis ja naaberriikides asuvate kulla- ja uraanikaevanduste valvamisele ning islamiäärmuslaste tagasitõrjumine ei ole sõjalise sekkumise tegelikuks põhjuseks.

Kahtlusi lääne ausate motiivide suhtes Mali konflikti sekkumises on avaldanud ka Belgia Parlamendi liige Laurent Louis, kes aasta alguses peetud kõnes üsna tuliselt oma seisukohti väljendas. Louis´ arvates jahitakse nii Mali maavarasid kui ka soodsat asukohta, sest Malis asuvatest sõjaväebaasidest on soodne tungida teistesse lähedalasuvatesse riikidesse.

 

 

Allikad: BNS, Telegraph, Global Research, Telegram

Loe lisaks: Michael Roberts Blog, Huffington Post, Islamist.com

Foto: abidjan.net

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt