23. veebruar 2014 kell 11:43
Ukraina on viimaste päevade jooksul saanud rõõmustada Maidani triumfi üle. Ukraina ülemraada hääletas laupäeval president Viktor Janukovõtši tagandamise poolt ning määras ennetähtaegsete presidendivalimiste läbiviimise. Hääletati ka endise peaministri ja opositsiooniliidri Julia Tõmošenko vabastamise poolt. Ometi ei ole rahu Kiievis aga täielikult taastatud ning riigi tulevik ei ole endiselt selge.
Ukraina opositsiooniliider ja ekspeaminister Julija Tõmošenko kuulutas laupäeval vangistusest vabanedes, et “diktatuur on langenud”. Rohkem kui 50 000 inimest kogunes kuulama Tõmošenko kõnet Kiievi Iseseisvusväljakul. Tõmošenko sõnul saab Ukrainast peagi Euroopa Liidu liikmesriik; Ukraina presidendivalimised toimuvad sarnaselt Euroopa Parlamendi valimistega 25. mail 2014.
Parlamendis 328 poolthäälega tagandatud Ukraina president Viktor Janukovõtš püüdis ülemraada uue spiikri Oleksandr Turtšõnovi sõnul ebaõnnestunult Venemaale põgeneda. Janukovõtš varjas end Donetski piirkonnas, kust õhku tõusma pidanud tšarterlennule ei antud laupäeval stardiluba. Turtšõnovi sõnul püüdsid endine peaprokurör Viktor Pšonka ja endine maksuminister Oleksandr Klõmenko samuti Ukrainast põgeneda.
Väidetavalt üritas Janukovõtš enne põgenemist hävitada ka mitmeid dokumente, mis opositsiooniliidrid nüüdseks enda valdusesse on saanud. Dokumentide hulgas oli arveid, ajakirjanike must nimekiri ning ajakirjaniku Tetjana Tšornovoliga seotud dokumendid ja andmed.
Opositsioonijõudude juhtimise üle endiselt spekuleeritakse
Kiievi veriste mässude käigus sai vigastada umbes 600 ja surma ligi 100 inimest, kellest suurem osa olid protestandid. Viimase nädala vigastanute arvu hüppeline tõus tulenes sellest, et politseile anti ametlikult õigus kasutada opostitsiooni ohjeldamiseks tulirelvi. Ukraina siseministri kohusetäitja Arsen Avakov on algatanud uurimise 30 siseministeeriumi ametniku suhtes, keda kahtlustatakse ülemäärase jõu kasutamises massimeeleavaldustel osalenute vastu.
Press TV vahendab, et Ukraina meedia teadetel mängis valitsusevastastes protestides juhtivat rolli endine Iiraeli sõjaväeohvitser. Väidetavalt juhtis ohvitser 20-liikmelist mässuliste gruppi, lisaks osales opositsiooni mässus Kiievis veel neli eelnevalt Iisraeli sõjaväes teeninud meest.
Tegemist oli väidetavalt Ukrainas sündinud ning hiljem Iisraeli migreerunud meestega, kes enne Kiievisse demonstratsioonidele tulemist olid seotud Iisraeli relvajõududega. Spekuleeritakse, et Ukraina mässu rahastamisega on seotud Iisraeli suurärimees ning Iisraeli luureagentuur Mossad on üks riigi rahutuste õhutajaid.
Neljapäeval levis internetis ka video, millest näis, nagu oleks Ukraina mässuliste hulgast tabatud USA CIA agent. Samal ajal pakkusid USA ja Rahvusvaheline Valuutafond Ukrainale abi riigi iseseisvusperioodi suurimast majanduskriisist taastumisel.
Allikad: BNS, Kyiv Post, Press TV, RT
Foto: Scanpix
Toimetas Hendrik Mere
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.