14. mai 2013 kell 17:30
Afganistani president Hamid Karzai ütles Kabuli ülikoolis peetud kõnes, et USA soovib säilitada üheksat sõjaväebaasi ka pärast sõjaväe lahkumist 2014. aastal. Karzai rõhutas, et allub USA nõuetele, kui USA jätkab majandusabi pakkumist Karzai valitsusele ning aitab hoida seda võimul.
Välistatud ei ole ka võimalus, et Ameerika Ühendriigid valivad Karzai järeltulija. Valge Maja pressiesindaja Jay Carney eitab USA soovi püsi-sõjaväebaaside kohta Afganistanis, ometigi on NATO kohtumistel sel teemal mitmeid kordi sõna võetud.
USA ja Afganistani valitsustel tuleb lahendada ka kokkuleppe küsimus, mis tagaks ameeriklastele Afganistanis puutumatuse, et nad ei satuks kohtusse sõjakuritegude eest.
The New York Times tsiteeris anonüümseid valitsuse allikaid, mille kohaselt Washington on valmis nõustuma Karzai nõudmistega (majandusliku abi jätkamine), kui leping baaside kohta on loodud ja “kui Afganistani valitsus peab kinni oma kohustusest võidelda korruptsiooni vastu ja praktiseerib endisest avatumat lähenemist”.
WSWS kommenteeris: “Teesklemine, et Washington hoiab Karzai pead tule all korruptsiooni tõttu on naeruväärne, eriti arvestades hiljutisi teateid selle kohta, et USA Luure Keskagentuur CIA kannab presidendipaleesse regulaarselt raha kohvrite, ostu- ja seljakottidega.”
Sama naeruväärne ja silmakirjalik tundub olevat Washingtoni nõue läbipaistvuse suhtes. Afganistani ülesehitamise peainspektor John Sopko ütleb: “Viimase kümne kuu jooksul on paljud bürokraadid kritiseeritud mind selle tõttu, et ma ei ole küsinud neilt pressiteadete avaldamise luba, ei ole lubanud neil toimetada oma artikleid ning olen rääkinud liiga palju kongressile ja ajakirjandusele ehk siis – ma ei ole olnud “meeskonnamängija”.”
Sopko sõnas, et mitmed kõrgemad ametnikud, kes talle survet avaldavad, usuvad, et Sopko aruanded peaks ööpimeduses kinnises ümbrikus ukse alt välja libistama – selleks, et aruanded ei näeks iial päevavalgust –, sest need ajavad kiusu USA valitsuse, president Karzai ja Afganistaniga.
WSWS-le artikli kirjutatud Bill Van Auken ütleb, et Karzai hiljutine viha USA sõjalise kohaloleku vastu ja tsiviilohvrid olid ilmselt mõeldud jätma muljet, nagu Karzai oleks tõeline rahvuslik liider, mitte USA käpiknukk, samuti paremate läbirääkimiste ettevalmistamiseks.
Allikad: Verkkomedia, WSWS
Foto: Internet
Toimetas Meeli Seermaa
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.