Kas rahandussüsteem on kokku varisemas?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. märts 2014 kell 15:08



Majandusanalüütik John Williams ennustab, et käesoleval aastal näeb Ameerika dollaripaanika tõttu hüperinflatsiooni algust. Dollarit reservvaluutana kasutavad riigid hakkavad vähehaaval seda USA-le tagasi lükkama, Venemaa näiteks on praeguseks müünud ära juba 10 miljoni eest välisvaluutat. Juba ammu on majandusanalüütikud kõnelenud, et dollar on nõrk, kuid kas need sündmused võivad algatada lausa finantssüsteemi lagunemise?

 

Williamsi sõnul ei ole keegi juba mõnda aega enam dollarit reservvaluutana tahtnud kasutada. Nüüd on ainsaks küsimuseks vaid, kes algatab globaalset dollarist vabanemise sammu. Kui Venemaa alustab oma dollarivarude müümist, liitub temaga Hiina. Ülejäänud maailma riigid, kes juba mõnda aega dollarist lahti on tahtnud saada võivad nende sündmuste valguses hakata Venemaad dollari müümises isegi edastama. Tegemist on reaalse ohuga, et inimesed püüavad dollarist vabaneda nii kiiresti kui suudavad.

 

Ameerika järjekordne majanduslangus oleks katastroofiline

Mis aga juhtuks, kui üle maailma hakatakse dollarist massiivselt vabanema? Williamsi sõnul oleks olukord Ameerika turumajandusele katastroofiline. Dollareid tuleks massiivselt juurde, võlakirju müüdaks maha ja intressimäärad hüppaks lakke. Börs müüdaks maha ning Ameerikas oleks tõusev inflatsioon.

Olukorra ennetamiseks ja stabiliseerimiseks püüaks Föderaalreserv riigikassat välja osta. Williams tuletab meelde Ameerika üht siiani suurimat majanduskriisi 2008. aastal ning sõnab, et olukord oleks äärmiselt keeruline. Juba sel ajal oli Ameerika majandussüsteem kokku kukkumise äärel. Föderaalreserv ja Föderaalvalitsus kulutasid kõik olemasoleva, loodava ja ligipääsetava raha. Täielik süsteemi kokku varisemine suudeti küll ära hoida, kuid majandus ei taastunudki sellest hoobist. Ameerika rahandussüsteem on hetkel äärmiselt haavatav ning kui Venemaa jätkab dollari müümist on Ameerika majanduse kokku kukkumise oht ka äärmiselt reaalne.

 

Valuutastruktuuri muutus tuleb juba käesoleval aastal

Williamsi sõnul ei suudaks Ameerika hüperinflatsiooni üle elada. Kui mujal maailmas on hüperinflatsiooni korral inimesed oma kiiresti väärtust kaotava raha mustal turul dollariks vahetanud (nagu Zimbabwes juhtus), siis Ameerikal ei ole millegi vastu oma dollareid vahetada. Kui ehk vaid kulla vastu, mille väärtus Williamsi arvates dollari languse kõrval ainult tõuseb.

Williams ei ole aga ainus “majandusennustaja”, kes usub, et suur majanduskriis ohustab dollarit ning ehk ka globaalset valuutastruktuuri juba 2014. aastal. Jim Willie, Carnegie Melloni ülikooli statistik ennustab, et 2014 tabab maailma valuutat globaalne muutus – turule tuleks uus kullaga seotud kaubandusvaluuta, mis kaotaks dollari reservvaluuta seisuse rahvusvahelisel turul.

Rohkem kui 60 % maailma keskpanga välisvaluutareservidest on hetkel dollarites. Euro kui suuruselt järgmine reservvaluuta ei jõua sellele ligilähedalegi.

 

Allikad: Greg Hunter’s USA WatchdogLewRockwell, The Telegraph, The Examiner

Foto: blogs.wsj.com

 

Toimetas Hendrik Mere



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt