Kas Rootsi kaalub lahkumist WHO-st?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. juuni 2023 kell 8:15



Veebilehel ExitWho.se avaldatud petitsiooniga kogutakse allkirju Rootsi lahkumise toetuseks Maailma Terviseorganisatsioonist (WHO). Petitsioon “Avalik kiri Rootsi valitsusele ja parlamendile” hoiatab, et “sügisel 2023 võib Rootsi oma rahvatervise suveräänsuse kaotada, kui Maailma Terviseorganisatsioonil (WHO) lubatakse saada riigiüleseks seadusandlikuks organiks, kellel on puutumatu otsustusõigus”. 

 

Avalik kiri jätkab: 

WHO ehk Maailma Terviseorganisatsioon soovib teha olulisi muudatusi oma põhikirjas, rahvusvahelistes tervishoiueeskirjades (IHR – International Health Regulation). Muudatused tähendaksid praktikas seda, et WHO muutuks seadusandlikuks organiks. Kui liikmesriigid muudatustele vastu ei seisa, tähendab see, et WHO saab õiguslikult siduva võimu Rootsi, Rootsi elanikkonna ja teiste liikmesriikide üle, kui WHO kuulutab välja tervisekriisi.

WHO ei ole sõltumatu ega demokraatlikult valitud organisatsioon ning selle rahastamine pärineb suuresti globaalsetelt suurettevõtetelt ja lobitööorganisatsioonidelt, kellel on tugevad majanduslikud huvid ja stiimulid toetada teatud tervisepoliitikat. Seetõttu on vastuvõetamatu, et WHO-le antakse võimalus saada riikideüleseks organisatsiooniks, kes kontrollib Rootsi demokraatlikult valitud valitsust ja elanikkonda.

WHO põhikirja IHR uuendamine ja ülevaatamine algas jaanuaris 2022 ning vastavaid muudatusi arutati WHO otsustusorganite Maailma Terviseassamblee aastakoosolekul 2022. ja 2023. aastal. Üks mitmetest IHR muudatustest, mida koosolekul arutati, oli paragrahv (artikkel 59), mis annab liikmesriikidele 6 või 18 kuu jooksul võimaluse lükata tagasi IHR muudatusettepanekud. Ajavahemiku kestus sõltub samast paragrahvist tulenevast muudatuse tüübist. Kui muudatuste tagasilükkamist või vastuväiteid ei esitata ettenähtud tähtaja jooksul, muutuvad muudatused juriidiliselt siduvaks üksikute riikide ja nende elanikkonna jaoks.

Hiljemalt novembris 2023 peavad need riigid, kes ei toeta esimesi IHR muudatusi, mis võeti vastu 27. mail 2022 toimunud Maailma Terviseassamblee aastakoosolekul, esitama selge tagasilükkamise.

Pärast seda on WHO veebilehel esitatud veel kolm dokumenti, milles esitatakse üle 300 muudatusettepaneku rahvusvahelises terviselepingus IHR. Need muudatused jõustuvad ja muutuvad siduvaks 6–18 kuu jooksul, kui neile vastuväiteid ei esitata lihtsa enamuse poolt WHO liikmesriikide seas. Muudatuste läbirääkimised toimuvad tavaliselt suletud uste taga ning Rootsi valitsus ei ole isegi eelnevalt teatanud, millised esindajad saadeti WHO viimasele koosolekule maikuus Genfis.

See ebademokraatlik protsess, puudulik läbipaistvus ja arutelu muudatuste tähenduse üle on täiesti vastuvõetamatu. Seetõttu hindame, et Rootsi peab säilitama oma suveräänsuse ja vajadusel lahkuma WHO-st, kuna organisatsiooni rahastamine ja kontroll ei ole neutraalne.

 

Petitsiooni eesmärk on 1. oktoobriks koguda 10 000 häält, eilse õhtu seisuga oli sellele oma hääle andnud 2858 inimest. 

 

Allikas: exitwho.se

 

Toimetas Anneli Roots



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt