29. november 2013 kell 10:02
Tai ajaloo ühe suurima protesti ja tõenäoliselt hetkel maailma suurima meeleavalduse Bangkokis vallandas üle kuu aja tagasi amnestiaeelnõu, mis võimaldanuks peaminister Yingluck Shinawatra vennal endisel, seitsme aasta eest sõjaväelise riigipöördega kukutatud valitsusjuhil Thaksin Shinawatral vabatahtlikust eksiilist naasta. Tai senat ei kiitnud amnestiaseadust heaks, kuid valitsusvastased protestid ei vaibunud. Seetõttu võttis peaminister Yingluck 25. novembril vastu eriolukordade julgeolekuseaduse, mis suurendab politsei õigusi, lubades püstitada teesulge, kehtestada liikumiskeelde, keelata kogunemised ja teha läbiotsimisi. Kuna rahvast on rohkem, kui politseinikke, ei olnud abi ka sellest. 29. novembril kukkus parlamendis läbi peaministri umbusaldushääletus ja loomulikult on rahvas ka täna tänavatel. Sel nädalal laienes protest suurema lainena ka Bangkokist väljapoole.
Nädala algusest saadik on meeleavaldajad sisse tunginud või hõivanud pea kõik ministeeriumid, eile lõigati läbi politsei peakorteri elekter ning täna siseneti relvajõudude peakorterisse, kutsudes sõjaväge ühinema nende võitlusega valitsuse kukutamiseks. “Me tahame teada, kas sõjavägi asub rahva või diktaatori poolele,” ütles üks meeleavalduste juhte Amorn Amornrattananont.
Meeleavalduse teeb eriliseks see, et mälestus rohketest vererohketest protestidest hoiab füüsilise vägivalla rakendamisest tagasi nii rahvast kui valitsust. Peaminister on korduvalt toonitanud, et julgeolekujõud rahva peal vägivalda ei kasutaks ja seni ei ole julgeolekujõud valitsusasutusi piiranud meeleavaldajaid isegi pisargaasiga tõrjunud.
“Me ei tohi käsitleda seda võidu-kaotuse olukorrana,” ütles peaminister Yingluck ajakirjanikele. “Täna ei võida ega kaota keegi, ainult riik saab kannatada.”
Meeleavaldajad teevad samuti oma etteasteid sõbralikult, ent kindlameelselt. Rahvamasse saadab pidev laulmine ning harvad ei ole juhud, kus korravalvuritele näiteks lilli kingitakse.
Protestijate üks juht, kunagine Tai kuningriigi asepeaminister Suthep Thaugsuban, kes kaks nädalat tagasi loobus meeleavaldamise kasuks oma kohast parlamendis, on korduvalt meeleavaldajaid kutsunud “näitama võimudele, et tegelik võim on rahva käes”.
Protestijad tegid teisipäeval teatavaks, et nende eesmärgiks on asendada valitsus mittevalitud “rahva nõukoguga”, mis olevat vajalik ekspeaminister Thaksin Shinawatra poliitilise aparaadi võimult kõrvaldamiseks.
Suthep ütles 28. novembri õhtul The Bangkok Postile, et tema andmetel on üks valitsusele lähedalseisev isik andnud õhujõudude eriväeüksusele käsu teda ennast ja teisi protesti juhte arreteerida või tappa. Tai kohus kinnitas 26. novembril valitsusvastaste rahutuste käigus ministeeriumide hõivamisele ärgitanud Suthepi vahistamiskäsu. “Taotlesime Suthep Thaugsubani suhtes vahistamiskorraldust ja kriminaalkohus kinnitas selle äsja,” ütles Bangkoki Bang Sue politseijaoskonna ülem kolonel Sunthorn Kongklam. “Kutsun teda end ise üles andma, vastasel juhul võivad politseinikud ta arreteerida.”
Protestiga on liitunud parlamendi liikmed, riigiametnikud, suurkorporatsioonide töötajad ja akadeemikud
Kolmapäeval, 6. novembril liitusid amnestiaeelnõu vastase protestiga 1000 valitsuse töötajat, kes rahumeelselt oma seisukoha teatavaks tegid. Valitsuse töötajate sõnul rikuks eelnõu seadust ning nad alustasid ka selle vastu allkirjade kogumist, lubades, et kui miljon allkirja koos, viivad nad need parlamendile.
8. novembril astusid oma tööandja soovide vastaselt tänavale meelt avaldama lennukompanii Thai Airways ligi 1000 töötajat. Samal päeval liitusid protestiga ka Pattani Prints Songkhla ülikooli 100 akadeemikut, töötajat ja õpilast, kes kutsusid valitsust üles eelnõust loobuma, sest see on onupojapoliitika maiguline ning rikub demokraatlikke põhimõtteid.
11. novembril liitus Bankoki tänavatel olnud meeleavaldajate massiga parlamendiliige Suthep Thaugsuban, kes lubas teisipäeval koos kaheksa teise saadikuga tagasi astuda, et juhtida eelnõu-vastaste protestijate horde.
Vastasseis riigis valitseb Tai eliidi ja haritud keskklassi ning maapiirkondade elanikkonna vahel, mis moodustab Thaksini võimubaasi, kes on saanud tulu valitsuse populistlikust poliitikast. Tais on korduvalt olnud poliitiliselt rahutu alates 2006. aasta riigipöördest, millega Thaksin võimult kukutati. Thaksin on peaminister Yingluck Shinawatra miljardärist vend, kes opositsiooni väitel tegelikult riiki juhib.
Allikad ja lisalugemist: Russia Today, Channel News Asia, BNS, Telegram, Bangkok Post (soovitame lugeda)
Foto: newsinfo.inquirer.net
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.