Keskpankurid ennustasid, et nullheitele üleminek taandab inflatsiooni – aga nad eksisid rängalt

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. juuli 2023 kell 17:12



Fotokollaaž: AndreyPopov / Getty Images + Fabián Montaño + Canva.com

Keskpankurid kogu maailmas väitsid, et fossiilkütustelt üleminek nullheitele (Net Zero) ja taastuvenergiale aeglustaks üldist hinnakasvu, kuid finantsteenuste tippettevõtte Nomura analüütikute sõnul aitab see inflatsioonile hoopis kaasa, vahendab The Telegraph

 

Nullheidet esitleti uue utoopiana. Puhas, külluslik ja kõigile kättesaadav energia. Miljonid uued töökohad, õitsev majandus ning puhtam ja rohelisem maailm. Ja seda kõike samal ajal, kui arved lähevad väiksemaks ning varem valgusele ja soojusele kulutatud raha vabaneb mujal kasutamiseks. 

Kuna  nullheitele üleminek aga kiireneb  ning tuule- ja päikeseenergia asendavad aina enam naftat ja gaasi, saab üha selgemaks, et hinnad ei “lange kiiresti”. Selle asemel kardavad eksperdid, et rohepööre muudab inflatsioonikriisi hullemaks – uue löögina vastupidist ennustanud keskpankurite usaldusväärsusele. 

“Rohepööre on kulukas ja kui maksude kogumine ei käi kaasas suurenenud kulutustega, on sellel ekspansiivne eelarvemõju, mis võib suurendada majandusnõudlust pakkumise suhtes ja seeläbi inflatsiooni,” ütleb Nomura Ühendkuningriigi peaökonomist George Buckley. 

Selle maksumust ei tohiks alahinnata.  Tuuleturbiinid, päikesepaneelid, elektrisõidukid ja akud on kõik valmistatud haruldaste muldmetallide ja teiste kriitiliste toormete toel. 

Kõik see ajab tõenäoliselt segadusse keskpanganduse eliidi,  kes on nõudnud fossiilkütuste kasutamise kiiret lõpetamist . 

 

Kulu nullheitele ülemineku kiirendamiseks: 

 

“Nullheitele üleminek on inflatsiooni vähendav,” rõhutas Mark Carney eelmisel aastal peetud kõnes. Endine Inglismaa keskpanga president oli möödunud kuul juba palju ettevaatlikum, mööndes, et kuigi hinnad tõusevad nullheite poole püüeldes tõenäoliselt umbes kümme aastat, aitab roheliseks muutumine lõpuks hoida inflatsiooni madalal ja stabiilsena. 

“Puhas energia on odavam. See on täna odavam ja on odavam ka homme ning see on vähem volatiilne kui meie praegune süsteem,”  ütles ta intervjuus Telegraphile . 

Sama meelt on ka Euroopa Keskpanga president Christine Lagarde. ”Äärmuslikud ilmastikunähtused võivad kahjustada infrastruktuuri, laastata saaki ja häirida tarneahelaid,” ütles ta eelmisel aastal peetud kõnes. “See võib tõsta võtmetoodete hindu ja seeläbi inflatsiooni, muutes meie jaoks raskemaks hindade stabiilsena hoidmise. Seevastu tugevdatud jõupingutused energiavarustuse suunamiseks säästlikumatele taastuvallikatele peaksid lõpuks aitama inflatsiooni aeglustada“. 

Nomura on leiab, et Inglise keskpanga 2-protsendilise inflatsioonieesmärgi saavutamine on üha raskemaks – osaliselt nullheite plaani tõttu.

Ühendkuningriigi inflatsioon on juba praegu 8,7 protsenti ja oodatakse, et see naaseb panga 2 protsenti eesmärgini alles 2025. aastal.

Nomura analüütikute sõnul on kiirematel kliimameetmetel oma hind – maksude kuhjamine tarbijale, keskkonnasäästlikumate energialiikide kasutamise edendamine ja investeeringute suurendamine tõstavad hindu veel aastakümneteks.

 

Allikad: Daily Sceptic, Telegraph

 

Toimetas Hando Tõnumaa

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt