8. juuli 2015 kell 17:46
Hoolimata mõningasest lootusest, mille andis otsustamise edasilükkamine juunis, hääletas Euroopa Parlament täna Euroopa Liidu-USA vabakaubandusleppe TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership) läbirääkimiste jätkamise poolt 436 häälega 241 vastu (32 liiget hääletusel ei osalenud). Tuletame siinkohal meelde, et USA senat andis eelmisel nädalal Obamale eriõigused kaubandusleppe sõlmimise kiirendamiseks. Resolutsioonis on endiselt sees kurikuulus nn välisinvestorite kaitsemehhanism, kuigi teise nime all. Samuti plaanitakse regulatiivset koostööd, mis ohustab meie riikide võimalust teha otsuseid ja seadusi vastavalt avalikule huvile. Hea ja parajalt põhjaliku selgituse, miks regulatiivne koostöö probleem on, leiad siit. Järgmine, järjekorras kümnes läbirääkimiste voor toimub Brüsselis 13.-17. juulil.
TTIP on kogunud rohkelt rahvusvahelist vastasseisu, sest tegu on lobitöötajate saatel suletud uste taga koostatud leppega, mis lekete kohaselt langetaks Euroopa ohutusstandardeid ning annaks korporatsioonidele võimu ka valitsuste üle. Euroopa kodanikud on häälekalt väljendanud toetust leppe tagasilükkamisele, korraldades rohkelt proteste ning kogudes üle 2,3 miljoni allkirja seda nõudvale petitsioonile. Ka Euroopa Parlamendis on kasvanud leppevastased meeleolud, eriti eelmisel aastal toimunud valimistega EL-vastaste poliitikute parlamenti saamise tõttu.
Üheks suuremaks vaidluspunktiks on olnud kurikuulus investorite ja riikide vaheliste vaidluste lahendamise mehhanism, mis võimaldaks suurfirmadel kaevata riikide valitsusi arbitraažikohtutesse, kui nad usuvad, et poliitika kahjustab (ka potentsiaalselt) nende kasumeid. Brüssel on teinud USA-le ettepaneku selliste vaidluste lahendamiseks luua eraldiseisev investeeringute kohus, kuid Ameerika seadusloojad on kindlameelselt väitnud, et see oleks ebavajalik.
Demokraatlikke õigusi kaitsva organisatsiooni Global Justice Now direktori Nick Deardeni sõnul näitavad TTIP-i vastasele petitsioonile kogutud üle 2,3 miljoni allkirja selgelt, et Euroopa Parlamendil ei ole rahva mandaati lepingu vastuvõtmiseks. Ta nentis, et parlamendiliikmed peaksid kuulama neid miljoneid hääli, mis soovivad kaitsta oma tööliste õigusi, keskkonnastandardeid ning olulisi avalikke teenuseid nagu riiklik tervishoiusüsteem TTIP-i kahjulike mõjude eest.
Tänases Euroopa Parlamendi uudisnupus toonitati, et parlamendiliikmed on mures EL-i ja USA väga erinevate standartide pärast, mainides näiteks USA-s lubatud GMO-sid, kemikaale, hormoonide kasutamist lihatööstuses ja kloonimist.
Allikad: Avalikult TTIP-st Facebook, Euroopa Parlament, EP 2, Telegram
Pilt: theparliamentmagazine.eu, stop-ttip.org
Toimetas Mariann Joonas
NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.