1. märts 2013 kell 10:21
Viimase aasta jooksul on Kreekas toimunud üks massidemonstratsioonide ja mässude laine teise järel. Riigis toimuvad protestijate ja politsei vahelised kokkupõrked, valitsushoonete relvastatud rünnakud, fašistlike rühmituste rünnakud immigrantide vastu ja majandus on täielikult kokku kukkunud.
Valitsus on olnud skandaalide keskmes ja rünnatud on ka rahutusi kajastavaid ajakirjanikke. Ateenas on õhkkond pingeline. Lennujaamas torkab silma palju tumedama nahavärviga inimesi, kes lahkuvad massiliselt, kartes enda vastu suunatud rünnakuid. Kesklinnas on näha suurt politsei aktiivsust. Toimumas on revolutsioon – ning see on väga segane revolutsioon. Aga olukord paistab minevat ainult keerulisemaks.
Pingestrateegia
Hiljuti vahistati 23 inimest, kes väidetavalt plaanisid korraldada äärmuslike parempoolsete ning politsei koostöös relvastatud rünnaku politseijõudude vastu, mille süü langeks anarhistide peale ning mis tõenäoliselt tooks kaasa sõjaseisukorra või riikliku eriolukorra kehtestamise. Vandenõu nurjasid politseijõud ja palgasõdurid, kes on toodud valitsust kaitsma ja on seetõttu lojaalsed. Eeldatakse, et kurikuulsa Blackwateri, uue nimega Academi palgasõdurite ülesandeks jääb politseioperatsioonide monitoorimine, et tuvastada ametnikud, kes võivad olla sarnaste vandenõude osalised.
Valitsuse kaitseks sisse toodud palgasõdurid
Kreeka valitsus sõlmis lepingu Academi-nimelise ühendusega eelmise aasta novembris. Tegemist oli salajase lepinguga, mis ametlikes allikates ei kajastu. Uudised selle lepingu kohta lekkisid Kreeka saadiku kaudu Kanadas: Leonidas Chrysanthopoulos mainis seda kogemata oma intervjuus, mille täistekst postitati kohe ühes blogis. Pärast seda kinnitati lepingu olemasolu ka ametlikult Kreeka militaaruudiste portaalis Defencenet.
Blackwater/Academi on USAs baseeruv kurikuulus palgasõdurite kompanii, mis viis läbi operatsioone viimase Iraagi sõja ajal, kus nad viisid läbi tegelikult mittevajalikke tulevahetusi linnapiirkondades, milles said surma ka tsiviilisikud.
Nende ülesandeks Kreekas on politseijõudude kontrollimine ja valitsuse kaitsmine. Valitsus on kursis, et politsei ridadesse on imbunud fašistliku rühmituse Kuldne Koit liikmed ja politsei lojaalsust ei saa enam usaldada. Samas on palgasõdurid neutraalseks jõuks, mis on valmis valitsust kaitsma mis tahes rünnaku eest.
Riigipöörde võimalus
Hiljuti sai Kreeka valitsus sõjajõududelt lubaduse, et need mitte ühelgi juhul ei laskuks riigipöördeni. Kas seda lubadust ka peetakse, seda näitab lähitulevik. Kuna Kreeka on Euroopa kogukonna liige, siis on riigipöörde toimumine ebatõenäoline, kuid kõrgendatud pingeolukorras on võimalik, et otsustatakse sõjaseisukorra kehtestamise kasuks koos komandanditunni ja muu selle juurde kuuluvaga. Saadik Chrysanthopoulose sõnul on õige pea oodata plahvatuslikke massirahutusi, arvatavalt siis, kui saabuvad uued maksuarved.
Allikad: 21st Century Wire, Darker Net 1, Greece-Salonika blogspot, DN 2, Dogma and Geopolitics
Toimetas Katrin Suik
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.