9. mai 2013 kell 15:45
Eile kõlas Suurbritannia parlamendis kuninganna kõne, milles toodi välja 15 seaduseelnõu, mis selle aasta jooksul töösse lähevad. Briti meedia on neist ühe olulisemana välja toonud illegaalsete immigrantide vastu suunatud meetmed. Kuigi paljud EL-i vastased lootsid, et kõnes mainitakse ka rahvarendumit EL-ist väljaastumise kohta, seda siiski ei juhtunud. Ainus EL-i puudutav seadus oli heakskiit kolmele Euroopa liidu projektile.
Kuninganna kõne on Suurbritannia parlamendi iga-aastane suursündmus, kus monarh loeb ette valitsuse kirjutatud kõne, mis pöörab tähelepanu valdkondadele, millega tegelemist parlamendilt järgmise aasta jooksul oodatakse. Mida kõnesse panna ja mida sealt välja jätta, on väga hoolikalt kaalutud ning selle nimel töötab ministritest ja kõrgetest ametnikest koosnev rühm mitu kuud. Lõplik sõna on aga peaministril.
Briti peaminister David Cameron on lubanud, et paneb euroliitu kuulumise rahvahääletusele, kui ta valitakse tagasi ka teiseks ametiajaks. Paljud toorid proovisid aga läbi suruda, et Cameron astuks juba nüüd samme, et hääletus kindlasti toimuks. Kuna aga kuninganna kõne referendumit ei maininud, võib see võimukoalitsiooni lõhestada. Cameron ütles aga, et ta ei saaks referendumiotsust läbi suruda, sest sellele on vastu tema koalitsioonikaaslased liberaalsed demokraadid.
Euroopa Liidu projektid, mida Suurbritannia heaks hakkab kiitma, on euro kaitseks mõeldud projekt Pericles, EL-i dokumendiarhiivi loomine ning programmi “Euroopa kodanike jaoks” jätkumine, mis peaks suurendama inimeste teadlikkust Euroopa liidust ja selle toimimisest. Briti ajaleht Mail Online avaldas nördimust, et EL-ist väljaastumise ettevalmistamise asemel tegeleb parlament hoopis euroliidu propageerimise toetamisega.
Allikad: BBC, The Telegraph, Mail Online
Foto: parliament.uk
Toimetas Maarja Aljas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.