“Mahemaa” Eesti hääletas Brüsselis GM-maisi kasvatamise poolt

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. veebruar 2014 kell 11:35



Teisipäeval korraldati Euroopa Komisjonis hääletus uue GM-maisisordi kasutuselevõtu osas ja kuigi 28 liikmesriigist olid 19 sellise otsuse vastu, polnud see piisav eelnõu tagasi lükkamiseks. Euroopa Liidu reeglistiku kohaselt võib komisjon uue maisitüübi kasvatamist nüüd lubada. End hiljuti mahemaana maailmale reklaaminud Eesti hääletas GMO kasutuselevõtu poolt.

 

Komisjonis arutletud maisisordiks oli Pioneer 1507 ning selle kasvatamise lubamise poolt hääletasid Suurbritannia, Hispaania, Rootsi, Soome ja ka Eesti. Vastu olid 19 riiki, sealhulgas näiteks Prantsusmaa, Itaalia, Holland, Austria ja Poola. Erapooletuks jäid Belgia, Portugal, Tšehhi ja suurima häältekaaluga riik – Saksamaa.

Kuna Euroopa Komisjonis on häälte kaalukus määratud riigi rahvaarvu järgi, siis vastu olnud riikide hulga enamusest ei piisanud: idee peatamiseks vajalikust 260 häälest suudeti koguda vaid 210 häält.

Kui Saksamaa oleks hääletanud otsuse vastu, poleks uue GM-maisi kasvatamist heaks kiidetud.  “Meie jaoks on see hoomamatu otsus,” ütles Prantsusmaa Euroopaminister Thierry Repentin, “kuna enamus Euroopa Liidu liikmesriikidest ei taha geneetiliselt muundatud maisi.”

Suurbritannia õigustas enda otsust väitega, et Euroopa riskib muidu maailma põllumajandusmuuseumiks muutumisega ning et GM-maisi kasvatamisel on teaduslikult tõestatud eeliseid.

Hispaania põhjendas poolthäält argumendiga, et nende talunikud peavad olema suutelised konkureerima Euroopa Liidust väljapoole jäävate riikidega, mis tohivad GM-saaki kasvatada.

Euroopa Tervishoiukomisjoni liikme Tonio Borgi sõnul on komisjon nüüd seadusest tulenevalt kohustatud uue maisisordi kasvatamise heaks kiitma. Ta ei osanud öelda millal see otsus vastu võetakse, kuid EL-i reeglite kohaselt peab komisjon otsustama “ilma lubamatu viivitamiseta”. Samuti ütles Borg, et komisjon oli teinud maisi kasvatamise ettepaneku Euroopa Kohtu käsul, lubamata Brüsselil rohkem asjaga viivitada. Nimelt oli DuPont-Pioneer Komisjoni kohtusse andnud, kuna komisjon “ei suutnud tegutseda” 2007. aastal.

 

Väidetavalt ohutu mais kahjustab putukaid

DuPont Pioneer oli enda maisi Euroopasse surumise kohta öelnud, et Euroopa Liidul on “legaalne kohustus enda, oma talunike, teadlaste ja kaubanduspartnerite ees” toetada ohutute uute põllumajanduslike toodete heakskiitmist. Pioneer 1507 maisi pooldajad Euroopa Komisjonis väidavad 2001. aastal läbiviidud uurimusele viidates, et USA poolt arendatud maisisort on ohutu, ometi on palju neid, kes selle seisukohaga ei nõustu.

DuPont-Pioneeri GM-maisi eelistena tuuakse välja selle omadus end kahjurite eest kaitsta tootes mürgist pestitsiidi ning immuunsust levinud umbrohutõrjele. Saksamaa parlamendi keskkonnakomitee liige Dagmar Roth-Behrendt leidis aga, et Euroopa toiduohutuse ameti riskihinnangud näitasid, et mais 1507 õietolm võib ohustada tundlikke liblikaid ja koisid. DuPont-Pioneer ise olevat keeldunud esitamast lisadokumente nende liikide jälgimise ja riskide vähendamise meetmete kohta. Greenpeace nõustub maisi ohtlikkusega putukatele ning nad usuvad, et kõnealune umbrohutõrje “keelustatakse Euroopa Liidus 2017. aastaks selle mürgisuse tõttu”. Kui need väited vett peavad, siis Pioneer 1507 maisil justkui polegi märkimisväärseid eeliseid.


Vastuseis mitmel põhjusel

Maisihääletusel mängis rolli ka kevadel toimuv Euroopa Parlamendi valimine. Prominentsematest liikmesriikidest üks kõige tugevamaid GMO-vastastest on Prantsusmaa ning Repentin hoiatas, et inimesed võivad halvasti reageerida EL-i mängimisele reeglitega, mis lubavad vähemuses riikidel kehtestada otsuseid enamusele. Nende sõnul on oht, et antud otsus tugevdab euroskeptisismi Euroopa Parlamendi valimiste eel.

Greenpeace’i EL-i põllumajanduspoliitika direktor Marco Contiero leidis, et Euroopa Komisjoni heakskiit on vastutustundetu otsusega kaasnevate keskkondlike riskide pärast, alusetu laialt levinud poliitilise ja avaliku vastuseisu tõttu ning ohtlik pretsedent, kuna komisjon surus otsuse läbi ilma nõutavate konsultatsioonideta. Kui Contiero kuulis komisjoni otsusest, rõhutas ta, et Euroopa Liidu komisjon ei tohiks ignoreerida nende riikide muresid, kes on Euroopas kõnealuse GM-maisi kasutamise vastu.

Euroopa Liidus on kommertskasvatamiseks heaks kiidetud vaid kaks GM-taime – mais Monstanto MON 810 ning kartul Amflora, mis hiljem kohtu kaudu keelustati. Suurimaks Monsanto maisi kasvatajaks on Hispaania ning GM-mais moodustab hetkel Euroopa Liidus kasvatatavast maisist 1,35%. Loomasööda jaoks on Brüssel andnud loa kasvatada 49 erinevat GM-taime (enamasti maisi), sealhulgas ka Pioneer 1507-t.

Õnneks pole GMO-vastastel lootus kadunud. Isegi kui maisi küsimuses ei pöörduta Euroopa Kohtu poole, on olemas reegel, mis lubab riigil keelustada kindlate GM-taimede kasvatamine oma maal, ning seda ka siis kui Brüssel on taimede kasvatamiseks loa andnud.

 

Allikad: Russia Today, BBC, NPR, Deutche Welle, Reuters

Pilt: seattleorganicrestaurants.com

 

Loe lisaks: GM-maisi saatus hakkab selginema

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt