Meeleavaldused Tais jätkuvad hoolimata parlamendi laialisaatmisest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. detsember 2013 kell 12:53



Tai peaminister Yingluck Shinawatra teatas esmaspäeva hommikul pärast üle kuu aja kestnud valitsusevastaseid meeleavaldusi, et parlament saadetakse laiali. “Pärast konsultatsioone paljude parteidega esitasin ma kuningliku määruse taotlusega parlament laiali saata,” ütles naine televisioonis edastatud kõnes. Yingluck lubas ise seni valitsust edasi juhtida, kuni uus valitsus on kinnitatud pärast esinduskogu valimisi 2. veebruaril.  Nendest sündmustest hoolimata jätkuvad tänavatel meeleavaldused, edastab Bangkok Post.

 

“Peaministri otsus tuli pisut liiga hilja,” leidis poliitika analüütik Chaiyan Chaiyaporn kohalikule raadiokanalile antud intervjuus, kus tõi välja meeleavalduste jätkumise põhjuseid.

Tai valitsus avalikustas esmaspäeval mõni tund pärast teadet parlamendi laialisaatmisest, et esinduskogu valimised peetakse 2. veebruaril. Peaministri sõnul püütakse riiki haaranud poliitiline kriis võimalikult kiiresti lahendada. Tai suurim opositsioonierakond Demokraatlik Partei teatas pühapäeval, et kõik tema rahvaesindajad lahkuvad parlamendist. Erakonna pressiesindaja Chavanond Intarakom ütles AFP-le, et parlamendiliikmed astuvad ametlikult tagasi “niipea kui võimalik”.

Protestijad on öelnud, et nende eesmärk on asendada valitsus mittevalitud “rahvakoguga”, mis olevat vajalik ekspeaminister Thaksin Shinawatra poliitilise aparaadi võimult kõrvaldamiseks. Thaksin on Yingluck Shinawatra miljardärist vend, kes opositsiooni sõnul tegelikult riiki juhib.

 

Lühiülevaade Tai meeleavaldustest

Tai ajaloo ühe suurima protesti ja tõenäoliselt hetkel maailma suurima meeleavalduse Bangkokis vallandas ligi kaks kuud tagasi tagasi amnestiaeelnõu, mis võimaldanuks peaminister Yinglucki vennal, seitsme aasta eest sõjaväelise riigipöördega kukutatud endisel valitsusjuhil Thaksin Shinawatral vabatahtlikust eksiilist naasta.

Tai senat ei kiitnud amnestiaseadust heaks, kuid valitsusvastased protestid ei vaibunud. Novembri alguses liitus Bankoki tänavatel olnud meeleavaldajate massiga parlamendiliige ja endine asepeaminister Suthep Thaugsuban, kes hakkas protestijate horde juhtima. Enne seda liitusid meeleavaldajatega näiteks ka 1000 valitsussektori töötajat, rahvusvahelise lennukompanii Thai Airways töötajad ning Pattani Prints Songkhla ülikooli 100 akadeemikut, töötajat ja õpilast, kes kutsusid valitsust üles eelnõust loobuma, sest see on onupojapoliitika maiguline ning rikub demokraatlikke põhimõtteid.

25. novembril võttis peaminister Yingluck Shinawatra vastu eriolukordade julgeolekuseaduse, mis suurendab politsei õigusi, lubades püstitada teesulge, kehtestada liikumiskeelde, keelata kogunemised ja teha läbiotsimisi. Kuna rahvast on rohkem, kui politseinikke, ei olnud abi ka sellest. 29. novembril kukkus parlamendis läbi peaministri umbusaldushääletus ning umbes samal ajal laienes protest suurema lainena ka pealinnast Bangkokist väljapoole.

Protestimisse tehti paus, kui 5. detsembril Tai kuningas Bhumibol Adulyadej 86. sünnipäeva tähistati.

 

 

Allikad: Bangkok Post, BNS, Telegram

Foto: Wikimedia Commons

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt