Mida me seni teame korruptsiooniskandaalist Euroopa Parlamendis

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. detsember 2022 kell 16:36



Eva Kaili. Foto: Wikimedia Commons

Skandaalid europarlamendis on igapäevane standard, alustades korruptsiooni ema Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyeniga ning lõpetades Euroopa Parlamendi asepresidendi Eva Kaili korruptsiooni- ja rahapesukahtlusega, mis kulmineerus naise arreteerimisega Belgias möödunud nädalavahetusel.

 

Konfiskeeritud on kotitäied sularaha ja mobiiltelefonid

Väidetavalt sai asepresident Eva Kaili Pärsia lahe rannikul asuvalt Katari riigilt raha selleks, et ta saaks mõjutada MM-i korraldajamaa poliitilisi otsuseid. Kreeka sotsiaaldemokraat vahistati koos viie teise kahtlusalusega pärast vähemalt 16 Belgia politsei haarangut nädalavahetusel.

Neli kahtlusalust võeti pühapäeval vahi alla – sealhulgas 44-aastane parlamendisaadik Kaili. Läbiotsimistel konfiskeeriti 600 000 eurot sularaha ja mobiiltelefone. Meedia andmetel leiti Kaili korterist suures hulgas sularaha.

Arreteeriti ka endine sotsiaaldemokraadist Euroopa Parlamendi liige Itaaliast Antonio Panzeri ja Kaili itaallasest elukaaslane.

 

Kaili volitused peatati ja ta vabastati kõikidest ametitest

Kaili on alates 2014. aastast Euroopa Parlamendi liige, kus ta on sellest ajast alates teinud karjääri peaaegu tippu välja. Sotsiaaldemokraatlik fraktsioon, kuhu kuuluvad Saksamaa SPD saadikud, on oma liikmelisuse juba peatanud. Kaili erakond Kreekas eemaldas ta samuti ametist.

Euroopa Parlamendi president Roberta Metsola eemaldas Kaili nädalavahetusel kõikidest ametikohtadest. Otsuse peab veel ametlikult kinnitama parliament.

Belgia politsei vahistas kreeklannast Euroopa Parlamendi liikme Eva Kaili osana Katari lobitöö uurimisest Euroopa Parlamendis. Eelmise kuu plenaaristungil pidas Kaili ülistava kõne Katarist ja ründas selle kriitikuid Euroopas.

Allikas: Twitter

 

Kaili äratas hiljuti tähelepanu oma üsna ebatavalise suhtumisega: kui parlament arutas novembris resolutsiooni, mis pidi kritiseerima Kataris peetavat jalgpalli MM-i, kinnitas eksajakirjanik, et riik on tööõiguse osas teerajaja. MM on tõestus, et “spordidiplomaatia võib tuua ajaloolise muutuse riigis, mille reformid on inspireerinud araabia maailma”. Ta kaebas ka selle üle, et kõiki, kes katarlastega rääkisid, kahtlustatakse korruptsioonis.

 

Lobitöö Brüsselis: kas pall hakkas veerema?

EL-i pealinnas, kus seadusi tehakse umbes 450 miljoni eurooplase jaoks, on lobitöö iseenesest mõistetav. Lobby Control Associationi andmetel askeldab linnas umbes 25 000 lobisti.

Kuid see juhtum on teistsugune, see võib panna palli veerema, nagu selgitab Nicholas Aiossa Transparency International EU- st, kes ütles Euronewsile, et on üllatunud, et paljastuse ilmsikstulekuks kulus nii kaua aega, “arvestades väidetavalt sellega seotud Euroopa Parlamendi saadikute arvu”.

Paljude aastakümnete jooksul on europarlament võimaldanud areneda karistamatuse kultuuril. Käes on rohujuuretasandil reformimise aeg.

Allikas: Twitter

 

Michiel van Hulten organisatsioonist Transparency International EU ütles, et tegemist ei olnud üksikjuhtumitega. “Aastakümneid on parlament lasknud areneda karistamatuse kultuuril – koos lõtvade finantsreeglite ja -kontrolliga ning ilma sõltumatu eetilise järelevalveta. Igasugune tõsine katse luua rohkem kohustusi on blokeeritud. On aeg teha kaugeleulatuvaid reforme.”

 

Tulevikus tegeletakse MM-i võõrustaja Katariga

MMi võõrustajat Katari on aastaid kritiseeritud inimõiguste olukorra ja võõrtööliste tingimuste pärast. Paljud toonase FIFA täitevkomitee liikmed, kes andsid 2010. aastal Katarile MM-I korraldamise õigused, on nüüdseks korruptsioonis süüdi mõistetud.

Katar ise on altkäemaksusüüdistust eitanud. Kui kahtlus peaks siiski kinnitust leidma, on küsimus selles, kuidas EL peaks Pärsia lahe riigiga edaspidi käituma.

Michael Bloss: Korruptsioon hävitab demokraatia! On väljakannatamatu, et mu kolleegid võisid end sel viisil rikastada. Meie üritame Euroopat üles ehitada, nemad lammutavad seda! Katari viisavabadus on nüüd ootele pandud ja kõik asjaolud tuleb täielikult välja selgitada.

Allikas: Twitter

 

Euroopa Parlamendi siseasjade komisjon hääletas detsembri alguses Katari ja teiste riikide viisareeglite leevendamise poolt. Siiski peab parlament veel ELi riikidega läbirääkimisi pidama. Praeguses olukorras tundub viisavabadus Katari jaoks kaugel.

Erik Marquardt: Korruptsiooniskandaal ei kõiguta mitte ainult usaldust Euroopa Parlamendi vastu. See on ka rünnak demokraatia vastu. Kui selgub, et Katar soovis korruptsiooni kaudu poliitilisi otsuseid mõjutada, peavad sellel olema karmid tagajärjed.

Korruptsiooniskandaali silmas pidades nõuavad poliitikud kaugeleulatuvaid otsuseid – ja kardavad täiendavaid paljastusi jõuka Katari riigi võimalike altkäemaksude kohta.

 

Allikas: de.euronews.com

 

Toimetas Hando Tõnumaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt